Bohužel, člověk ani nemusí sahat po alkoholu či limonádách známých značek, aby do sebe dostal příliš mnoho cukrů a tím i kilojoulů. Záludné jsou třeba nápoje s tak nevinným názvem jako je „domácí limonáda“, které už se stávají stálou součástí nabídky kaváren, restaurací i stánků v oblíbených výletních destinacích.
Jenže domácí limonáda neznamená nutně, že jde o nápoj zdraví vyloženě prospěšný nebo dietní, protože většinou je v nich poměrně dost cukru. Podle Hany Málkové ze sdružení STOB, které pořádá mimo jiné úspěšní kurzy hubnutí, jde sice díky složení o lepší volbu, než je třeba fanta či cola, ale pořád je třeba počítat s tím, že jsou kaloricky velmi vydatné. Mohou dokonce colu co do energetické vydatnosti předčít.
„Samozřejmě záleží na receptuře a nejde házet všechny domácí limonády do jednoho pytle, někdy je limonáda plná cukru či sirupu, někdy jde jen o vodu doplněnou čerstvým ovocem. Proto se raději předem zeptejte obsluhy, z čeho je limonáda připravená, a poproste případně o menší množství či úplné vynechání cukru nebo sirupu,“ uvádí se svých tiskových materiálech STOB. Půl litru domácí limonády tak může mít 50 kJ, ale i 1200 kJ. Půl litru coly má 950 kJ.
Není ledové kafe jako ledové kafe
Podobným chytákem jsou různé studené kávové nápoje, některé z nich jsou také slušnou kalorickou bombou, ani v nich nemusí být šlehačka, stačí spousta cukru. Pokud si hlídáte energetický příjem, vyplatí se při objednávání studeného kávového nápoje zeptat, co se vlastně pod jednotlivými názvy skrývá.
Protože ledové kafe někdy skutečně znamená jen cappuccino nebo latté s ledem, ale jinde pod tímto nápojem prodávají kafe s kopečkem zmrzliny. Případně kombinují smetanu s ledovou tříští a cukrem či sladkým sirupem, což je například případ nápojů prodávaných pod označením frappé nebo frapuccino. V jejich případě si dáváte nápoj srovnatelný svým složením s pořádnou porcí smetanové zmrzliny.
Nealko pivo je lepší, ale ne zásadně
Věděli jste, že dvě dvanáctky po obědě mohou mít v součtu tolik energie jako právě snědené jídlo, pokud jste zvolili něco méně vydatného? Pivo na výletě samozřejmě není zásadní chybou, ale pokud chcete něco shodit nebo mít váhu pod kontrolou, neměli byste to s ním přehánět.
Jedna velká dvanáctka má zhruba 900 kJ, desítka kolem 750 kJ, radlery kolem 600, nealko piva a podobné nápoje v plechovkách kolem 400 až 550 – mají tedy méně energie než alkoholové varianty, ale rozhodně jen o něco. A neznamená to, že do sebe můžete sázet bez výčitek jeden za druhým. Každopádně mají ale o dost méně energie než značkové sladké limonády, které předčí i pivo.
A co oblíbení prossecco, má tohle lehké letní pití méně energie než víno? Vůbec ne, minimálně ne méně než to bílé, je to zcela srovnatelné. Červené víno má kilojoulů o něco víc, ale rozdíl to není zásadní.
Sladké alkoholické koktejly vs. játra
V létě si nějaký ten koktejl často dopřejí i lidé, kteří během roku takovému pití nijak moc neholdují. Pokud je to výjimka, nemá cenu to nějak řešit, pokud jde o častou záležitost, je dobré vědět, že většina koktejlů je učiněnými kalorickými bombami, protože krom alkoholu s obsahem cukru často obsahují ještě další cukr, buď přidávaný přímo (a že jde často o cukr třtinový neznamená žádné plus), nebo v podobě sirupů.
Základem používaných sirupů je často fruktóza, což v kombinaci s alkoholem představuje pro játra poměrně slušnou nálož. Studie prokazují, že tělo má tendenci fruktózu ukládat jako útrobní tuk, o to spíše, když kromě ní musí v prvé řadě metabolizovat alkohol. Výsledkem je zvýšení hladiny triglyceridů, škodlivých krevních lipidů, což přispívá ke ztučnění jater.
Zdroj: Vlasta.cz, Kalorické tabulky, STOB