1. Jezte všestranně
Je nemožné jíst neustále ukázkově a stoprocentně zdravě. I přesto na sebe tento tlak vyvíjíme, čímž se dopředu připravujeme na neúspěch a nevyhnutelné zklamání. Jsme ve stresu a hlídáme se, abychom neudělali chybu, kterou ale ve finále stejně nakonec uděláme. Jak ironické, že?
Zkuste jíst 80 % potravin bohatých na živiny a 20 % si dovolte jíst, co chcete. Zkrátka si pochutnejte přesně na tom, na co máte chuť. Neodpírejte si. Jen tak udržíte své tělo a mysl v rovnováze.
2. Nezakazujte si
Zapomeňte na pravidla, která by striktně zakazovala určité potraviny. Akorát by vás potom ještě více lákaly. Mozek totiž moc dobře ví, že je nesmí, a proto na ně myslí o to víc. Naopak když si je povolíte, chtíč ustane. Vždycky přece chceme nejvíce to, co nemůžeme mít.
3. Najděte způsob, jak se zabavit
Po jídle saháme z mnoha důvodů a většina z nich kupodivu vůbec nesouvisí s hladem. Kusem žvance se můžeme chtít odreagovat, zahnat nudu, stres nebo i smutek. Pokud je to i váš případ, je na čase poohlédnout se po nových zálibách či technikách zvládání stresu, které nezahrnují jídlo. Zkuste vyrazit na procházku po okolí, užít si túru v přírodě, lézt po skalách či poznat nové přátele, s nimiž se vydáte za kulturou.
4. Jezte vědomě
Obědváte a u toho koukáte na televizi nebo do telefonu? Pak se lehce může stát, že toho sníte mnohem více, než za normálních okolností. Navíc tím, že jste se na jídlo nesoustředili, nebudou vaše chuťové buňky po odložení talíře uspokojeny a pravděpodobně budou vyžadovat ještě sladkou tečku.
Pří jídle proto odstraňte všechny rušivé elementy a svoji pozornost soustřeďte pouze na svoji porci. Všímejte si chuti, vůně, textury, teploty svého pokrmu a jídlo si užívejte. Budete se tak cítit spokojenější a dříve sytí.
5. Potraviny vybírejte pro zdraví, ne pro váhu
Pokud jste posedlí jídlem, protože chcete zhubnout, pravděpodobně se vám to nepodaří. Úspěch sklidíte až ve chvíli, kdy se zaměříte na zdraví, nikoli na počítání kalorií. Uvažování ve stylu „musím jíst to, či ono, a tohle naopak nesmím, jinak přiberu“ jsou založeny na negativních myšlenkových vzorcích, které člověku nijak zvlášť nepomáhají.
6. Veďte si deník
Zkuste si zapisovat, co se vám honí hlavou, krátce před nebo po jídle, anebo v okamžiku, kdy dostanete nutkání jíst. Toto cvičení vám pomůže odhalit vzorce chování a identifikovat spouštěče přejídání. Jíte, když jste ve stresu? Když se nudíte? Anebo snad za odměnu? Uvědomění si těchto vzorců umožní problém řešit jiným způsobem.
7. Dopřejte si bílkoviny a vlákninu
Někdy, přestože jsme sytí, stále myslíme na jídlo, protože nepřijímáme dostatek správných živin a naše tělo takzvaně „hladoví“. Zaměřte se proto na potraviny s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin, které snižují hormon hladu ghrelin a déle se tráví, což znamená, že udrží žaludeční hormony déle spokojené.
8. Pijte dostatek čisté vody
Věděli jste, že příjem tekutin vás může zachránit od přejídání? Vypijte sklenici studené vody a počkejte 10-15 min. Teprve pak zjistíte, co se vám tělo snaží sdělit. Někdy je totiž hlad, respektive chuť na něco dobrého, skutečně pouze převlečená žízeň. Během dne bychom měli vypít alespoň osm šálků čisté vody.
Shrnutí:
- Jezte, co chcete, a to až 20 % z celkového příjmu.
- Nezakazujte si žádné potraviny, ani skupiny potravin.
- Nezajídejte smutek a stres, najděte jiné způsoby.
- Odložte telefony, jezte své jídlo vědomě.
- Zapisujte si své myšlenky před a po jídle.
- Jezte vyváženou stravu s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny.
- Pijte dostatek vody.
Posedlost jídlem může být nepříjemná a stresující. Pokud máte pocit, že se tento stav vymkl kontrole, neváhejte navštívit svého praktického lékaře, který doporučí postup léčby – nemusíte to snášet sami.
Zdroj: vlasta.cz Always Thinking About Food? Here's How to Stop (9 Steps) (healthline.com) How to Stop Thinking About Food: 8 Easy Habits (tofubud.com)