Velkým benefitem Bulharska je, že se na místní mořské pláže dostanete letadlem ze srdce Evropy už za dvě hodinky. Pláže jsou tady pouze písčité, s pozvolným vstupem do moře a jsou vhodné pro všechny věkové kategorie – zatímco si děti staví hrady z písku, babička na lehátku se pár metrů od nich pohupuje na hladině a tatínek se vydává do hlubších vod… Pokud jde o mě, na pláži mě to pokaždé baví jen chvilku, a tak chci, aby mě čekalo i něco navíc. Proto se o zemi, která mě má uvítat, snažím už před odjezdem něco málo dozvědět, abych pak navštívila to nejzajímavější.
A že je toho v Bulharsku k vidění spousta! Vždyť ho po staletí křižovalo mnoho kmenů, národů i kultur a nespočet zdejších památek se dostalo na seznam UNESCO. Do Bulharska se navíc můžete vydat od jara až do pozdního podzimu. Ještě v listopadu je teplota vzduchu i moře vysoko nad dvaceti stupni.
Varna nezklame
Pokud se rozhodnete pro dovolenou v letoviscích Albena či Zlaté písky, budete to mít kousek do Varny, po Sofii a Plovdivu třetího největšího města v Bulharsku s tisíciletou historií. Varna je zároveň největším bulharským přístavem, někdy se mu také říká „mořská metropole“ nebo „vodní město“. V samém centru města, poblíž hlavní pláže pak najdete unikátní skvost – římské lázně z konce 2. století. Dochovala se jen malá část komplexu, ale podle vykopávek se jeho původní rozloha odhaduje na úctyhodných 7000 m2.
Kdyby vás při návštěvě Varny překvapil déšť nebo jste se, což je pravděpodobnější, potřebovali schovat před vedrem, zajděte se zchladit do zdejšího archeologického muzea, kde jsou mimo jiné k vidění více než 6500 let staré šperky, jež jsou pravděpodobně nejstarším nalezeným opracovaným zlatem na světě.
Asi dvacet kilometrů od Varny si nenechte ujít Pobiti Kamani neboli Kamenný les, který patří od roku 1938 k prvním chráněným oblastem v Bulharsku. Současně je jediným místem v zemi, kde archeologové nalezli důkazy o lidském životě v mezolitu. Skládá se ze tří set sloupů vysokých šest až sedm metrů, jejichž stáří se odhaduje až na 50 milionů let. V té době byly ještě součástí mořského dna, v následujících tisíciletích vystoupily na zemský povrch.
Osud jako z románu
Z Albeny je to také coby kamenem dohodil do Balčiku, městečka, které Ovidius, nadšen jeho krásou, nazýval Bílým městem. Určitě stojí za to navštívit zdejší botanickou zahradu, která je spjata s příběhem královny Marie Edinburské, vnučky ruského cara Alexandra II. a anglické královny Viktorie. V šestnácti letech se zamilovala do anglického lorda, ale byla přinucena vdát se za rumunského krále Ferdinanda I. Manželství nebylo šťastné, oba měli řadu mimomanželských avantýr a předpokládá se, že ne všech šest dětí, které z manželského svazku vzešlo, bylo Ferdinandových… Každopádně Mariini synové Karol a Nikolaj se zamilovali do jediné ženy – dvorní dámy, a protože se nedokázali dohodnout, vytáhli na sebe pistole. Jejich matka mezi ně skočila a… zemřela rukou jednoho ze svých synů. Posledním Mariiným přáním bylo, aby bylo její srdce pohřbeno na její letní rezidenci v Balčiku… Rezidenci dnes obklopuje právě zmíněná botanická zahrada, kde mimo jiné najdete veliký skleník s jednou z nejrozsáhlejších sbírek kaktusů v Evropě.
Krok za krokem historií
Ze Zlatých písků či Resortu sv. Konstantin a Elena je to kousek do Historického parku, který byl vyhlášen nejlepším turistickým lákadlem v Bulharsku pro rok 2019. Díky interaktivní expozici se zde vydáte na cestu bulharskou historií – od doby měděné a mladší doby kamenné přes slavnou historii Thráků a Říma až po rozkvět Prvního a Druhého bulharského carství.
Mimochodem, zmínění Thrákové jsou nejstarším známým kmenem na území Bulharska, působili zde ve 12. století př. n. l., a stali se tak vedle Slovanů a kočovných Protobulharů jedním ze tří etnik, z nichž byl složen bulharský národ. Měli vyspělou kulturu, obchodovali s kovy, zlatem a mědí. Založili mj. i město Sardanopolis – dnešní Sofii. Asi nejznámějším Thrákem byl pak i bájný zpěvák Orfeus.
Historický park je ještě stále ve výstavbě, jeho dokončení bylo plánováno na rok 2022, ale pandemie ho trochu zbrzdila. Takže než budete moci navštívit další stavby, můžete si zde třeba vyzkoušet některé z aktivit našich předků. Já zkusila střelbu z luku a musím říct, že není vůbec snadné udržet velký luk, napnout tětivu, a ještě se strefit do terče… To se jen tak někomu nepodaří!
Pro obzvlášť dobrodružné povahy tady nabízejí projížďku na koni a pro ty, co se chtějí jenom dívat, ukázky historických řemesel. A protože po tříhodinovém maratonu v Historickém parku jistě budete mít hlad, najezte se v jedné ze dvou místních restaurací s nabídkou tradičních bulharských jídel.
Perla černého moře
Pokud si vyberete dovolenou na Slunečném pobřeží, pak si jistě nenecháte ujít krásy městeček Nesebar a Sozopol. Přístavní město Nesebar, zvané též Perla Černého moře, je od od roku 1983 na seznamu UNESCO. Bylo založeno Řeky v 5. století př. n. l. na místě bývalé thrácké osady – na menším ostrově, který byl později spojen s pevninou dlouhou šíjí, takže dnes je historické jádro města na poloostrově.
Během procházky budete míjet řadu pravoslavných kostelů. Nejvýznamnějším v Nesebaru je ten zasvěcený sv. Sofii neboli Staré biskupství. Zdobí ho kolonády a arkády vybudované z kamenných bloků a cihel a na podlaze jsou nádherné mozaiky. I poloha kostela je výjimečná – představuje takřka geometrický střed starého města. V Nesebaru samozřejmě nesmějí chybět ani římské lázně, které staří Římané vystavěli na každém z míst, kde se usadili. V ruinách jsou vidět i zbytky rour, kterými si přiváděli do lázní vodu.
Růžový suvenýr
Co by to bylo za dovolenou, kdybyste si z ní nic nepřivezli! Nesebar i Sozopol jsou samozřejmě plné krámků se suvenýry – oblíbené jsou zejména výrobky z růží, především růžový olej. Tradice jeho výroby v Bulharsku sahá až do 17. století, extrahuje se zde z damašské růže a jde mj. o nezbytnou ingredienci luxusních parfémů, která získala ochrannou známku Evropské unie. Na výrobu jednoho kilogramu oleje jsou třeba až čtyři tuny růží!
Zdroj: časopis Glanc