Věděli jste, že ve stresu vaše tělo spotřebovává mnohem více některých živin než normálně a ony vám pak mohou chybět? Jde například o vitamín C, selen nebo hořčík, jak ukázala studie, kterou před časem otiskl Journal of Nutrition & Food Sciences.

A naopak, jídlo, které sníte, zásadním způsobem ovlivňuje nejen naši energii a pocit hladu či nasycení, ale má dopad i na naši náladu nebo třeba to, jak moc se cítíme v pohodě či naopak ve stresu. Zabýval se tím další výzkum, publikovaný v roce 2017, který se zaměřil na přijímané potraviny, jejich působení na střevní flóru a následně na to, jak se člověk cítí. Autoři dospěli k závěru, že jídlem skutečně můžeme do velké míry ovlivnit míru stresu, který nás ovládá, i když samozřejmě, pokud jsme například v nějaké složité situaci, samo o sobě to nestačí.

Související články

A jaké že potraviny jsou v boji proti stresu ty nejlepší?

1. Bylinkový čaj

Tady pomáhá už samotný pocit, jaký ve vás tento nápoj vyvolá, uklidňuje nás příjem teplé tekutiny. Některé bylinky, jako je třeba levandule nebo heřmánek, mají navíc samy o sobě relaxační účinek. Někdo sází na zelený čaj, ale tam je namístě – pokud jde o boj proti stresu – opatrnost, protože ten člověka spíše povzbudí, než zklidní. Nicméně díky svému složení má příznivý vliv na naše neurony, některé výzkumy mu přisuzují i posilování paměti.

2. Hořká čokoláda

Tabulka mléčné čokolády vás přes lahodnou sladkou chuť napětí nezbaví, ale kousek nějaké dobré hořké se doporučit nedá. Je bohatá na antioxidanty, nicméně dopřejte si vážně jen malý kousek, přece jen je dost kalorická a ve vyšším množství by vás naopak mohla spíše zaktivovat. Tip navíc? Zkuste si kousek čokolády skutečně vychutnat, způsobem skoro až meditativním, už to by vás mělo zklidnit.

3. Celozrnné výrobky

Podle dřívějších výzkumů mohou sacharidy dočasně zvýšit hladinu serotoninu, hormonu, který zlepšuje náladu a snižuje stres. A sacharidy obsažené v celozrnném pečivu, tmavých těstovinách nebo tmavé rýži jsou tou správnou volbou, protože vám nerozkolísají hladinu krevního cukru, ale slušně vás zasytí. Navíc obsahují vlákninu, což váš střevní mikrobiom rozhodně ocení.

4. Ryby

Bojujte proti stresu a předcházejte srdečním onemocněním tím, že si dáte ryby nebo nějaké mořské plody. Skvělou volbou jsou zejména tučnější druhy ryb s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které svědčí jak kardiovaskulárnímu systému, tak naší psychice.

5. Ořechy

Nejste fanouškem ryb? Existují další zdroje vhodných tuků, jako jsou třeba semínka, ořechy nebo obohacená vejce. Konkrétně ořechy jsou kromě zdravých mastných kyselin plné i dalších živin, včetně vitamínů skupiny B, kterým výzkumy přisuzují schopnost mírnit stres. Mandle, pistácie a vlašské ořechy mohou dokonce pomoci snížit hladinu krevního tlaku.

6. Citrusové plody

Některé studie zjistily, že vysoké hladiny vitaminu C mohou pomoci zmírnit hladinu stresu a sklony k úzkostem, fungovat by to mělo od dávky 500 miligramů denně. Citrusové plody jsou dobrou volbou, ale céčko je i v paprikách, zelí, bobulovém ovoci, případně ho můžete užívat ve formě potravinových doplňků.

7. Probiotika

Příjem probiotik je nejlepším způsobem, jak držet střevní mikroflóru dlouhodobě ve formě. Článek publikovaný v prosinci 2018 v zámořských University Health News citoval několik studií, které zjistily, že zdraví střev má přímou souvislost se zlepšením úzkosti, depresí a vůbec celkovým pozvednutím nálady.

Autor: Anna Kunešová

ZDROJ: https://www.healthline.com/nutrition/stress-relieving-foods, https://www.longdom.org/open-access/nutrient-and-stress-management-2155-9600-1000528.pdf, https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition-pictures/how-to-reduce-stress-with-diet.aspx,
https://journals.lww.com/psychosomaticmedicine/Citation/2017/10000/Brain_Structure_and_Response_to_Emotional_Stimuli.10.aspx