Jakmile se vám začne více ukládat tuk kolem pasu, ačkoli jíte přiměřeně a stále stejně se hýbete, může to znamenat jediné – menopauza se blíží. Obvykle se však objeví také noční pocení, potíže se spánkem, návaly horka, suchost vaginy, častější infekce močových cest či náladovost, až deprese. A samozřejmě nepravidelná menstruace. Zní to děsivě, ano, víme. Ale vše má řešení.

Zdroj: Youtube

Dvě, nejvýše tři kila

Všechny zmíněné příznaky mohou a pravděpodobně i ovlivní kvalitu života, mnoho žen ale nakonec stejně nejvíce ze všeho frustruje rychlý vzestup hmotnosti. Nutriční poradkyně Iva Málková ovšem upozorňuje, že menopauza neznamená automatický konec štíhlé linie a třeba deset nebo patnáct kilo navíc. Přibírání ovlivnit lze, jelikož za ním často stojí součet různých vlivů.

Lidé po padesátce mají totiž přirozenou tendenci se méně hýbat, často jim navíc odpadne každodenní frmol kolem rodiny, protože děti odrostly, případně si k tomu navíc začnou trochu dopřávat. „Část žen navíc rezignuje na snahu váhu si udržet,“ dodala Málková. Poukázala přitom na studie, podle nichž se skutečně během menopauzy váha trochu mění, protože metabolismus se zpomaluje, ale jde v průměru nejvýše o dvě tři kila.

Když ubývají svaly

Přestože způsob, jakým se v těle ukládá tuk, se příliš ovlivnit nedá, kondici a váhu si udržet lze. Je při tom dobré vědět, že nejhorším obdobím na vzestup váhy je takzvaná perimenopauza, tedy zhruba rok či dva předtím, než menstruace zcela vymizí. U některých žen může toto období trvat déle, až pět let.

Změna metabolických procesů během klimakteria má za následek úbytek svalové hmoty a tím i pokles výkonnosti metabolismu. Svaly totiž na svou práci potřebují více energie než tuky, a když mizejí, člověk při stejné námaze spálí méně energie než dřív.

Není to fér, ale pokud se s tím nechcete smířit, máte šanci – zaměřte se na dostatek kvalitních bílkovin ve stravě a zároveň na pohyb, zejména pak na posilování, které přímo pomáhá budovat svaly.

Hormony vám nepomohou

Pokud projevy menopauzy ženě zásadně komplikují život, může jí lékař předepsat hormonální substituční terapii. Jestliže se nasadí mezi padesátkou a šedesátkou, zmírňuje mimo jiné i riziko srdečně-cévních potíží, které jinak ženám hrozí, jelikož už je nechrání ženské pohlavní hormony.

Bohužel však tyto uměle dodávané hormony nemají žádný vliv na váhu, nemá proto smysl o jejich užívání kvůli tomu uvažovat. V tomto ohledu je daleko efektivnější přiměřený jídelníček a dostatek pohybu.

Svou roli ostatně hraje i genetika, nedostatek spánku a sedavý způsob života. Zatímco genetiku neošálíte, množství spánku je na vás, stejně jako to, jak aktivní život povedete.

Zdroj: vlasta.cz https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11910598/

Související články