Samozřejmě že má smysl jíst zdravě, snažit se, aby strava byla pestrá, je dobré zajímat se o energetickou vydatnost jídel a nepřejídat se. To vám schválí v podstatě všichni skuteční experti na zdravou výživu, zároveň vám ale žádný z nich nebude nějaké jídlo zakazovat.

Zdroj: Youtube

„Když budete mít pocit, že něco už nikdy nesmíte, bude to přispívat k pocitu, že dieta je utrpení, a stoupne riziko, že svoji snahu vzdáte,“ upozorňuje psycholožka Iva Málková, zakladatelka organizace Stop obezitě, autorka mnoha knih o hubnutí, díky jejímž kurzům shodila spousta mužů i žen. Podle ní má smysl udělat si z něčeho třeba příliš tučného nebo sladkého vzácnost, kterou si dáte tu a tam. Zakazovat si něco podle ní není správný přístup – tím je dbaní o celkové složení jídelníčku a množství toho, kolik člověk sní.

Související články

Je nicméně pravda, že s věkem výkonnost našeho metabolismu klesá, protože se snižuje podíl svalů v těle, a navíc máme tendenci se méně hýbat. Proto je třeba po padesátce, kdy se navíc v souvislosti s menopauzou mění způsob, jakým tělo ukládá tuk, zvýšené opatrnosti, pokud jde o jídelníček. Ani tak to ale neznamená, že si nějaká jídla nebudete smět dát už nikdy. Jen si třeba čokolády ke kafi nebudete dávat dva čtverečky, ale jen jeden, a paštiku k večeři si dopřejete jen jednou za měsíc, stejně jako si jen výjimečně – třeba na výletě – dáte klobásu nebo zmrzlinu.

Povolte si dostatek bílkovin

Jak k tomu říká odborník na výživu Pavel Suchánek, zásadnější je zabývat se tím, aby vám na talíři nic nechybělo. Po padesátce je například více než kdy dřív potřeba dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin, což je ta správná reakce na výše zmíněný zpomalující se metabolismus. Když budete jíst dostatek proteinů a zároveň se přiměřeně hýbat – důležité je v tomto ohledu posilování, nebudou vám mizet svaly, jak se jinak s věkem děje. Po padesátce byste měli jíst více než gram čistých bílkovin denně na kilogram vaší ideální hmotnosti.

Vyvážená strava vám zajistí nejen svaly, ale také například zabrání zvýšenému řídnutí kostí, protože je důležité si hlídat i příjem vápníku či vitamínu D. Zvláštním tipem na jídlo, které se podceňuje, a přitom by vám udělalo dobře, jsou luštěniny, protože v nich jsou jak bílkoviny, tak dostatek vlákniny.

Zvláštní kategorií pak jsou diety vyloženě postavené na tom, že nějaká jídla buď vůbec, nebo po dobu několik dnů či týdnů vůbec jíst nesmíte, zatímco některá jiná smíte bez omezení, nebo dokonce ve zvýšeném množství. Takovým dietám byste se měli pokud možno zcela vyhnout, protože by vám v jejich důsledku mohly chybět některé živiny, navíc jejich hubnoucí efekt bývá většinou krátkodobý.

Související články

ZDROJ: Vlasta.cz, stob.cz, https://www.healthhub.sg/live-healthy/2076/seniors-need-more-protein, https://www.invigormedical.com/lifestyle/what-not-to-eat-when-youre-over-50/