I když bradavice nejsou zdravotně závažným problémem, mohou být nepříjemné, zejména pokud se nacházejí na citlivých místech na těle. Často způsobují nepohodlí, bolest a riskujete jejich stržení. Ačkoliv je konzultace s lékařem vždy dobrým krokem, existují i domácí metody, s jejichž pomocí vyjdete z boje proti bradavicím jako vítěz. Jednou z nich je právě léčba medem.

Zdroj: Youtube

Roli hraje, jaký med zvolíte

Při léčbě bradavic je klíčové použití tmavého lesního medu. Ten je vždy nejlepší volbou, zejména pokud pochází od soukromých včelařů. Tmavý lesní med má silné antibakteriální, protizánětlivé a antivirové vlastnosti, což ho činí ideálním parťákem při léčení prakticky čehokoliv.

Jak na to?

Abyste dosáhli nejlepších výsledků, měli byste postupovat následovně. Nejprve si naneste kapku tmavého lesního medu přímo na bradavici. Poté pečlivě překryjte místo kouskem gázy a následně přelepte náplastí. Tím zajistíte, že med bude účinně působit na bradavici, a současně ji ochráníte před stržením. Je důležité tento postup pravidelně opakovat. Léčba sice může trvat nějaký čas, ale buďte trpěliví a v procesu pokračujte, dokud bradavice úplně nezmizí.

Zkuste také pastu s propolisem

Další možností, jak se vypořádat s bradavicemi, je léčebná pasta, kterou si můžete vyrobit smícháním medu a propolisu. Propolis je přírodní látka produkovaná včelami, která má také antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Vzniklou pastu aplikujte na bradavici a nechte ji působit několik hodin nebo nejlépe přes celou noc. Poté si místo opláchněte vlažnou vodou a pokračujte v léčbě, dokud bradavice nezmizí.

Proč se nám vlastně tvoří bradavice?

Výskyt bradavic je způsobený lidským papilomavirem (HPV), který napadá vrchní vrstvu kůže. Med má významné antibakteriální, protizánětlivé a antivirové vlastnosti, které pomáhají bojovat proti viru a podporují hojení postižené tkáně. Med také změkčuje okolní pokožku, což může usnadnit následné odloupnutí bradavice.

Zdroj: vlasta.cz How to get rid of warts: Medical and natural remedies - Harvard Health 16 Home Remedies for Warts You Can Try Today (healthline.com)

Související články