Leptin je takový chemický posel, který pomáhá různým částem těla spolupracovat. Vysílá signály do vašeho mozku, který má pak pocit, že jste sytí a dál už nepotřebujete jíst. Tento hormon hraje také velmi důležitou roli v tom, jak vaše tělo přeměňuje tuk na energii. Leptin má v těle každý, ale ne u každého pracuje správně. Vědci zjistili, že obézní lidé mohou mít leptinovou rezistenci, což znamená, že jejich mozek nedostává signál „Už nejez, máš dost paliva!“
Proč potřebujeme leptin
Kromě regulace chuti k jídlu hraje leptin v těle spoustu dalších důležitých rolí, včetně posílení imunitního systému, snížení zánětu a tvorby zdravých kostí. Leptin působí v kombinaci s dalším hormonem, ghrelinem, který signalizuje hlad. I proto se jim říká hormony hladu, protože řídí, jak často a kolik chcete jíst. Podle vědců je ale leptin důležitější než ghrelin.
Vrozený nedostatek leptinu
Někteří lidé mohou mít vrozený nedostatek leptinu. To má za následek nekontrolovatelný hlad. Obvykle se objeví už v raném věku, když děti vykazují silnou obezitu a mívají opožděnou pubertu.
Související články
Leptin a spánek
Aby leptin v těle správně fungoval, potřebujete dostatek kvalitního spánku. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří měli nedostatek spánku, měli vysoké hladiny ghrelinu, který způsobuje hlad, a nižší hladiny leptinu, díky kterému se člověk cítí sytý.
Strava a leptin
Důležitý je také výběr jídla. Vědci zkoumali vztah mezi leptinem a triglyceridy. Výzkum ukazuje, že vysoké hladiny triglyceridů zřejmě ovlivňují způsob, jakým leptin v těle funguje. Dieta, která je tedy sestavená tak, aby při ní docházelo ke snížení hladiny triglyceridů, by mohla pomoci zvýšit hladinu leptinu v těle. A které potraviny podporují snížení hladiny triglyceridů, aby mohl leptin lépe fungovat?
Související články
1. Bobuloviny
Nahraďte sladké pochoutky ovocem v přirozené podobě. Bobule jako borůvky, ostružiny a jahody mají nižší obsah cukru než jiné druhy ovoce a mohou pomoci snížit hladinu triglyceridů. Bobuloviny jsou skvělé v kombinaci třeba s nízkotučným jogurtem.
2. Neslazené nápoje
Experimentujte s bylinnými, černými nebo zelenými čaji, nebo pijte vodu s citronem, abyste snížili hladinu triglyceridů a zvýšili hladinu leptinu v těle. Do vody si také můžete přidat třeba mátu nebo kousky pomeranče.
3. Zdravé oleje
Při vaření používejte mírné množství řepkového, olivového nebo slunečnicového oleje s vysokým obsahem kyseliny olejové. Pokud si děláte zeleninový salát, přidávejte do něj olivový olej a zapomeňte na tučné zálivky.
4. Zelenina
Dopřejte si zeleninu syrovou, dušenou nebo grilovanou. Místo škrobové zeleniny, jako je kukuřice nebo brambory, zvolte například kapustu nebo květák. Experimentuje s různými druhy zeleniny a vybírejte ty, které mají nižší obsah sacharidů.
5. Luštěniny
Fazole, hrách a čočka jsou skvělými zdroji bílkovin a vlákniny, které mohou zvýšit funkčnost leptinu ve vašem těle. Vyhněte se pečeným fazolím a luštěninovým směsím s přidaným cukrem. Pokud si připravujete například čočku, rozhodně ji nezahušťujte jíškou.
6. Libové maso, drůbež a ryby
Ryby jsou nejlepší volbou pro snížení triglyceridů. Pokud zvolíte jiné živočišné bílkoviny, zmírněte své porce na 85-100 gramů a připravte je se zdravým olejem. Pozor na smažené maso, volte jiné typy přípravy, například dušení či pečení.
7. Celozrnné potraviny
Pokud to jde, sáhněte po celozrnných variantách, bílou rýži vyměňte za celozrnnou hnědou, bílý rohlík za celozrnný. Zvažte přechod na celozrnné těstoviny nebo zdravější verzi, jako jsou ty z cizrny, abyste snížili hladinu triglyceridů.
8. Houby
Houby mají vysoký obsah živin a nízký obsah kalorií, což může pomoci regulovat hladinu triglyceridů a zvýšit hladinu leptinu ve vašem těle.