Tradice zapalování svíček na adventním věnci se zrodila koncem 19. století, kdy habsburský pedagog a kněz Johann Hinrich Wichern nechal do společné jídelny v sirotčinci zavěsit kolo od vozu, na kterém bylo celkem 23 svící symbolizujících 23 dní do Vánoc. Sirotci se ho totiž neustále ptali, kolik dní do Vánoc zbývá. Jeho myšlenka se ujala a zanedlouho se v kostele v Cáchách objevil první adventní věnec moderního typu. Na tom už byly jen čtyři svíce symbolizující čtyři adventní neděle. U nás se však zvyk uchytil až někdy v polovině 20. století.

Zdroj: Youtube

Svíčky mají svoje jména

Každá svíčka na adventním věnci má svůj význam a existují dokonce pravidla, jak přesně svíčky zapalovat. Věděli jste ale, že má každá svíčka na věnci také své jméno?

  1. svíčka nese jméno NADĚJE. Letos ji zapálíme 3. prosince na první adventní, tedy železnou neděli. Od ní pak budeme při zapalování dalších svíček postupovat proti směru hodinových ručiček.
  2. svíčka se jmenuje MÍR. Zapalujeme ji na druhou, tedy bronzovou neděli, letos 10. prosince.
  3. svíčka je PŘÁTELSTVÍ. Zapalujeme ji na třetí adventní, tedy stříbrnou neděli. Letos vyjde na 17. prosince.
  4. svíčka se jmenuje LÁSKA. Zapalujeme ji na čtvrtou, tedy poslední adventní neboli zlatou neděli 24. prosince. Tato svíčka bývala podle tradice růžová.
  5. svíčka: Do věnce můžete přidat i pátou svíci. Ta se dávala doprostřed a měla bílou barvu. Symbolizovala samotného Krista. Lidé ji zapalovali na Štědrý den po západu slunce.

Noblesní fialová

K adventu historicky neodmyslitelně patřila fialová barva, která symbolizovala noblesu, důstojnost, rozjímání a pokání. Tuto barvu oblékal i kněz. Na čtvrtou adventní neděli však nosil roucho růžové. Tato barva odkazuje na naději upřenou ke zrození Ježíše Krista. Právě tři fialové svíčky se proto dávaly i na věnec. Doplnila je jedna růžová. Tyto barvy však nemusejí být vyhrazeny jen svícím. Na věnec můžete použít svíčky jiné barvy a doplnit je například fialovými a růžovými stuhami.

Červená, zlatá a bílá

V některých kruzích se používaly svíčky červené a zlaté. Červená měla symbolizovat Kristovu prolitou krev a zlatá potom život a vítězství dobra. Červená se v minulosti používala hlavně v protestantských rodinách, dnes jsou však tyto barvy poměrně moderní a červená se zlatou jsou možná nejoblíbenější vánoční barevnou kombinací.

Vysoké oblibě se těšily a těší rovněž svíčky bílé, které symbolizují sváteční atmosféru. Samotný slaměný věnec měl symbolizovat věčnost, odhánět zlé duchy a zajistit domácnosti požehnání. Kromě svíček, mašlí a dalších dekorací ho zdobily hlavně větvičky jehličnanů či cesmíny.

Vyrobte si svůj vlastní adventní věnec

Dnes patří adventní věnec mezi oblíbené zimní dekorace. Do interiéru přináší tu pravou předvánoční atmosféru a spousta z nás si bez něj prosincové dny nedokáže představit. Neutrácejte velké peníze za věnec z obchodu, ale zkuste si ho tentokrát vytvořit sama! Jeho výroba stojí pár korun a zvládne ji opravdu každý.

Na klasický adventní věnec budete potřebovat:

  • slaměný základ na věnec
  • jedlové větve
  • aranžérský drátek
  • zahradnické nůžky
  • držáky na svíčky
  • 4 svíčky
  • libovolné dekorace
  • lak na vlasy

Postup výroby krok za krokem:

  1. Jedlové větve nastříhejte zahradními nůžkami na menší kousky, měly by být dlouhé asi 10–15 cm. Vytvořte z nich svazky po několika kusech a každý z nich ve spodní části pevně svažte drátkem. 
  2. Začněte první řadou. Svazky pevně přivažte drátkem ke korpusu tak, aby směřovaly všechny stejným směrem.
  3. Druhou řadu k věnci připevněte stejným způsobem. Dejte si však pozor na to, aby větvičky druhé řady zakrývaly drátek z první řady.
  4. Takto postupujte po celém obvodu věnce. Na závěr celé dílo přestříkejte lakem na vlasy, větvičky budou lépe držet a budou hezčí na pohled.
  5. Jakmile budete mít celý věnec zakrytý větvičkami, konec drátku zapíchněte zespodu do korpusu tak, aby nebyl vidět.
  6. Na zdobení použijte dekorace podle svého vkusu. Skvěle vypadají sušené plátky citrusů, šišky nebo jiné přírodniny. Jehličnaté větvičky můžete doplnit také listy eukalyptu nebo vavřínu.
  7. Na závěr do korpusu zapíchněte bodáky se svíčkami. Před zapálením svíček zkontrolujte, zda drží opravdu pevně!

Věnec z polínka

Tento věnec budete mít hotový za pár minut a přinese do vašeho domova nádech přírody. Vezměte polínko, vyvrtejte do něho čtyři otvory a zasaďte do nich svíčky. Na závěr dřevo polepte mechem, zafixujte lakem na vlasy a dozdobte přírodními dekoracemi – skvěle vypadají šišky, sušené ovoce nebo třeba dřevěné ozdoby na stromeček.

Věnec z podstavce na dorty

Využít můžete i skleněný nebo porcelánový stojan na dort. Vydejte se na procházku do lesa a nasbírejte si různé větvičky, šišky nebo jeřabiny. V tomto případě se fantazii meze nekladou. Na dortový stojan připevněte čtyři svíčky a dozdobte tím, co jste si přinesli z procházky v lese. Větvičkami můžete také omotat nohu stojanu.

Rychlý adventní věnec

Příprava tohoto věnce zabere jenom pár minut. Budete potřebovat pouze misku nebo hluboký talíř, pár šišek, bílou barvu ve spreji a svíčky. Šišky nastříkejte barvou a nechte je zaschnout. Do misky připevněte čtyři svíčky a kolem nich poházejte nabarvené šišky.

Zavěšený věnec

Pokud máte doma málo místa a přemýšlíte, kam umístit adventní věnec, máme pro vás tip. Vytvořte si klasický věnec, větvičky ovšem připevněte i do spodní části, aby nikde neprosvítal korpus. Ozdobte ho podle svého vkusu. Do stropu přivrtejte kovový háček. Na hotový věnec přivažte čtyři kusy jutového provázku, jejich konce zauzlujte a připevněte k háčku.

Zdroj: vlasta.cz 🇦🇹 puch-salzburg.com Catholic Culture usatoday.com

Související články

Zdroj: Vlasta.cz Frekvence 1