Krampus – Rakousko

Tradici Mikuláše, čerta a anděla máme s našimi rakouskými sousedy společnou. Ovšem v Rakousku mají zvyk, který u nás tolik rozšířený není a sice velkolepé průvody čertů krampus. Jistě jsme už někdy nějakého toho obludného „krampusáka“ minimálně na obrázku viděli a tak můžeme s jistotou říct, že se rozhodně nejedná o žádné mírumilovné stvoření. V některých rakouských oblastech se proto dokonce před Vánoci pořádají semináře, které mají pomoci obyvatelům zvládat strach z těchto pekelníků. Při průvodech čerti hrozí biči a řetězy a pobíhají jako smyslů zbavení, přesto se musí chovat podle určitých pravidel, a to vynechat konzumaci alkoholu a omamných látek nebo bít přihlížející.

Zdroj: Youtube

Svatební černění – Skotsko

V nedalekém Skotsku je pravidelně provozován tradiční svatební rituál zvaný svatební černění. Spočívá v tom, že svatebčané svléknou ženicha do půl těla a očerní ho pomocí sazí, melasy, mouky, peří, zkrátka všeho, co se doma najde. Výjimkou proto nejsou ani dochucovadla jako kečup, hořčice a jiné lepkavé věci. Takto umazaný pak potupně prochází městem, přičemž platí, že čím více obecenstva, tím lépe. V některých částech Skotska se tento zvyk praktikuje u obou snoubenců, kteří potom ulicemi svlečení a zmazaní kráčí ruku v ruce. Věří se, že díky této potupě budou novomanželé v budoucnu snadněji čelit veškerým obtížím.

Zasypání skořicí - Dánsko

Podobné zvláštnosti provozují i Dánové. Tradice této severské země spočívá v tom, že pokud je člověk v den svých 25. narozenin svobodný, přátelé ho přivážou ke stromu a zasypou lavinou skořice. Pak na nebožáka chrstnou vodu, aby se koření přilepilo a následuje další důkladné zasypání. Podle legendy má být dotyčný díky skořici natolik k sežrání, že si ho nakonec někdo vezme. Pokud se tak ovšem nestane během následujících pěti let a tento člověk je v den svých 30. narozenin stále svobodný, je při stejném postupu zasypán až jedním kilogramem čerstvě namletého černého pepře. Nejstarší kořeny této tradice prý sahají až do 15. století, kdy byl dánský obchod s kořením pilířem národního hospodářství.

Opičí slavnosti – Thajsko

Již od roku 1980 se každoročně v thajském městě Lopburi pořádá festival opic, jehož myšlenkou je připravit slavnostní hostinu právě pro opice jako poděkování za příjmy z turismu. Každý rok se proto opicím připraví více než 4000 kilogramů jídla, pochutnat si tak můžou na ovocných salátech, rýži či tradičních thajských dezertech. Opice žijí v Lopburi zhruba od 11. století a místní obyvatelé věří, že jsou to právě ony, kdo jim přináší štěstí a prosperitu.

Pití jačí krve – Nepál

Urostlí nepálští jaci nejsou pro domorodce jen zdrojem mléka a masa, ale jejich krev slouží i jako jakýsi léčivý elixír, který údajně zažene všechny nemoci. Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, tamní obyvatelé tomu skutečně věří. A tak se čas od času sejdou vysoko v horách a jačí krev společně popíjejí. Nesmí se jí však vypít moc – těžce se tráví. Proto se krev zvířatům odebírá šetrně a jen takové množství, které jim neublíží. Ptáte se odkud se tato tradice vzala? Jaci se krmí výhradně himalájskými bylinkami, proto se předpokládá, že jejich krev vyléčí širokou škálu neduhů.

Zdroj: vlasta.cz youtube.com Why singles in Denmark get covered in cinnamon | The Independent | The Independent 18 Scottish Wedding Tradition and Rituals - Wedbuddy The Krampus Tradition in Austria (christmasmarketsaustria.com)