Je to zkrátka lék proti stresu a proti všemu, co nám život znepříjemňuje. Mozek je najednou důležitější než žaludek a nutí nás, abychom jedli i ve chvílích, kdy nemáme fyzický hlad. A tak jíme, i když to naše tělo nepotřebuje. Vzniká tak návyk sahat po jídle, kdykoli je k tomu příležitost nebo když nezvládáme svoje vlastní emoce. Už vás zase naštval partner? Pohádali jste se s matkou? Máte potíže v práci? Není nic jednoduššího než sáhnout třeba po čokoládě, která vás uklidní.

Emoční hlad se liší od fyzického

Emoční hlad přichází náhle a je naléhavý. Signály přicházejí z úst, nikoli ze žaludku kručením. Spouštěčem jsou emoce – stres, nuda, hněv, stud ale i radost. Při emočním hladu jíte bezmyšlenkovitě a „krmíte“ tak vlastně jen svoje pocity. Není divu, že se začnete přejídat. Ovšem i se stresovým či emočním přejídáním se dá bojovat, například pomocí techniky všímavosti, která vám pomůže „přepnout“ pozornost jiným směrem. Ve chvíli, kdy hrozí, že se zase pod vlivem stresu vrhnete na ledničku, zcela vědomě odvedete pozornost jinam.

Kdy je vhodné odvést pozornost

Rozptylování je vhodné ve chvíli, kdy nemáte fyzický hlad. Zaměstnáte mysl jinými aktivitami a tím se odpoutáte od negativních emocí. Odvedení pozornosti je ale účinné jen tehdy, když k němu dojde ještě předtím, než se pustíte do jídla, ne až během jídla. Když se budete rozptylovat během jídla, hrozí, že toho sníte nakonec ještě víc. Proto například není dobré při jídle číst. Co všechno vám tedy pomůže odvést pozornost od přejídání?

Související články

Náplasti na emoce

Někdo miluje samotný akt jídla. Mít prostě v puse něco sladkého nebo žvýkatelného, je prostě příjemné. Zkuste tedy přežvykovat něco jiného než jídlo, třeba žvýkačku, stéblo nebo kousátko. To vám může pomoci zamezit neustálému ujídání. Tahle metoda pomáhá i těm, co chtějí přestat kouřit. Odborníci taky doporučují hodně pít. Mějte po ruce vždy láhev s vodou a když ji vypijete, hned ji zase doplňte. Voda pomáhá odbourat napětí. Ovšem podobnou službu udělá i kostka ledu.

Něco si kupte (jen ne jídlo)

Dopřáváte si jídlo za odměnu nebo se jím hýčkáte a rozmazlujete? Co si takhle vyrazit na nákup a něco si koupit pro radost? Tahle maloobchodní terapie dokáže doslova divy. Když si koupíte něco nového, stoupne vám hladina dopaminu, což je neurotransmiter, který ovlivňuje pocity radosti a vzrušení. Nevím jak vy, já jsem ale vzrušená naprosto dokonale, když si jdu koupit třeba novou knížku. To zapomenu úplně na všechno. Zkuste si napsat na papír, které drobnosti by vám udělaly radost, ale které nemají nic společného s jídlem. A pokud dostanete chuť jíst, stačí se někdy podívat do výlohy nebo si projíždějte e-shopy.

Související články

Terapie filmem nebo pletením

Když se díváte na nějaký film, většinou to zabere hodinu a půl. Pokud vás předtím honila mlsná, možná vás při sledování nějakého dojáku nebo dramatu emoční hlad přešel. Nebaví vás filmy? Zkuste zapojit ruce. Pletací jehlice dokážou podle odborníků vyčistit hlavu, protože fungují jako meditace. Tělo se dostane do klidového stavu, zpomalí se tep a dech. A přejde vás chuť na jídlo. Pokud vás nebaví ani plést nebo se vám to zdá těžké, můžete vyzkoušet něco jiného, třeba háčkování, vyšívání, kreslení. Důležité je, abyste zaměstnali ruce.

Napište si seznam přání

Když vás přepadne záchvat emočního přejídání, dřív, než se vrhnete na tu rakvičku se šlehačkou, zastavte se a zeptejte se sami sebe, co vlastně od života chcete. Pak si napište seznam přání, třeba: Chci se podívat do… Ráda bych, aby se mi podařilo… Chtěla bych zkusit tohle… Nikdy jsem nedělala a chtěla bych… Pak si ze seznamu vyberte jednu věc a začněte si plánovat, jak ji můžete realizovat.

Související články

Meditativní hudba

Hudba přináší klid mysli a ovlivňuje také mozek. Zlepšuje paměť, uklidňuje, pomáhá zvládat stres, zmírňuje bolest a zlepšuje komunikaci. Máte-li chuť zahánět emoce jídlem, pusťte si aspoň na dvacet minut nějakou nahrávku. Doporučuje se hudba klasická, ale je to na vás, co vás uklidní. Pro osoby, které se přejídají, je vhodná energická hudba, která vás zvedne ze židle a přinutí se třeba hýbat.

Rébusy a magnetky

Dopřejte mozku rozcvičku v podobě hádanek nebo rébusů. Luštění sudoku či křížovek pomáhá zahnat myšlenky na zajídání emocí jídlem. Vždycky je mějte někde po ruce v kuchyni nebo tam, kde schováváte sladkosti a jiné dobroty, na které se vrháte v případě frustrace. Skvěle fungují taky magnetky na lednici. Možná je tam už máte, tak je využijete ještě víc. Pořiďte si magnetky v podobě písmen a ve chvíli, kdy budete otvírat lednici, abyste z ní vyndali třeba salám, pokuste se z magnetů sestavit větu nebo báseň.

Zdroj: vlasta.cz mindspacecafe.com/how-to-comfort-yourself-without-food
50 Ways to Soothe Yourself Without Food: Albers, Susan

Související články