Pegan dietu vytvořil před pár lety americký lékař Mark Hyman, který je propagátorem funkční medicíny a mimo jiné autorem úspěšné knihy „10denní detox na vyrovnání hladiny cukru v krvi". Domnívá se, že chronickým onemocněním lze předcházet správnou stravou, a tou je primárně rostlinný životní styl doplněný kvalitním masem a zdravými tuky.

Čisté stravování

„Peganská dieta klade důraz na zvýšený příjem neškrobových a nízkoglykemických rostlinných potravin a zdravých tuků, omezení příjmu živočišných potravin a potravin obsahujících více sacharidů a vyhýbání se vysoce zpracovaných a rafinovaným potravinám,“ vysvětluje dietoložka Charlotte Martin, autorka knihy The Planet-Forward Solution. I proto je tahle dieta nejen zdravá pro naše tělo, ale prospěch přináší i planetě.

Související články

Co můžete při dietě jíst

  • Ovoce a zelenina: Nízkoglykemické druhy ovoce (borůvky, maliny a jahody) a zelenina (listová, okurky a brokolice) by měly tvořit 75 procent jídelníčku. Mark Hyman doporučuje dva až tři zeleninové pokrmy denně. „Čím víc rozmanitosti a barevnosti, tím lépe. To vám poskytne vysoký obsah fytonutrientů, který chrání před většinou nemocí,“ říká lékař na svém blogu. Výzkumy skutečně naznačují, že ovoce a zelenina hrají významnou roli při snižování zánětu v těle a mají potenciální preventivní účinky na řadu nemocí. Zelenina s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem vlákniny je také méně kalorická. Mark Hyman doporučuje zařadit do jídelníčku také fermentovanou zeleninu, například kimchi nebo kysané zelí, což jsou zdroje bohaté na probiotika.
  • Celozrnné potraviny: Při peganské dietě můžete konzumovat celozrnné potraviny, ale střídmě, a ne více než ¼ šálku na jídlo a zároveň se vyhýbat obilninám obsahujícím lepek. „Některé obilniny, jako quinoa, jsou dobrým zdrojem bílkovin,“ říká Charlotte Martin.
  • Luštěniny: Z luštěnin jsou při tomto stylu stravování „povoleny“ jen fazole a čočka, ale umírněně, maximálně 1 šálek denně. Rozhodně bychom na ně neměli zapomínat, protože studie ukazují, že jsou prospěšné pro naše zdraví. „Jsou to zdroje rostlinných bílkovin a vlákniny, které podporují sytost, zdraví srdce a střev,“ říká Martin.
  • Živočišné bílkoviny: Klíčový rozdíl mezi veganstvím a peganstvím je v tom, že peganská strava „dovoluje“ konzumaci malých porcí udržitelných zdrojů živočišných bílkovin, včetně vajec, kuřecího, jehněčího masa či lososa. Jsou to zdroje vysoce kvalitních bílkovin, které pomáhají při zachování a budování svalů a sytosti.
  • Ořechy a semena: Jsou to zdravé tuky bohaté na vlákninu i určitého množství bílkovin. Mimo jiné výzkumy naznačují, že konzumace ořechů je spojena s nižším rizikem rakoviny, zejména rakoviny trávicího systému.
  • Ostatní zdravé tuky: Tuky prospěšné pro srdce, včetně avokáda, avokádového oleje, kokosového a olivového oleje, jsou na seznamu peganské diety. Kromě kokosového oleje jsou všechny také bohaté na nenasycené tuky.

Související články

Co se při dietě nesmí jíst, nebo jen omezeně

Mezi „zakázané“ potraviny patří kromě lepku také mléčné výrobky. Budete také muset vynechat nebo omezit některé zpracované potraviny, které obsahují spoustu konzervantů. Co si tedy budete muset odpustit?

  • Cukr: Podle Marka Hymana se musíme dívat na cukr jako rekreační drogu, takže při peganské stravě musíte vyloučit všechny rafinované sacharidy, které způsobují vysokou produkci inzulínu. Patří sem i bílý chléb, pečivo, cereálie.
  • Mléčné výrobky: Bohužel v této dietě si budete muset odpustit také kravské mléko a sýry z něj vyrobené. Občas si ale můžete dopřát jogurt nebo kefír. Míso kravského mléka dejte přednost kozím nebo ovčím produktům.
  • Cokoli obsahující umělá barviva, konzervační látky, příchutě či sladidla
  • Pivo

Zhubnete a zlepšíte si celkové zdraví

Přestože neexistují zatím žádné hloubkové studie, které by tento styl stravy zkoumaly, někteří odborníci se shodují v tom, že rostlinná strava, která se zaměřuje na ovoce, zeleninu s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem sacharidů, může zlepšit vaše celkové zdraví a snížit riziko některých onemocnění. A ano, některé studie dokazují, že rostlinná strava může snížit hladinu „zlého“ cholesterolu. Mimo jiné při ní taky zhubnete.

Peganství se nehodí pro každého

Mnoho odborníků ovšem vyjadřuje obavy, pokud jde o tento styl stravy. Hlavní nevýhodou je podle nich právě eliminace určitých druhů či celých skupin potravin. Problém by mohl nastat v případě omezení mléčných výrobků, kdy při jejich nízké konzumaci může dojít k nedostatku vápníku. I proto mnozí výživoví specialisté tento styl nepovažují za ideální, a rozhodně není vhodný pro každého.

Zdroj: Vlasta.cz webmd.com/diet/pegan-diet-what-to-know health.clevelandclinic.org/pegan-diet

Související články