Zdaleka už se neřeší jen otázka, zda sportovat  ráno nebo odpoledne. Zamyslet bychom se měli i nad tím, jestli se před tréninkem najíst, či se do něj pustit nalačno. Cvičení s prázdným žaludkem má totiž své nezpochybnitelné výhody. V první řadě nastartuje den a člověk se cítí protažený a nabitý energií. Tím spíš pokud má sedavé zaměstnání a čeká ho osmihodinovka u počítače. A dle odborníků navíc napomáhá rychlejšímu hubnutí. „Pohyb nalačno je skvělý způsob, jak stimulovat tukový metabolismus. Zároveň se jím dá přivyknout na závodní stavy, kdy člověku takzvaně „dojde“. Tělo se naučí pracovat s hypoglykémií,“ říká trenér Jan Kempa.

Zdroj: Youtube

Obecně by měl trénink nalačno probíhat v nízké intenzitě (zhruba 60 % maximální tepové frekvence) a měl by trvat 30 až 60 minut. U delších pohybových aktivit totiž dochází k vyčerpání glykogenových zásob. Je tedy vhodné se najíst, aby tělo nepálilo svaly.

Na co si dát pozor?

Spánek
Příprava na ranní aktivitu by měla začít už předešlý večer. Proto je vhodné povečeřet něco lehkého (žádná smažená, tučná jídla, ze kterých by vám bylo akorát těžko) a do postele ulehnout tak, abyste si dopřáli dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, na kterém veškeré výkony (jak fyzické, tak psychické) stojí i padají. Doporučujeme minimálně sedm hodin.
Tekutiny
Po probuzení do sebe nalijte sklenici vody, čaje, případně šálek kávy bez mléka a snězte kousek ovoce, nejlépe banánu. Představa aerobní aktivity tak pro vás možná bude méně děsivá a žaludek si snáz zvykne.
Pomalý rozjezd
Před fyzickou aktivitou se nejdříve projděte, zaskákejte, či se jinak zahřejte. Žádné tělo nefunguje okamžitě z nuly na sto procent. Vhodný je také dynamický strečink, pokud víte, jak na něj.
Intenzita
Intenzita sportovní aktivity by měla být pozvolná. Pokud se však chvílemi dostanete i do vyšších tepů, špatně to není. Tělo se v takovém případě akorát dostane rychleji do tukového metabolismu. Na maximální intenzitu a tepovou frekvenci ve výšinách s lačným žaludkem ale rovnou zapomeňte. Pohyb by vás zbytečně vyčerpal a trénink by se tak stal kontraproduktivním.

Související články

Pro koho je pohyb nalačno vhodný?

Hladové tréninky rozhodně nemusí sednout každému. „Jsou somatotypy, například mezomorf, kterým vyloženě nevyhovují. Naopak endomorf se do stavu pohodlí při fyzických aktivitách nalačno dostává lehce. U žen je pak sport navíc ovlivněn hormony,“ upozorňuje trenér s tím, že pokud si dámy pohyb bez snídaně neužívají a místo pocitů euforie se dostavují spíše mdloby, není třeba to tlačit na sílu.

Související články

Jak často sportovat nalačno?

Fyzické aktivity nalačno je vhodné provozovat jen občas – v ideálním případě 1/4 až 1/3 celkového tréninkového objemu. Pokud bychom totiž tělo trápili hlady při sportu častěji, docházelo by ke zpomalování metabolismu, ztrátě svalové hmoty, nižší výkonnosti a objevit by se mohly i závratě a bolesti hlavy. Těmito příznaky se organismus chrání před sebedestrukcí.

Zdroj: vlasta.cz Exercising on an empty stomach, yes or no? - Woman Magazine