Nejdřív si promyslete, kolik máte na celou akci času. Můžete například vymyslet něco, co vám přidá minuty navíc, třeba tchyni poprosit, jestli by cestou nekoupila kávu (cukr, smetanu, toaleťák...), protože vám došly zásoby.

Zametat a vonět

Začněte rohožkou. Nemáte? Kupte! Vyjádříte tím poselství, že vaše starost o domácnost nekončí zavřenými dveřmi. V nouzi stačí rychle ji vyklepat a zamést pod ní. Tedy zamést smetí, které pod ní zůstane, na lopatku, protože když ho zametete pod rohožku, tchyně ji určitě nadzvedne a podvůdek odhalí. Pokračujte v předsíni. Tady se vytváří nesmazatelný první dojem. Ale nemusíte boty schovávat do skříní po celém bytě. Stačí je srovnat pěkně do řady. A k tomu přidejte zametenou podlahu. Ohromte také vůní, ale zapomeňte na sprej z toalety. Chce to lepší bytovou vůní. Nebo nastříkejte na hadřík čistidlo ve spreji a přejeďte dveře. Vytvoříte dojem právě uklizeného bytu.

Zdroj: Youtube

Šup do mísy

Dvě místa, kde špínu před návštěvou neschováte, protože je s největší pravděpodobností navštíví, jsou koupelna a toaleta. Umyvadlo a mísa musí zářit! Udělejte první krok. Umyvadlo utřete do sucha papírovou utěrkou a celý povrch pokryjte silnou vrstvu čisticího gelu nebo saponátu na nádobí. Přejděte k toaletě a pořádně ji polejte wc čištičem. Přidejte druhou vrstvu, aby gel co nejvíce zůstal na neponořené části mísy, ale také protekl na dno. Nemáte-li silný čisticí prostředek, hoďte do mísy dvě tablety do myčky. Ponechte osudu a přejděte do další místnosti.

Kde bude audience?

Nejvíce času věnujte úklidu místnosti, kde budete s tchyní sedět. Pokud s vámi ráda klábosí u kávičky v kuchyni, je váš hlavní úkol proměnit ji v čerstvě nablýskanou, i když jste ji uklízela před týdnem. Špinavé nádobí musí z očí pryč. Máte-li myčku, naskládejte ho do ní, to už není takový prohřešek. Jestli nemáte, ukliďte ho do skříňky, kam se návštěva určitě nepodívá. Například jsou to ty vyšší skříňky kuchyňské linky téměř u stropu, které skoro nikdo nepoužívá, protože tam nedosáhne. Pro případ nouze mějte doma buď čistidlo ve spreji s alkoholem, určené především na sklo a lesklé povrchy. Nebo vlhčené ubrousky. Jimi vyčištěné plochy rychle uschnou, nezůstanou čmouhy a povrchy získají lesk. A co je lesklé, je čisté. A mimochodem, než uklidíte všechny našpiněné hrnky na kafe a skleničky, zkontrolujte, jestli máte dost čistých.

Obývání

Většinou se návštěvy hostí v obývacím pokoji. Pokud je to centrum rušného rodinného života, nebude snadné ho za pár minut uklidit. Takže se soustřeďte na rovnání. Zmuchlané deky protřepejte a složte. Jestli jich máte víc, udělejte z nich upravený komínek. Polštáře natřepejte a srovnejte do zástupu. Dodejte řád odkládacím plochám. Srovnejte do hraničky rozečtené časopisy a knížky. Všechny ovladače přístrojů naaranžujte na jedno místo, třeba na roh stolu. Bude to vypadat, že tam jsou vždycky, takže máte uklizeno. Z dekoračních předmětů také vytvořte skupinky po několika kusech a nechte mezi skupinkami výrazné mezery. Vytvoříte efekt, že jsou srovnané, nikoliv poházené. A i v obýváku zapalte nějakou luxusní svíčku, může být i na očích, tvoří pocit pohody.

Ještě neotvírat!

Byt vypadá uklizeně, jako byste mu věnovali mnohem více času. S chutí se rozhlédněte. Ale pozor, nezapomněli jste na něco? Volá vás toaleta a koupelna. Toaletu pořádně vydrhněte štětkou. Spláchněte. Jestli se vám výsledek nelíbí, ještě jednou použijte wc gel a kartáčování. Po spláchnutí nechte v míse štětku a nalijte na ni ještě jednu dávku gelu. Do koupelny si vezměte suchou mycí houbičku a roli papírových utěrek. Drsnější stranou houbičky vydrhněte umyvadlo. Oplachujte co nejteplejší vodou a zbytek čistidla smyjte měkčí stranou houbičky. Utřete do sucha papírovou utěrkou. Umyvadlo se nablýská. Ještě vezměte suchou utěrkou zrcadlo. Pak už stačí jen skočit na toaletu, spláchnout, oklepat štětku a zasunout ji do nádobky. Bude čistá a voňavá, jako celá domácnost.

Zdroj: vlasta.cz, youtube.com, cleanmama.com

Související články