Plavání se určitě dá doporučit nejen na hubnutí, ale i k udržení váhy nebo k dlouhodobému udržení kondice, přičemž se hodí i pro lidi, kteří mají například potíže s klouby či za sebou mají zlomeninu či jiný úraz, kvůli nimž je pro ně pohyb na souši namáhavý.

Skvělá volby je to také pro všechny, kdo nosí kila navíc, pohyb ve vodě představuje pro klouby menší zátěž než například dopad při běhu nebo cvičení v tělocvičně. Voda totiž nadnáší. Jelikož zároveň klade odpor, je pohyb v ní zároveň namáhavější než třeba máchnutí rukou do vzduchu, takže musíte víc zapojovat svaly.

Zdroj: Youtube

Alespoň dvakrát týdně

Pokud budete plavat správně, posílíte horní i dolní polovinu těla, budete spalovat energii, zrychlíte si metabolismus, a ještě se vám zlepší kondice. Abyste však z plavání skutečně těžili a paradoxně si tímto pohybem spíše neublížili, měli byste vědět několik věcí a těch se držet.

Pokud je plavání vaší hlavní pohybovou aktivitou, s jejíž pomocí chcete shodit přebytečná kila, měli byste chodit plavat alespoň dvakrát nebo lépe třikrát týdně, jednou je málo a stačí to jen tehdy, pokud krom toho například hodně chodíte pěšky.

Na druhou stranu, pokud budete plavat dobře a v dostatečném tempu, můžete těžit z toho, že je tento pohyb efektivnější než pohyb na souši, a tak vám stačí třikrát týdně třicet minut. Na to jsou dobré permanentky a předplatná, která nepočítají vstupy po celých hodinách, ale právě po minutách. Pokud můžete, volte bazén s vodou teplou nejméně 26 stupňů, je to šetrnější k vaši svalům.

Mějte styl

Plavání bude dobře fungovat tehdy, pokud budete plavat technicky správně – jen tak zapojíte všechny svalové skupiny, a navíc nebudete určité partie těla přetěžovat, typicky například krční páteř, jak se to děje lidem, kteří plavou stylem prsa, aniž by si namočili hlavu či obličej. I když tímto stylem uplavete 40 bazénů za hodinu, nebude to mít takový efekt, jako když se naučíte plavat s vydechováním do vody – lze to zvládnout poměrně rychle a ideální je k tomu si na hodinu či dvě najmout instruktora plavání. Pokud bazén žádného nemá nebo se vám do toho nechce, nastudujte alespoň instruktážní videa z internetu.

Tento sport má ale ještě další úskalí. Plavání je zrádné v tom, že ve vodě člověku hodně vyhládne a může mít pocit, že jelikož plaval, může si pak dopřávat, a že jedna čokoládová tyčinka nad plán se snadno ztratí. Bohužel, není tomu tak. Držte se střídmého jídelníčku, ale dbejte například na dostatečný příjem bílkovin, které pomáhají budovat svaly, jenž si posilujete i plaváním. A když už mluvíme o svalech, nezapomeňte je před plaváním, ale i po něm, protáhnout.

Kdy budou vidět výsledky

Pokud s plaváním, kterým chcete shodit kila navíc, teprve začínáte, počítejte s tím, že nějakou dobu potrvá, než na sobě začnete pozorovat efekt. Dejte tomu alespoň čtyři až pět týdnů, pak byste měli pozorovat například pevnější kontury.

Záleží také na tom, jaký plavecký styl zvolíte – populární prsa jsou skvělá na zlepšení vaší fyzičky a zvýšení kapacity plic, navíc jimi posilujete stehna, tricepsy, horní část zad a částečně i ruce a nohy. Pokud jde o množství spálených kalorií, jsou trochu méně účinná než například kraul, ale i tak jimi spálíte kolem 1000 kilojoulů za třicet minut intenzivního plavání, a to není málo. Nejvíce energie spálíte při plaveckém stylu zvaném motýlek, ale ten nejspíše necháte profesionálům.

Zdroj: Vlasta.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3618879/

Související články