Když se řekne styl boho, mnozí si jej spojí zejména s dobou hippies. Jenže on má svůj původ mnohem dál. Výraz pochází z francouzštiny a vztahuje se k jedincům s bohémským stylem života. Život umělců ve Francii 19. století byl asi prima. Radovali se ze života a bylo to vidět na první pohled. Většina z malířů, básníků, skladatelů a spisovatelů se dočkala slávy až po smrti. O přepychu se jim mohlo jen zdát, přesto byla jejich obydlí oázou pohody.

Zdroj: Youtube

Základ

Boho nálada se dá vytvořit kdekoliv. Pokud ji budete skládat od nákupu nábytku, dejte přednost strohému, dřevěnému stylu, který pak můžete pořádně vytunit. Ovšem klidně zapojte i sedačku, kterou máte deset let. V přístav pohodlí ji promění hromada polštářů. Vůbec se nepokoušejte ladit je velikostí, materiálem, či barvou. Jenom se vyhněte depresivním a nudným barvám, třeba šedé. Prostě je poházejte, kam to půjde. Na sedacím ostrově ještě navršte deky. Čím měkčí a chlupatější, tím lepší. A boho vám promine i nádech opotřebovanosti, tak na sedačku klidně propašujte svůj oblíbený zfilcovatělý kousek, který už měl být přestěhován do sběrného kontejneru.

Ruční práce

Máte po prababičce přehoz, který sama háčkovala? Možná ho milujete, ale před návštěvami se za to trochu stydíte. Boho styl dává takové poklady na výsluní. Také oprašte povlak na polštář, který jste před dvaceti lety vytvořila metodou napalování chemlonu. Pusťte se do háčkování, pletení, a když zůstane jen u nákupu, z klubíček vlny vytvořte aspoň zajímavou dekoraci. Pro ženy, které DIY milují, ale nikdo jejich výtvory nechce, je to ideální příležitost vyndat ze skříně za roky nastřádané misky, hrnečky, udrhané závěsy na květináče (dnes se tomu říká makramé). Aby to nebylo každý pes jiná ves, tvořte stylově podobné skupiny, například keramické zátiší na poličce.

(nejen) Zelení přátelé

Pokojovky mají při vstupu do bytu zelenou. Aby měly ten správný boho nádech, klidně místo obalu použijte hrnek na kafe nebo dokonce vyřazenou konvičku na čaj. Nesmí vypadat načančaně jako z luxusního květinářství, ale jako vlastnoručně namnožené. Zapojte kamarádky a příbuzné a vyměňováním rostlin vytvořte množství a pestrost. Květiny klidně postavte na zem. Nechte je přepadávat z květináčů a pnout se všemi směry. Jestli mají vaše pěstitelské schopnosti vražednou tečku, povolejte sušené květiny. Aranžujte je podle své fantazie, nenechte se omezovat. Klidně dejte vázičku se slaměnkami třeba na poličku mezi knížky.

Barvy, které hladí

Ladit nemusí, ale hladit ano. Někdo zbožňuje oranžovou, typickou pro boho interiéry, ale jestli ji nemusíte, zůstaňte u pastelových tónů. Všechny odstíny dřeva a písku vyvolávají pocit pohody, jako máte při procházce pro mořské pláži. Další oblíbené barvy jsou třeba hořčicová, petrolejová, bordó. Ale dávkujte ji podle sebe. Zkuste například ulovit na internetu vintage skříňku, natřít ji a postavit do středu pokoje jako originální solitér. Boho-vskou relaxaci přinášejí odstíny, které působí vybledle, opáleně, odřeně.

Z dovolené i z obchoďáku

Mezi spolehlivé stylotvůrce patří vzpomínky z dovolené. Ať už hrstka nenápadných mušliček z pláže, nebo naopak až moc nápadné lehce nevkusné suvenýry. Pokud máte strach z létání, kupte něco a vydávejte to za své. Měděné či keramické misky, slámové klobouky… K boho stylu patří také dovolenku napodobovat. Iluzi vytvoří třeba pestré koberce jako z arabského bazaru, nebo ratanové stolečky z přímořské kavárny. Někdo si troufne postavit do obýváku plážová lehátka nebo zavěsit houpací síť.

Tipy navíc

  1. Vrstvěte také koberce. Překrýváním vzniknou zajímavé vzory. Měkký došlap je velmi příjemné pro chození naboso a také si lehnout na zem, třeba s knížkou, má své kouzlo.
  2. Bohémsky působí vytvářet neobvyklé dekorace. Třeba udělat nástěnnou galerii ze zavěšených talířů.
  3. Při stolování může mít každý strávník jiný talíř, skleničku a příbor. Nezapomeňte na živé květiny, ideálně luční, které jen tak ležérně položíte na ubrus.

Zdroj: vlasta.cz, youtube.com, https://vevano.com/blogs/design-101/home-interior-styles-bohemian-design