Jako každá správná přírodní léčivka je i aloe vera lidstvu známá odpradávna. Egypťané jí přezdívali boží krev a její účinky vyzdvihuje také tradiční čínská medicína.

Vzhledem k tomu, že aloe vera je moc hezká a zároveň na péči nenáročná pokojovka, určitě se vyplatí pořídit si ji domů. Přečtěte si, s čím vším vám může pomoci.

VIDEO: Jak pěstovat aloe vera? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Gel z aloe vera

Cenným výtažkem je gel z listů aloe vera. Ovšem když list odříznete, všimnete si, že z něj vytékají dvě tekutiny. Jedna z povrchu listu mírně nažloutlé barvy a pak ve větším množství čirá gelovitá látka.

Právě ta čirá je tím hlavním výtažkem. Nicméně bude třeba ji od nažloutlé tekutiny oddělit, tedy gel očistit, aby nedocházelo k nežádoucím účinkům.

Blahodárné účinky aloe vera

Aloe vera je skvělá při léčbě dlouhodobých problémů s trávením, jako je pálení žáhy, chronická zácpa i průjmy, nadýmání, nebo při nadměrné kyselosti žaludku. Navíc čistí střeva a má výborné projímavé účinky.

Nicméně pro konzumaci je vhodné gel přečistit pomocí aktivního uhlí, což už je přece jen práce navíc. Proto někdo možná upřednostní hotový produkt s výtažkem. Často se skloňují její protirakovinné účinky. Nicméně to berte s rezervou, nesporně prokázané nejsou.

Rostlina nabitá vitaminy a enzymy

Mnohem bezpečnější je gel z rostlinky, kterou máte doma, využívat zevně. V tomto případě, pokud nejste vyloženě alergik, jsou rizika minimální. Gel z listu obsahuje na dvě stovky bioaktivních složek, které mohou stát za jejími léčivými účinky.

Mimo jiné vitaminy A, skupiny B, C a déčko. Také enzymy, aminokyseliny, minerální látky jako hořčík, zinek nebo vápník. Často se vyzdvihuje lignin, který umožňuje cenným látkám z aloe pronikat hluboko do kůže.

Aloe pomáhá i při postižení kůže

Při povrchovém zranění a jiném postižení kůže se na aloe můžete prakticky vždy spolehnout. Gel je účinný při hojení ran, ale také napomáhá bojovat s kožními nemocemi.

Můžete jím potírat popáleniny, škrábance, odřeniny, štípance od hmyzu, ale třeba i čerstvé tetování. Dobrý vliv má také na ekzematickou pokožku, aknózní pleť a může ulevit i při projevech lupénky. Gelem z aloe si můžete mazat tvář i preventivně, neboť se jí přisuzují omlazující účinky.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Ovšem aloe vera má i další využití. Požití dvou polévkových lžic šťávy z aloe vera denně může podle této studie způsobit pokles hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu.

Zdá se, že by mohla mít aloe vera v budoucnu velký potenciál při léčbě cukrovky. To potvrdila další studie publikovaná ve Phytotherapy Research, kdy se používal extrakt z dužiny.

Zdroj: vlasta.cz, medicalnewstoday.com, healthline.com, everydayhealth.com

Související články