Ačkoli se po padesátce výkonnost našeho spalování snižuje, není potřeba se smířit s tím, že člověk přibere spoustu kil. Váha se i v tomto věku dá držet v rozumných mezích, jen to dá více práce, než dejme tomu ve třiceti.

Bylo by však chybou bez většího rozmýšlení zásadně ubrat na velikosti porcí a začít se více hýbat. Je to sice správná úvaha a nějaký čas by to fungovalo, ale časem by to mohlo skončit například nutností držet stále přísnější dietu. Nebo tím, že člověk po pár týdnech nebo měsících extrémně přísné diety na vše rezignuje, za což by se mu tělo mohlo odměnit jojo efektem.

Je na to třeba jít komplexněji, jak vysvětluje například výživový poradce Lukáš Vrána. Podle něj nestačí jen omezit porce nebo začít cvičit. „Je potřeba změnit životní styl – zajímat se o stravu a její působení na naše tělo a zdraví. Zejména výrazně snížit příjem vysoce zpracovaných potravin), myslet na relaxaci, zahrnout nejen pravidelný denní pohyb, ale i cílenou sportovní aktivit. A je také třeba snížit nebo úplně vynechat příjem alkoholu,“ popisuje.

Zdroj: Youtube

Posilování jako mantra

Zásadní je udržet metabolismus ve slušném tempu, čehož lze nejsnáze dosáhnout správnou kombinací pohybové aktivity a úprav jídelníčku. Možná vás to překvapí, ale místo, abychom vás poslali třikrát týdně běhat, tím tajným trikem, který vás zatím míjel, je posilování.

Vysvětlení, proč zrovna tahle pohybová aktivita, není složité. Spalování našeho těla je tím efektivnější, čím víc svalové hmoty máme, protože svaly i v klidu potřebují mnohem více energie než tukové zásoby. Není třeba si představovat, že k tomu jsou potřeba svaly, jaké si spojujeme s kulturisty, to vůbec ne.

Potřebujete takové, jaké si vytvoříte, pokud se budete třikrát až čtyřikrát týdně zhruba půl hodinu věnovat posilování – nemusíte kvůli tomu do posilovny, stačí doma, například podle nějaké sestavy z internetu. Dá se cvičit s váhou vlastního těla, lepší je zapojit nějaké náčiní, jako jsou činky nebo posilovací guma, cvičení je pak efektivnější. Zabírá i jóga, dřepy nebo kliky. Více o tom, jaký efekt má cvičení na vaše svaly a hubnutí, například tato souhrnná studie.

Bez bílkovin to nepůjde

Aby si tělo mohlo svaly budovat, potřebuje k tomu stavební materiál, kterým jsou v tomto případě bílkoviny – a zase, není třeba pít bílkovinové nápoje pro sportovce, stačí jich mít dostatek ve stravě. To je ale pro spoustu lidí docela problém, mívají jich dlouhodobě nedostatek. Mezi zdravé zdroje bílkovin patří libové hovězí maso, drůbež, ryby, vejce, mléčné výrobky, ořechy, semena, fazole, čočka a luštěniny. Pozor na uzeniny, v nich jsou sice bílkoviny také, ale zdaleka ne tolik, aby to omluvilo, že s nimi jíte i nadbytek tuků a soli.

Dostatečný příjem bílkovin se vám vyplatí i jinak – zasytí vás lépe než sacharidy a vy proto po jídle nebudete mít tak brzy hlad, navíc prospívají i vašemu mozku.

Zdroje: vlasta.cz https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-lose-weight-after-50 https://seattlemedium.com/science-backed-tips-for-losing-weight-after-50/

Související články