Metabolický věk tedy ukazuje mnohem přesněji úroveň vaší zdatnosti. Jak se říká, věk je jen číslo, a pro někoho to platí dvojnásob. Kolik let už na tomhle světě jste, nemusí být nutně tím nejlepším ukazatelem vaší kondice. Znát tedy metabolický věk, který je založen na tom, kolik kalorií spálíte během odpočinku, je skvělý způsob, jak si hlídat zdraví.

Zdroj: Youtube

Pro výpočet metabolického věku slouží různé kalkulačky na internetu, ale mnohem lepší je zajít k výživovému poradci, který vám pomocí speciálního přístroje zjistí velmi přesně metabolické hodnoty. Kromě toho umí tyhle přístroje změřit procento tělesného tuku, procento vody v těle, svalovou hmotu, viscerální tuk (tuk v břišní dutině), hmotnost kostí a orientačně i váš somatotyp.

Jak si změřit metabolický věk doma

Můžete si ho zkusit změřit i sami doma, podle následujícího vzorce:

  • Ženy: 655,1 + (9,563x kg) + (1,850 x cm) – (4,676 x věk)
  • Muži: 66,5 + (13,75 x kg) + (5,003 x cm) – (6,775 x věk)

Související články

Proč je dobré znát, jak na tom jsme

Metabolický věk je důležitý ukazatel toho, jak „pracovitý“ je váš metabolismus. Už se často ustupuje od používání skutečného věku nebo číslice na tradičních vahách k definování vaší kondice. „Metabolický věk přesouvá pozornost od hmotnosti směrem ke struktuře těla nebo složení svalů a tuků,“ říká fitness trenér Simon Bradeley. Lékařka Rekha Tailor souhlasí a říká: „Bazální metabolismus se s přibývajícím věkem snižuje a často přispívá k tomu, že s přibývajícím věkem přibíráme na váze, a to navzdory skutečnosti, že možná jíme úplně stejně. Znát svůj metabolický věk pomůže cítit se méně frustrovaně, zvláště pokud se snažíte hubnout nebo chcete změnit svůj celkový zdravotní stav a máte pocit, že neděláte žádné pokroky.“

Jak snížit svůj metabolický věk

Čím víc jste fit, zdravější a silnější, tím nižší bude váš metabolický věk. V tomto směru je klíčový silový trénink, při němž budujete svaly. „Svaly spalují více než tuk, což znamená, že někdo, kdo má hodně svalů, spálí více kalorií vsedě než někdo s nižší svalovou hmotou,“ vysvětluje Simon Bradeley. Co všechno napomůže ke snížení metabolického věku?

Přidejte do jídelníčku více proteinů

Vaše tělo spálí více kalorií trávením potravin bohatých na bílkoviny než potravin bohatých na tuky. To znamená, že konzumace bílkovin může pomoci v boji proti stárnutí metabolismu. Je to taky jedna z nejpomaleji stravitelných makroživin, a podle studie The University of Texas Medical Branch to znamená, že kromě zlepšení vašeho metabolismu zůstanete taky déle sytí. Dbejte na to, abyste s každým jídlem slupli nějakou tu bílkovinu. Může jít o libové maso, vejce, řecký jogurt, ořechy, semínka nebo tofu či sóju. Řešením však může být i proteinová tyčinka nebo koktejl.

Související články

Zvedejte závaží a cvičte

Bazální metabolismus silně koreluje s beztukovou hmotou. „Zatímco tuk spaluje velmi málo energie, svaly jsou aktivní tkáň, která spotřebovává energii i v klidu,“ říká nutriční terapeutka Hannah Braye. Jedním z nejúčinnějších způsobů je cvičení. Zvolit můžete třeba pilates pro začátečníky či silový trénink s činkami.

Zlepšete spánkovou hygienu

Není tajemství, že mnohým z nás by prospělo naučit se lépe spát, a to nejen z toho důvodu, že nedostatečný spánek může mít (a taky dost často má) negativní vliv na náš metabolický věk i psychiku. „Špatný spánek může ve skutečnosti ještě zvýšit ztrátu svalové hmoty, takže si to dejte jako prioritu,“ říká Simon Bradeley s tím, že spánek je také nezbytný pro regeneraci svalů.

Jezte komplexní sacharidy

Nejlepší způsob, jak zlepšit svůj metabolický věk, je vést zdravý životní styl. A strava je jeho součástí. Nutriční terapeutka May Simpkin doporučuje komplexní celozrnné sacharidy, které vyžadují více energie k trávení, čímž se zabrání zpomalení metabolismu. Jezte sacharidy bohaté na vlákninu, jako například celozrnné těstoviny, hnědou rýži, škrobovou zeleninu, jako je máslová dýně nebo sladké brambory. Jednoduchým cukrům se vyhýbejte jako čert kříži, a když už si chcete nějakou sladkost dopřát, pak třeba hořkou čokoládu.

Nezapomeňte, že vyšší metabolický věk může poukazovat na zdravotní problém, proto dbejte na pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře.

Zdroj: vlasta.cz womanandhome.com/health-and-wellbeing/metabolic-age-346629 livestrong.com/article/88030-calculate-metabolic-age

Související články