Pravidlo číslo jedna? Nesnažte se – nebo jen výjimečně – vařit dvě zcela odlišná jídla, jedno pro rodinu, druhé pro vás. Jednak je to zbytečně moc námahy, navíc byste si tím zadělávali na nebezpečný precedens – někdo by mohl chtít druhé, odlišné jídlo třeba proto, že mu to první moc nechutná.

Zdroj: Youtube

Místo toho hledejte způsoby, jak můžete upravit to, co děláte, pro všechny, aby to vyhovovalo i vám a vašim potřebám – vždycky si můžete vzít menší porci, nahradit přílohy zčásti zeleninou nebo si odebrat svou porci před tím, než jídlo zahustíte moukou či do něj přidáte smetanu.

Méně chipsů, více ovoce a zeleniny. Pro všechny

Zaměřte se nejen na vařeni, ale i na spíž a ledničku – je mnohem snazší uspět s hubnutím, pokud se několikrát denně nesetkáte tváří v tvář se sušenkami, chipsy a zmrzlinou. Zbavte se nezdravých věcí, které vás lákají a které ani vaše děti či vnoučata ve skutečnosti nepotřebují.

Naopak začněte kupovat zdravé věci, které nakonec prospějí nejen vám, ale i vaší rodině. Vůbec nejlepší je nahradit mlsání ovocem či zeleninou, jen počítejte s tím, že ostatní zaujme, až když jim ji pokrájíte – proč ne, i vám tak bude chutnat lépe. Zároveň můžete začít zdravější suroviny používat i při vaření, když do jídel zařadíte více celozrnných výrobků, luštěnin či zeleniny. Důležité je dělat to pomalu a nikomu v rodině tím nevyhrožovat.

Hlavně moc neochutnávejte a nedojídejte

Na vaření je zrádných více věcí než jen to, že jídlo nebude dietní nebo se že jím přejíte, protože vám bude chutnat. Mnoho ne zcela zjevných kilojoulů do sebe člověk dostane, když při přípravě pokrmu přespříliš ochutnává anebo když pak něco dojíte tu po dětech, tu proto, že to zbylo na dně hrnce. Zkuste se tomu skutečně striktně bránit. Jídlo připravte buď v množství, které se skutečně sní, nebo hned po jeho dokončení dejte porce navíc do krabiček, kde poslouží jako jídlo na druhý den, třeba do zaměstnání.

Pokud vám vyhovuje vařit více jídla najednou, cíleně dejte několik zbylých porcí zamrazit, budete tak mít některé dny jídlo bez práce a přitom takové, které vyhovuje vašim dietním představám.

Plánujte a nadchněte i ostatní

Nejspíše máte kromě vyváření pro rodinu i spoustu dalších věcí na práci. O to důležitější je jídlo, včetně nákupů, skutečně plánovat – ideálně vždycky na týden nebo alespoň na několik nejbližších dní. Myslete i na svačiny, vyhnete se pak tomu, že budete hladovět nebo si dáte něco, co se prostě moc doporučit nedá. Podívejte se také do diáře, zda by třeba na některé dny nebylo lepší dát jídlo připravovat předem do pomalého hrnce, protože se vrátíte pozdě. Pokud máte suroviny v mrazáku, dejte si do mobilu upomínku, abyste je případně včas vyndali a podobně.

Je dost možné, že rodina bude i na pomalé změny reagovat nespokojeností. Prezentujte jim je nikoli jako snahu o hubnutí, ale o to, abyste všichni byli zdravější a měli více energie, to se zpravidla setkává s větším pochopením. Po dětech můžete chtít třeba to, aby samy vymýšlely, jak upravit svá oblíbená jídla, aby byla o něco zdravější.

ZDROJ: Vlasta.cz, https://www.cookinglight.com/healthy-living/weight-loss/dieting-while-feeding-family