Oprava zipu
Když kapku aviváže promnete mezi prsty, všimnete si, že klouže. Toho se dá využít, když zjistíte, že zip na zimní bundě, kterou jste právě vysvobodili ze skříně, nějak podezřele drhne. Hrozí, že trochu víc zaberete a zip se rozjede. Usnadněte jezdci cestu. Namočte do aviváže vatovou tyčinku a přejeďte přes zapnuté zoubky. Zkuste, jestli zip lépe jezdí, a podle potřeby zopakujte.
Rozjasnění kožených kozaček
Aviváží vylepšíte stav kožených kozaček. Během uložení obvykle trochu vyschnou a můžou na nich vystoupit skvrny. Navlhčete mikrovláknový hadřík a rozetřete na něj trochu aviváže. Zmáčkněte do kuličky, aby se aviváž rozprostřela po hadříku. Krouživým pohybem naneste na boty. Jde to na tmavší kůži, na béžové by mohly vzniknout skvrny. Oživení prospěje i kožence, ale krátkodobě.
Linoleum a dlaždice jako ze škatulky
Přidat půl dávky aviváže do vody na mytí podlahy prospěje linoleu a dlaždičkám. Snadněji se odstraní odolnější špína, například našlapání od bot v chodbě nebo následky vaření v kuchyni. Navíc zůstane po hygieně příjemná vůně. Jestli používáte hadr bez rukavic, méně si zničíte ruce. Někdy podlaha trochu klouže, což poznají především hyperaktivní mazlíčci.
Mytí oken bez šmouh
Že patří aviváž mezi triky na mytí oken, už jste určitě slyšeli. Jde však jen o doleštění kocourů, tedy když na skle zůstanou šmouhy. Nalijete si do misky díl aviváže a čtyři díly vody. Roztokem potřete okno a suchým hadříkem doleštíte. Okna se méně rosí. Což se hodí i u oken v autě a u zrcadel v koupelně. Funguje to i na brýle. Vždy používejte hadřík, ne papírový ubrousek či utěrku.
Zdroj: časopis Vlasta