Pokud pochopíte, v čem se tyto dva stravovací návyky liší, najdete pak klíč k tomu, jak svoje problémy s jídlem efektivně řešit. Nejste v tom sami, a když budete vyzbrojeni znalostmi a podporou, můžete převzít snáze kontrolu nad svými jídelními návyky.
VIDEO: Nácvik všímavého jedení. Podívejte se a vyzkoušejte!
Závislost na jídle
Závislost na jídle je charakteristická neukojitelnou touhou po konkrétních potravinách nebo skupinách potravin. Berte to jako neodolatelnou přitažlivost, podobnou magnetu, která vás nutí tyhle potraviny konzumovat. Přiznávám, že já mám závislost na čokoládě. Když ji mám doma, funguje skutečně jako magnet, kterému nejde odolat. Někdo zase baží po hamburgeru, gumových medvídcích nebo zmrzlině.
Záchvatovité přejídání
Na rozdíl od závislosti na jídle je pro záchvatovité přejídání typická konzumace velkého množství jídla v relativně krátkém čase. Je to, jako kdyby se přepnul emocionální spínač ve vašem mozku, který vás nutí pořád jíst. Během těchto epizod je kontrola nad jídlem mizivá. V podstatě nemáte šanci, je to jako snaha zastavit rozjetý vlak.
Konkrétní potraviny jako spouštěče
V případě závislosti na jídle mohou hrát emoce svou roli, hnací silou je ale návyková povaha určitých potravin. Hráli jste jako děti přetahovanou? Tak si to představte úplně stejně. Přetahuje se vaše touha po těchto potravinách a síla vůle. Emoce samozřejmě mohou zesílit vaše chutě a touhy, ale hlavní problém spočívá v samotných potravinách, což může být podobné emocionálním spouštěčům.
Emoce jako spouštěče
V případě záchvatovitého přejídání se dostávají do centra pozornosti emocionální spouštěče. Reagujete na všechny možné emoce, ať už je to stres, smutek, osamělost, radost, prostřednictvím jídla. V jídle hledáte emocionální útěchu.
Kontrola a možnosti řešení
Kontrola je neustálý boj. V případě závislosti na konkrétní potravině je těžké odolat. V případě přejídání je to jako plavba po rozbouřeném emocionálním moři. Během záchvatů přejídání máte pocit, jako by vás poháněly emoce, což vede ke ztrátě kontroly nad jídlem. Nejde o konkrétní potraviny, ale spíše o emocionální stav ovlivňující spotřebu jídla. V tomto případě vám je jedno, o jakou potravinu jde, ale „vybíráte“ si z bufetu, kde konzumujete, co vás napadne. Ale ve velkém množství.
Co vám může pomoci
- Všímavé jedení: Všímavě jíst znamená, že jste plně přítomní konzumaci jídla. Věnujete velkou pozornost pocitům chutě, textury a vůně. Každé sousto si vychutnáváte a vědomě se zapojujete do jídla. Nikam nespěcháte. V případě záchvatovitého přejídání se snažíte zůstat naladění na svůj emocionální stav a signály fyzického hladu. Zkuste si dát pauzu, než sáhnete do ledničky, to vám umožní posoudit, zda máte skutečně hlad, nebo hledáte emocionální pohodlí. V obou případech funguje všímavost jako určitý kompas, který vás povede ke zdravějším stravovacím návykům.
- Vyváženost jídelníčku: Měly by v něm být různé potraviny bohaté na živiny. Rozmanitost pomáhá snižovat touhu po návykových potravinách.
- Pravidelnost a svačiny: Vytvořte si režim pravidelných jídel a vyvážených svačin. To pomůže stabilizovat vaše stravovací návyky a snižuje to pravděpodobnost impulzivní konzumace návykových potravin. Načasování je také důležité, protože funguje jako kotvy během dne, které vám pomůžou zvládnout emoce, a předejdete tak záchvatům přejídání. Pravidelné svačiny působí jako stabilizátory vaší emocionální a fyzické pohody.
Zdroj: Vlasta.cz, longevity.technology, healthline.com