Po pravé barbíně od Mattela toužila v dětství nejedna z nás. Hustá hříva, dokonalé líčení, vosí pas i nekonečně dlouhé nohy, kterými plastová krasavice disponovala, v nás však vypěstovaly nezdravý a pochopitelně nedosažitelný ideál krásy. Kdyby se totiž míry panenky převedly na reálnou ženu, neměla by takřka šanci přežít. A právě to bylo známému výrobci vytýkáno.

Odraz reality

Společnost si to naštěstí postupem času uvědomila a rozhodla se s nepřirozeností skoncovat. Začala tak vyrábět panenky odrážející realitu, aby nejen děti spatřily krásu ve všech lidských podobách. Kromě barbínky s černou pletí nebo Asiatky, na které jsme už pár desítek let zvyklí, se Mattel odvážil zajít ještě dál a v letech 2014-2015 představil speciální řadu Fashionistas, která měla za úkol udělat z Barbie nejdiverznější panenku všech dob.

Panenky všech barev i tvarů

K dostání tak začaly být barbínky všech možných tvarů i barev. Je libo vysokou, štíhlou, nebo malou při těle s větším zadečkem? Modrookou, černookou, zelenookou, nebo snad nevidomou se slepeckou holí? A co teprve panenka na vozíku! Žádný problém, Mattel má vše.

Porucha pigmentu i umělá končetina

V minulém roce se pak panenka stala ještě více inkluzivní. V nové kolekci ji totiž firma nabídla s naslouchátkem a její přítel Ken se představil s kožní odlišností vitiligo. Součástí inovativní řady byla také Barbie s protetickou končetinou, kterou společnost připravila ve spolupráci s Jordanem Reevesem, 12letým chlapcem, který žije s umělou paží. 

Barbie s Downovým syndromem

A letos výrobce zašel ještě dál – na trh totiž uvedl Barbie s Downovým syndromem. Panenka byla vytvořena proto, aby se v ní mohlo vidět ještě více dětí a aby odrážela svět kolem nich. Jejím záměrem je také pomoci dětem přijmout své postižení jako běžnou součást života.

On nebo ona? Dítě se samo rozhodne

Naprostou novinkou je také genderově neutrální barbína. „V našem světě neexistují pro panenky žádné limity, stejně jako pro děti, které si s nimi hrají. Přicházíme s řadou, která se vyhýbá škatulkování a zve ke hře úplně každého,“ oznámil výrobce hraček na svém Twitteru. Panenka z nové kolekce by údajně neměla evokovat žádné konkrétní pohlaví. To si vytvoří až samotné dítě pomocí doplňků jako jsou paruky, oblečení a mnoho dalších, které jsou součástí balení. Viceprezidentka pro oblast sdesignu Kim Culmone na závěr dodává, že již bylo na čase vytvořit řadu panenek bez jakýchkoliv nálepek tak, aby odrážela dnešní kulturu.

Zdroj: vlasta.cz profimedia.cz twitter.com CNN Business

Související články