Zdá se, že v módě už bylo vymyšleno všechno a přijít s něčím novým může být pořádný oříšek. U některých značek tak často vítězí originalita nad praktičností a manekýnky a modelové kvůli tomu někdy působí jako strašáci do zelí. Prohlédněte si některé skutečně bizarní modely, které s sebou přinesl milánský a pařížský týden módy.
JW Anderson přišel s pytlíky
Týden módy v Miláně, který se zaměřoval hlavně na muže, neochudil milovníky módy o přehlídku značky JW Anderson. Tuto progresivní značku založil irský designér Jonathan Anderson v roce 2008.
Dává si záležet na moderní interpretaci mužství a ženství a na mísení prvků, které jsou v módě tradičně považovány za ženské, s těmi, které tradiční společnost přisuzuje či přisuzovala spíše mužům.
Mezi modely, které značka představila pro rok 2025, nechyběly nositelné vcelku jednoduché kousky, ale ani extravagantní outfity, které si do ulic netroufne vzít jen tak někdo.
Příkladem je třeba hnědý pánský kabát ozdobený něčím, co vypadalo jako barevné pytlíky. Pokud ale skutečně šlo o pytlíky, potom jde o velmi praktický kousek – jistě do nich schováte spoustu nezbytností, jako jsou klíče, peněženka, svačina apod.
VIDEO: Podívejte se na celou kolekci JW Anderson. Spadne vám brada!
Naděje módy předvedly rozmanitost
Na týdnu módy v Paříži měli šanci zazářit i mladí nadějní návrháři z řad studentů pařížského módního institutu. Přehlídka IFM ’Bachelor of Arts Graduate Show přinesla skutečně netradiční podívanou, ale hlavně rozmanité a mnohdy i obtížně nositelné outfity.
Zatímco některé modelky a modelové byli zahaleni od hlavy až po paty, jiní prezentovali třeba podivné kalhoty ve stylu bombarďáků. Našly se samozřejmě i nositelné kousky, ale bylo jich vskutku pomálu.
Zpátky do renesance
V Paříži nechyběly ani modely Colma Dillanea, který vystupuje jako KidSuper. Přehlídka na sebe strhla pozornost nejen odprezentovanými kousky, ale také spoluprací se společností Cirque du Soleil. Manekýnky a manekýni vypadali na mole jako velké chodící loutky.
Co se týče oblečení, moderní prvky se mísily s těmi s nádechem historie. Prapodivné byly například šaty skládající se z několika nařasených límců. Říká se jim okruží a šlo o častou součást renesančních oděvů.
Extravagantní doplňky
Móda japonských návrhářů bývá hodně výrazná a mnohdy také docela těžko uchopitelná. V Japonsku se ostatně nachází řada subkultur, které se vyznačují mimo jiné specifickým stylem oblékání. Designér Hiroaki Sueyasu, který tvoří pod značkou KIDILL, přivezl do Paříže street style kolekci, tak jak je to u něj zvykem, plnou barev a vzorů.
Jednotlivé kusy oblečení navíc doplňovaly extravagantní pokrývky hlavy, účesy, ale i aplikace připomínající trnové koruny s růžemi. Nechyběly ani podivné rohy ve stylu královny černé magie – Zloby.
V klaunském stylu
Belgický návrhář Walter Van Beirendonck často hledá inspiraci v přírodě, literatuře nebo ve výtvarném umění. Pro modely odprezentované na pařížském týdnu módy si ovšem jako inspiraci vybral klauny, mnohdy dosti děsivé návštěvníky dětských party a také hlavní postavy řady hororů a strašidelných pranků.
V rámci show tedy nebyla nouze o drobné detaily, jakými jsou baňaté boty, kulaté nosy, drobné kloboučky a čepičky nebo motiv kolečka.
Zdroj: vlasta.cz, vogue.com, rakutenfashionweektokyo.com, fhcm.paris, numeromag.nl, jwanderson.com, fhcm.paris