Když sníme banán, obvykle jeho slupku bezmyšlenkovitě zahodíme do odpadu. Přitom slupky z banánů mohou být velmi prospěšné pro pokojové i venkovní rostliny.

Obsahují mnoho esenciálních živin, zejména draslík, hořčík a fosfor, které jsou klíčové pro podporu růstu, květu a plodnosti rostlin, ať už v užitkových či okrasných zahradách, nebo v interiérech.

Zdroj: Youtube

Jakým způsobem lze banánové slupky využít, aby rostlinám přinesly co největší užitek?

Draslík zpevňuje, fosfor podporuje květy

Draslík je klíčový pro regulaci vodního režimu rostlin, zpevnění rostlinné tkáně a zlepšení trvanlivosti plodů. Jeho nedostatek se projeví zažloutnutím nebo zhnědnutím okrajů a špiček listů, které postupně sesychají.

Rostliny s nedostatkem draslíku pak vypadají povadle a nezdravě. Naopak fosfor je důležitý pro tvorbu květů a semen i pro růst kořenů.

Pro jaké rostliny se banánová voda ze slupek hodí

 • muškáty
 • petúnie
 • růže
 • pivoňky
 • letničky
 • pokojové květiny
 • rajčata
 • okurky
 • dýně
 • kedlubny

Jak připravit banánovou vodu

 1. Nakrájejte čerstvou slupku z jednoho banánu na malé kousky, přibližně 1 cm x 1 cm.
 2. Tyto kousky dejte do uzavíratelné nádoby a zalijte 300 ml studené převařené vody.
 3. Nádobu uložte do lednice a nechte slupky macerovat po dobu dvou až čtyř dnů.
 4. Poté zřeďte vzniklou vodu s čistou vodou v poměru 1: 5.
 5. Touto směsí zalévejte rostliny jednou za dva týdny.

TIP: Pro venkovní rostliny můžete nasekanou banánovou slupku z jednoho nebo dvou banánů přidat do konve na zalévání. Zakrytou směs nechte odstát minimálně dva dny, aby se živiny z banánové slupky uvolnily do vody. Po této době můžete použít vodu na zalévání a když uznáte za vhodné, slupky vyměňte za čerstvé.

Na co si dát při použití pozor

Většina rostlin vyžaduje vyvážené hnojivo, které poskytuje makroživiny jako dusík, fosfor a draslík. Použití pouze banánové vody však může rostlinám dodat pouze omezené množství draslíku, zatímco ostatních živin jen minimálně.

Kromě toho banánová voda může přitahovat některé druhy hmyzu, jako jsou komáři a ovocné mušky, což přináší další problémy.

Je také důležité si uvědomit, že pěstování banánů často zahrnuje použití pesticidů, z nichž mnohé se mohou hromadit na slupce. Příkladem je chlorpyrifos, neurotoxický insekticid, který se běžně používá a který se může zachytit právě na slupce (jedlá část banánu je chráněna).

Pokud byste tedy zeleninu zalévali pouze banánovou vodou, můžete ohrozit i své zdraví. Řešení ale existuje, chcete-li se vyhnout případným rizikům, vodu vyrábějte pouze z bio banánů, které nebyly chemicky ošetřené.

Zdroj: vlasta.cz, balconygardenweb.comdumazahrada.cz

Související články