Zde je 15 důvodů, které vysvětlují, proč se vám nedaří zhubnout, bez ohledu na to, jak moc se snažíte:

1. Nepijete vodu

Podle nedávných studií může pravidelné doplňování tekutin pomoci při hubnutí. Pití studené vody může dokonce zrychlit metabolismus a zahnat chutě na sladké. Plánujete zařadit menší porce, ale nevíte, jak na to? Pak se zkuste před jídlem napít. Doporučuje se také jíst potraviny, obsahující hodně vody, například ovoce a zeleninu. Dodají vám rychlejší pocit plnosti.

2. Nehýbete se

Samozřejmě, že 15minutová procházka je lepší než nic. Ovšem čekat, že kila poletí dolů, pokud každý den pouze obejdete ulici, by bylo bláhové. Aby tělo začalo skutečně hubnout, je potřeba se pořádně nakopnout. Ideální je minimálně 30minutové cvičení, které rozpumpuje srdce. Mezi spalovače tuků patří například běh, turistika, cyklistika nebo silový a kruhový trénink.

Související články

3. Přejídáte se zdravými potravinami

Ořechy, avokádo nebo třeba celozrnné těstoviny jsou zdravé a jejich konzumace se doporučuje mnoha odborníky. Neznamená to však, že vše, co je zdravé, můžeme jíst po hrstech. Zmíněné potraviny totiž obsahují velké množství kalorií, a proto si musíme dávat pozor, kolik jich sníme. Jinak by naše snahy o hubnutí měly opačný efekt.

4. Cvičíte pouze kardio

Možná si říkáte, že máte pohybu dostatek. Vždyť přece chodíte na dlouhé procházky nebo běháte v nedalekém parku. Pokud ale zanedbáváte silový trénink, není se čemu divit, že váha stagnuje. Posilováním totiž nejen předcházíte zranění a bolesti svalů a kloubů, ale především budujete svalovou hmotu, která přímo souvisí s rychlostí metabolismu. A bonus navíc – věděli jste, že díky nastartovanému metabolismu po zvedání činek budete spalovat ještě dlouho poté, co zujete tenisky a odhodíte upocené tričko?

5. Cvičíte s prázdným žaludkem

Pokud vyrážíte za pohybovou aktivitou hladoví, je na čase to přehodnotit. Když totiž dlouhodobě cvičíte nalačno, spálené kalorie pocházejí ze svalů, nikoli z tuku. A o svaly přicházet přece nechcete. Navíc vám bez jídla dříve dojde energie a klesá tak výkonnost.

6. Partner vás od hubnutí zrazuje

Snažit se zhubnout, když vám váš manžel či partner před nosem mává nezdravými pochutinami, či vás zrazuje z návštěvy posilovny, může být přímo nadlidský úkon. Sdělte mu, že byste ocenila jeho podporu, případně nabídněte kompromis – například až budete večeřet venku, navrhněte, že si rozdělíte předkrm, nebo vynecháte dezert.

7. Vynecháváte celé skupiny potravin

Kompletní vynechání například sacharidů je velmi oblíbenou dietní chybou. Ale pozor. Pokud ze svého jídelníčku odstraníte celou významnou skupin potravin, vede to nejen k neovladatelným chutím, ale především k nutričnímu nedostatku. Proto zapomeňte na vyloučení pečiva či těstovin a spíše se zaměřte na složení a velikost porcí. Obvykle je to totiž množství, které přidává centimetry vašemu pasu, ne těstoviny samotné.

8. Málo spíte

Dostatečný a kvalitní spánek je absolutní alfou a omegou hubnutí. Nedostatek spánku totiž zvyšuje hladinu hormonu ghrelin, který vysílá signál, že je tělo hladové, oproti tomu snižuje hladinu leptinu, který funguje opačně. Zároveň tělo produkuje více kortizolu, který potřebuje dohnat ztracenou energii, a tak člověka nutí dát si něco sladkého.

9. Nemáte dostatek zeleniny

Pokud se snažíte zhubnout, či jenom udělat něco pro své zdraví, měli byste jíst pět porcí ovoce a zeleniny každý den. Ideální je zařadit hrst zeleniny ke každému jídlu. Nejen že vás díky obsažené vodě a vláknině dříve a na delší dobu zasytí, navíc tělu dodá potřebné živiny.

Související články

10. Jíte ve stoje a bez přemýšlení

Pokud jídlo hltáte ve stoje u lednice v domnění, že tím šetříte čas, vyvedeme vás z omylu. Tento nedbalý způsob stravování vede akorát tak k bezduchému žvýkání, během něhož si jídlo neužijete, a ve finále vůbec nebudete vědět, že jste něco snědli. K jídlu si proto raději sedněte a vědomě si užijte každé sousto.

11. Nesnídáte

Jestliže jste zvyklí snídat a najednou začnete ranní jídlo vynechávat, protože vám to připadá jako skvělý způsob, jak ušetřit kalorie, děláte chybu. Tělo si si totiž bude myslet, že trpí hlady, a tak si další přijatou energii hezky uloží na horší časy. Snažte se spíše snídat správně, tedy hlídejte si, aby jídlo obsahovalo vlákninu a bílkoviny, které vás zasytí na delší dobu.

12. Pijete dietní limonády

Dietní cola a jiné limonády lákají na nula kalorií, to však neznamená, že by pro naše zdraví a hubnutí byly vhodné. Studie ukázaly, že jedinci, kteří pijí dvě a více dietních limonád denně, měli obvod pasu o 500 % větší než ti, kteří těmto sodovkám neholdují.

Související články

13. Jíte málo

Hladovění je jednou z nejčastějších chyb, kterou dietářky dělají. Ve snaze udržet chutě na uzdě jedí až přehnaně málo, což způsobí nejen zpomalení metabolismu, ale především zaručený vlčí hlad ve večerních hodinách, kterému dokáže odolat jen málokdo.

14. Stresujete se

Stres způsobuje přibírání na váze tím, že přiměje tělo jíst více, a to zejména potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku. Dejte si proto čas na relaxaci a odpočinek, zajděte ven, odreagujte se. Vždyť na výběr je tolik zábavných aktivit!

Související články

15. Nedopřáváte si

Držíte se příliš zkrátka a nedopřejete si. Ano, je to tak, i tohle je dietní chyba. Občasné zahřešení pár hranolky či kouskem čokoládového dortu vaší linii neublíží. Studie zjistila, že dokonce ani není nutné zvyšovat intenzitu nebo délku tréninku kvůli jedné sladkosti, a že denní odchylka až 600 kalorií se nijak neodrazí na vašem pase - pokud jinak dlouhodobě dodržujete zdravou stravu.

Zdroj: vlasta.cz 25 Reasons You Can't Lose Weight, No Matter How Hard You Try | YourTango

Související články