Co se keto diety týče, měli byste vědět, že zvláště její přísnější varianty nejsou moc zdravé, a to kvůli tomu, že obsahují málo živin. Naopak počítají s nadměrným příjmem tuků a bílkovin, takže mohou představovat zvýšenou zátěž pro ledviny. A kvůli tomu, že neobsahují skoro žádné sacharidy, je tato dieta náročná na dodržování. Nemluvě o tom, že se člověk nenaučí jíst přiměřené množství normální stravy, takže když s keto rozpisem skončí, hrozí, že váha půjde rychle nahoru. Zdravotní rizika keto diety přibližuje například tato zpráva publikovaná American Heart Association.

Zdroj: Youtube

Pozor na ledviny

„Pokud naše tělo získává velké množství bílkovin, zejména živočišných, červené maso, průmyslově zpracované maso a další potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, vytváří se v něm mnohem více kyselin a toxických látek. V důsledku to představuje mnohem větší nároky na naše ledviny a jejich funkci filtrace a zpracování odpadních látek," vysvětluje Tomáš Jirka, primář dialyzačního střediska v Příbrami.

Podle něj je navíc dobré brát v potaz, že s věkem výkon ledvin klesá, protože v nich ubývá funkčních jednotek – pokud člověk jí jednostrannou dietu, jsou zbylé části ledvin přetěžovány. Vysokobílkovinné diety se podle lékaře nehodí například pro lidi, kteří mají v anamnéze ledvinové kameny, stejně jako se nedají doporučit starším lidem.

Pokud vás i přesto keto dieta láká, zkuste její lazy neboli línou variantu, která není tak drastická – hubnutí s ní sice půjde pomaleji, ale budete mít mnohem větší šanci na úspěch. Zároveň se vyhnete až hysterickému řešení každého přijatého gramu jídla. Počítat budete pouze sacharidy.

V čem spočívá mírnější verze keto diety?

Klasická keto dieta doporučuje získat 70–80 procent denního příjmu energie z tuků, 10–20 procent z bílkovin a nejvýše pět procent ze sacharidů, aby se nastartoval proces spalování tuků. Lazy verze sice také omezuje sacharidy, ale ne tak zásadně.

Můžete si dopřát 10 až 15 procent energie právě z nich, což znamená až 50 gramů cukru denně. Jen je třeba počítat s tím, že hubnutí nebude tak rychlé. Zatímco klasická keto dieta usiluje o to, aby se tělo dostalo do stavu ketózy, kdy se tuky spalují skutečně efektivně, s lazy keto dietou se do tohoto stavu nejspíše nedostanete – i tak ale můžete hubnout, mít menší chuť k jídlu a snížit například riziko rozvoje cukrovky.

Zároveň nejspíše nebudete trpět vedlejšími projevy keto diety, jako je například zvýšená únava a bolesti hlavy. Lazy keto dieta navíc povoluje ovoce a zeleninu, což je výhoda oproti klasické, pro kterou je příznačný nedostatek vlákniny a člověku tak může hrozit zácpa.

Mimochodem, keto dieta vznikla už před sto lety jako dietní plán, který měl pomoci dětem s epilepsií, k hubnutí se začala doporučovat až v devadesátých letech minulého století a od té doby se čas od času vrací jako velký hit.

Zdroj: vlasta.cz ahajournals.org/doi/10.1161/CIR.0000000000001146

Související články