Přejídání před spaním negativně ovlivňuje nejen tělesnou kondici, ale i mentální zdraví. A přestože podle dietologů jídlo ve večerních hodinách odporuje lidským biorytmům, nemusí být nutnou hrozbou, jelikož každý z nás má svůj vlastní stravovací rytmus. Jen se to s ním nesmí přehánět a mělo by být zdravé.

Zdroj: Youtube

Kámen úrazu

Večerní nebo noční přejídání má jednoho společného a nebezpečného jmenovatele – nezdravé jídlo. V případě, že totiž člověk nedodrží disciplínu a „nacpe“ se večer, většinou se zanoří do lednice a sní všechno, co v ní najde. Když už totiž zhřeší, tak ať to stojí za to. Je to podobné jako s odkládanou dietou. Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro radikální snižování váhy, většinou si stanovíte přesné datum. A do onoho data pod vidinou následné a dlouhodobé diety si dopřejete všechno, na co si v běžném stravovacím rytmu dáváte stopku. A když přijde (u diety příhodně) den D, máte navíc čtyři kila jenom proto, že jste se utrhla ze řetězu.

Příčin večerního a nočního hladu je hodně. Pojďme se podívat alespoň na ty nejčastější, se kterými můžete zabojovat.

1. Jste v dlouhodobém stresu

Všichni žijeme ve zrychlené době. V práci, ale i doma, jsou na nás kladeny vysoké nároky. Ženy kvůli přemíře pracovních povinností nestíhají domácnost a děti, a pokud takový stav trvá příliš dlouho, tělo je ve stresu. Během dlouhodobé zvýšené stresové zátěže pak vylučuje kortizol, hormon, který zvyšuje hladinu cukru v krvi a má za následek tzv. vlčí hlad. Stres může být příčinou nejen nočního hladu, ale i celé řady závažných zdravotních potíží. Snažte se stresové situace alespoň eliminovat nebo najděte způsob, pomocí kterého vnesete do svého života více klidu, harmonie a dokážete se odpoutat od každodenních starostí. „Odreagováním může být meditace, jóga, různá dechová cvičení nebo třeba běh, plavání či návštěva fitness centra,“ říká fitness trenérka Tereza Kompánková.

2. Držíte přes den hladovku

Dalším důvodem, proč máte večer ukrutný hlad a ledničku před vámi nikdo neuchrání, je nedostatečný příjem plnohodnotného jídla během celého dne. Jednoduše řečeno, když držíte třeba na doporučení slovo vzatých odborníků nějakou, pro tělo i mysl drastickou, dietu. Pokud chcete úspěšně a trvale zhubnout, zdržte se extrémního hladovění a stravujte se zdravě. Hlad se totiž stejně dostaví, a to v nejméně vhodnou dobu. Večer pak vypleníte lednici a velmi pravděpodobně půjdete po kalorických a velmi nezdravých potravinách.

3. Zaháníte hlad nízkoenergetickým jídlem

Pocitu hladu se nezbavíte tím, že si připravíte velkou mísu zeleninového salátu. I když je zelenina zdraví prospěšná, je potřeba do těla dostat také kvalitní bílkoviny a rozumné množství komplexních sacharidů. „K zelenině si na talíř vždy přidejte bílkovinu v podobě masa z volného chovu nebo rostlinný zdroj bílkovin jako tofu,“ radí Martin Kudera z české farmy. Podle něj je důležité zaměřit se především na kvalitní suroviny. Nutričně bohaté potraviny s vysokým obsahem vitamínů, minerálních látek a vlákniny vám cestu k vysněné postavě usnadní.

4. Nedodržujete pitný režim

Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Nezapomínejte přes den proto dostatečně pít, nejlépe čistou vodu, ale vhodné jsou i neslazené čaje bez kofeinu a v menším množství minerálky. Sklenici vody si můžete zkusit dát i večer, když vás chuť k jídlu přepadne. „Ráno nalačno, během dne i večer si pro změnu můžete zkusit dát do 2 dcl sklenice vody malého panáka probiotického octa. Pomůže vám to k lepšímu trávení,“ radí Martin Kudera. V žádném případě však pitím vody nenahrazujte plnohodnotné jídlo!

Zdroj: vlasta.cz contours.cz zivina.cz 7 Ways That Overeating Affects Your Body (healthline.com)

Související články