Svalovou hmotu začínáme ztrácet už kolem třicítky. Každou dekádu je to pak zhruba tři až osm procent. Tato ztráta se zrychluje po padesátce a s každou další dekádou můžete „ztratit“ až 15 procent svalové hmoty. To je taky doba, kdy začíná metabolismus stávkovat. Metabolismus a svaly jsou totiž propojeny, takže když ubývá svalová hmota, zpomaluje se i metabolismus. Existuje ale několik jednoduchých změn, které vám s ním pomůžou. Sice ho zrovna nezrychlí, ale nepřímo ho podpoří. Patří mezi ně i následující pitné návyky.

Zdroj: Youtube

Pijte hodně vody

Dietoložka Molly Hembree tvrdí, že pití dostatečného množství vody je skvělý způsob, jak po padesátce zrychlit metabolismus. „Denně by ženy měly přijmout aspoň 11 šálků tekutin, polovinu z toho by měla být čistá voda,“ říká. Pokud vám obyčejná voda moc nejede, zkuste do ní přidat citronovou šťávu - zlepší trávení a podpoří pocit plnosti, což přispívá k hubnutí.

Pijte proteinové nápoje

Ze všech makroživin potřebuje bílkovina nejvíce energie na rozklad a trávení. Jak říká dietoložka Amy Goodson, po padesátce jsou bílkoviny naprosto nezbytné. Rychleji zasytí a zaplní nás na delší dobu. Vhodné je proto například popíjení proteinových nápojů. Ty pomohou udržet metabolismus ve vyšších „otáčkách“ a zamezí vlčímu hladu.

Související články

Nepijte velké množství alkoholu

Ukazuje se, že když se budete vyhýbat nadměrnému příjmu alkoholu, což znamená, že nebudete konzumovat více než jednu sklenku denně, podpoříte tím zdravý metabolismus. Také se vyhnete nárůstu hmotnosti z prázdných kalorií i dalším zdravotním potížím, jako jsou srdeční problémy a hypertenze.

Popíjejte zelený čaj

Jedním z nejúčinnějších nápojů na hubnutí je podle dietoložky Amy Goodson zelený čaj. Obsahuje totiž antioxidanty, u kterých bylo prokázáno, že zvyšují spalování tuků a zrychlují metabolismus. Obsažený kofein dále dodává energii a pomáhá zlepšit výkon například během cvičení. Pro vyšší efekt účinku vyzkoušejte matcha, což je druh japonského zeleného čaje, který obsahuje vysoce koncentrované katechiny.

Zdroj: vlasta.cz eatthis.com/drinking-habits-speed-up-metabolism-50

Související články