Nejčastěji tyto pocity hladu přicházející večer a v noci souvisejí s nevyváženým životním stylem. Na co byste si tedy měli dát pozor, aby vaše úsilí nevycházelo nazmar?

Zdroj: Youtube

PŘÍČINA 1: Zaháníte hlad brokolicí

Jednou z příčin může být skutečnost, že jste si naordinovali přísnou dietu, k tomu jste se začali hodně hýbat a jediné, co za den sníte, je mísa zeleniny a možná ještě pár kousků ovoce.

„V takovém případě není nic zvláštního na tom, když se večer dostaví nejrůznější chutě, které pak hladovějící uspokojuje tím nejhorším možným způsobem – například spořádá balíček chipsů nebo sní celé balení zmrzliny,“ říká fitness trenérka Tereza Kompánková.

Za váš večerní hlad a následné přejídání prostě může nedostatečný příjem plnohodnotného jídla během celého dne. Pokud chcete úspěšně zhubnout, nedržte žádné extrémní diety, protože hlad se nakonec stejně dostaví a v jeho důsledku pak půjdete s největší pravděpodobností po nezdravých potravinách s vysokou energetickou hodnotou. Ty vás sice nasytí, ale z hlediska hubnutí ani zdraví vám službu neprokážou.

„Snažte se vyhnout potravinám s velkým obsahem tuku, jednoduchých sacharidů a celkově vysoce kalorickým potravinám,“ radí Kompánková. Myslete na to, že pocit hladu během dne nevyřešíte tím, že si připravíte velkou mísu zeleninového salátu. I když je zelenina zdraví prospěšná, je potřeba do těla dostat také kvalitní bílkoviny a rozumné množství komplexních sacharidů.

„K zelenině si na talíř vždy přidejte bílkovinu v podobě kvalitního masa nebo rostlinný zdroj bílkovin, jako je tofu,“ uvádí svůj tip propagátor zdravého stravování Martin Kudera a dodává, že při budování a udržení si štíhlé postavy a zdravého těla je důležité zaměřit se na kvalitní suroviny. Nutričně bohaté potraviny s vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek a vlákniny vám cestu ke štíhlejší postavě usnadní.

PŘÍČINA 2: Přijímáte nedostatek vhodných tekutin

Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Nezapomínejte přes den dostatečně pít, nejlépe čistou vodu, ale vhodné jsou i neslazené čaje bez kofeinu a v menším množství minerálky. Sklenici vody si můžete zkusit dát i večer, když vás chuť k jídlu přepadne. „Ráno nalačno, během dne i večer si pro změnu můžete zkusit dát do 2dcl sklenice vody malého panáka probiotického octa. Pomůže vám to k lepšímu trávení,“ radí Martin Kudera. V žádném případě však pitím vody nenahrazujte plnohodnotné jídlo!

PŘÍČINA 3: Jste v dlouhodobém stresu

Během období zvýšené stresové zátěže naše tělo vylučuje hormon zvaný kortizol, který je spouštěčem stresových reakcí a zvyšuje krevní cukr, jenž má za následek takzvaný vlčí hlad. Zamyslete se proto nad tím, jestli v práci nebo osobním životě neřešíte problémy, které vás nadměrně a dlouhodobě stresují. Stres totiž může být příčinou nejen nočního hladu, ale i celé řady závažných zdravotních potíží.

Jak se ale stresu zbavit? To je neustále opakovaná otázka dnešních dní. Ačkoliv je nemožné se stresovým situacím zcela vyhnout, snažte se je alespoň eliminovat a hledejte způsob, pomocí kterého vnesete do svého života více klidu, harmonie a dokážete se odpoutat od každodenních starostí. „Odreagováním mohou být meditace, jóga, různá dechová cvičení nebo třeba běh, plavání či návštěva fitness centra,“ dodává Tereza Kompánková.

ZÁLUDNÝ PROBLÉM ŽEN: PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM

Vcelku častým důvodem kručení v břiše a nejrůznějších chutí, zvláště pak ve večerních hodinách, je u žen premenstruační syndrom neboli PMS. Hormonální změny před začátkem menstruace dokážou ovlivnit nejen chutě na jídlo, ale celkově fyzický, a dokonce i psychický stav. V tomto období si jídlo neodpírejte a v rozumném množství si dopřejte i nějakou tu sladkost. Neberte však PMS jako důvod k přejídání se. Ostatně i chutě na sladké můžete uspokojit v rámci zdravého životního stylu. Pořádáte noční nájezdy do své chladničky? Zamyslete se poctivě nad tím, co může být příčinou…

Zdroj: časopis Překvapení, contours.cz

Související články