Že je to sport pouze pro seniory? Ale kdeže! Tahle poměrně mladá sportovní disciplína je určena pro každého, kdo má chuť se aktivně hýbat a dělat tak něco pro svoje zdraví a kondici nebo chce shodit pár přebytečných kil. A jako doplňek k tréninku poslouží i výkonnostním sportovcům. Ostatně právě ti nordic walking víceméně náhodou založili. Když totiž běžkařům v roce 1988 ve Finsku chyběl sníh pro jejich závod, vyrazili na trať bez lyží, jen s hůlkami. Od té doby se přínos nordic walkingu stal známým po celém světě a získává si čím dál víc příznivců.

O co jde?

Zjednodušeně je nordic walking styl chůze, při němž se do pohybu dostávají i ruce. Díky tomu zapojujeme i horní polovinu těla a procvičíme až 90 % svalů v těle. Zabrat tak dostanou nejen nohy, ale také záda, ruce a hlubší svalové skupiny, o nichž často nemáme ponětí. Pokud máte správnou techniku, je chůze s hůlkami mnohem účinnější než chůze samotná. V závislosti na terénu jsou přitom jednoduché či náročné obě stejně. Jde o poměrně snadný sport, přesto se v začátcích doporučuje využít služeb instruktora, který poradí s vybavením, vše podrobně vysvětlí a opraví případné chyby.

Benefity nordic walkingu

1. Umožňuje aktivně zapojit a posílit 90 % svalů celého těla.

2. Pomáhá ke zlepšení pohyblivosti páteře, vedoucí k uvolnění napětí krčních, ramenních a mezilopatkových svalů.

3. Přispívá ke správnému držení těla.

4. Pomáhá redukovat váhu.

5. Ulevuje problémům se zády.

6. Umožňuje regulovat zátěž horní a dolní poloviny těla.

7. Posiluje srdce, oběhový systém a dýchací ústrojí.

8. Zlepšuje koordinaci pohybů i metabolismus.

9. Díky holím méně zatěžuje klouby a zajišťuje lepší stabilitu.

10. Přináší veselejší náladu.

Pro koho je chůze s holemi obzvlášť vhodná?

S hůlkami by se mohli, nebo spíš měli, skamarádit například lidé s těžším stupněm obezity, také osoby po úrazech, které hledají oporu, anebo jedinci, kteří si na jiný pohyb, než je běžná chůze, aktuálně netroufnou. Hole však mohou mít kromě zdravotního přínosu i přínos kondiční. Chůze s nimi vyrovnává tělesné dysbalance vzniklé přetěžováním těla z jiných sportů a správně nastaveným tréninkem zlepšuje i fyzickou výkonnost.

Jak vybrat správnou délku holí?

Pro výpočet odpovídající délky použijte vzorec: tělesná výška (cm) x 0,68. V případě, že si chcete pořídit hůlky s pevnou délkou, zaokrouhlete vypočtenou hodnotu nahoru nebo dolů na nejbližších 5 cm. Například osoba s výškou 172 cm by tak použila hole o délce 115 cm (tj. 172 cm x 0,68 = 117 cm, zaokrouhleno dolů na 115 cm). Pokud s holemi máte v plánu běhat, zaokrouhlujte nahoru, případně použijte hole typově nejblíže delší. Naopak jestliže máte problém s krční páteří nebo s ramenem, zaokrouhlujte dolů, popřípadě použijte hole typově nejblíže kratší. Pozornost však věnujte i správnému zakončení hůlek. A rozhodně se nenechte zmást trekovými či turistickými holemi, které jsou zcela jiné! Pamatujte, že bez vhodného vybavení nepřichází ten kýžený efekt.

Zdroj: Resort Valachy, stobklub.cz, xcsport.cz