Stagnace je zcela běžná

To, že jde hubnutí zprvu jako po másle a vy shazujete kilo za kilem, ale pak náhle přijde zlom a stagnace, je zcela běžné. S touto situací se potýká mnoho lidí, kteří se rozhodli zaměřit na snížení váhy a změnu životního stylu k lepšímu. Důvodem této stagnace může být hned několik věcí. Stačí přijít na to, jaká příčina pasuje na vaši situaci, a co nejrychleji ji překonat.

VIDEO: Jak stres ovlivňuje hubnutí? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Vysoký příjem kalorií

Důležitou roli při hubnutí hraje to, zda jste se dostali do kalorického deficitu. To znamená, že více kalorií spalujete, než přijímáte. Jakmile dojde k vyrovnání hladiny přijatých a spálených kalorií, vaše tělesná hmotnost zůstane neměnná. Pokud dojde ke zvýšení příjmu kalorií na úkor jejich úbytku, začnete opět přibírat.

Jak z této situace pryč? Účinným pomocníkem jsou mobilní aplikace, které vám pomáhají hlídat si svůj denní příjem. Díky kalorickým tabulkám v mobilu máte přehled o tom, kolik kalorií denně přijímáte a také spalujete.

Stres

Nepřítelem hubnutí je také stres. Prožíváte-li právě náročnou životní etapu, dochází u vás k hormonální nerovnováze. V reakci na stres začne tělo produkovat více hormonu kortizolu, který může mít vliv na přibírání, a to zejména v oblasti břicha.

Málo spánku

S neustálým stresem často souvisí i potíže se spaním. Aby mohla vaše cesta za vysněnou postavou nerušeně pokračovat, je nutné si každou noc dopřát alespoň sedm hodin kvalitního spánku.

Málo nebo naopak mnoho pohybu

Pokud jste se dlouhou dobu nehýbali a zničehonic jste do svého programu přidali hned několik náročných fyzických aktivit, možná u vás došlo k přetrénování. Pro tento stav je typická únava a také se projevuje tím, že se zpomalí proces hubnutí.

Druhou možností, která s pohybem souvisí, je jeho nedostatek. Vaše tělo si na novou fyzickou zátěž již zvyklo a spaluje během ní méně kalorií. Řešením v tomto případě je přidání dalších cviků a zvýšení intenzity cvičení.

Zadržování vody v těle

Máte pocit, že děláte všechno správně, ale i přesto nehubnete? Na vině může být vaše tělo, které zadržuje vodu. U žen k tomu dochází každý měsíc kvůli premenstruačnímu syndromu. Někdy za to ale mohou také některé léky, nedostatečný pitný režim, sedavé zaměstnání, konzumace alkoholu, velký přísun soli a těhotenství.

Jak účinně překonat stagnaci?

Jakmile odhalíte příčinu toho, proč jste přestali hubnout, zaměřte se i na následující body, které vám při cestě za vysněnou postavou pomohou.

●        Vyzkoušejte silový trénink. Je náročný, ale budování svalů pomáhá nakopnout hubnutí.

●        Dopřávejte si takzvané cheat days, během kterých si dopřejete větší příjem kalorií než obvykle. Zní to sice šíleně, ale i to může pomoci znovu nastartovat hubnutí.

●        Meditujte. Čím dříve se naučíte čelit stresu, tím lépe. Nebude u vás docházet k nárůstu hladiny kortizolu a budete ve větší psychické pohodě.

●        Jezte dostatek zeleniny a snažte se ji naservírovat ke každému jídlu.

●        Vyhýbejte se pití alkoholu a kouření cigaret.

●        Nespoléhejte se pouze na váhu, ale zaměřte se také na měření. Někdy se může číslo na váze zaseknout, ale na objemu jsou vidět znatelné rozdíly. Provádějte pravidelná měření a hodnoty si zapisujte.

Příčin stagnace hubnutí existuje skutečně mnoho. Jakmile odhalíte její příčinu a podniknete nezbytné kroky k nápravě, další postup a shozená kila na sebe nenechají dlouho čekat.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, everydayhealth.com, healthline.com