Alžběta Ferencová neboli Zea je multitalentovaná umělkyně. Zpívá tak, že se vám tají dech, hraje přirozeně, ovládá i kouzlo humoru, a abychom nezapomněli, tančí jako bohyně.

Kráska ze slovenského Prešova žije už nějakou dobu v Česku (její přítel je známý rapper Paulie Garand) a my jsme si povídaly o tom, proč jsou i dvě hlavní seriálové role málo na to, aby se cítila být herečkou, kdy neměla na pořádné jídlo a s jakými stereotypy se potkává jako žena a jako žena romského původu…

Ale také o tom, co chce předat ženám, které se přihlásí na její kurzy tance. „Že je krásné být ženami, lišit se a být samy sebou. Jsem unavená z toho, jak se mladá generace honí za dokonalostí, kdy výsledkem je, že všichni vypadají stejně. Ženy často bojují i s mužskou energií a mají jí více než té ženské, která je přitom velmi silná. Chci, aby byly přirozené, vypnuly hlavu a měly se rády takové, jaké jsou. A pokud ne, aby k tomu co nejpřirozeněji směřovaly. Aby milovaly hudbu a tanec a skrz to se cítily dobře,“ říká v rozhovoru.

Pomalý jed

Ačkoliv čelíme všudypřítomnému hluku, pouštíme si zvukovou kulisu, kdykoliv je to možné. Jako bychom se báli, co v tichu všechno objevíme. Přitom právě hluk je naším pomalým jedem.

Ticho rozvíjí mozek, zvyšuje sebeuvědomění, zlepšuje paměť a soustředění, rozproudí kreativitu, posiluje intuici i emočně očišťuje.

V tichu máme prostor si klást otázky a nalézat odpovědi, bez vyrušování přemýšlet a rozhodovat se. Sundáváme si sociální masky a role, ztrácí se důležitost úspěchů, výkonů a vůbec ega, stáváme se tím, kým doopravdy jsme.

Nejznámější Ital v Česku

Emanuela Ridiho zná bez nadsázky každý Čech. Jeho pořady o vaření mají velkou sledovanost. Jaký je kuchař i tanečník, už víme, ale jací jsou italští tatínci?

„Mám pocit, že český táta se dětem věnuje víc než my Italové. O malé děti se u nás víc stará máma, pak teprve nastupuje táta, ten ale zůstává aktivní déle než český táta, provází syna i dospělostí. Český táta zase více dbá na sporty dětí a doprovází je. Dříve neexistovalo, že by muž vozil kočárek. To se změnilo, jak v Česku, tak v Itálii.“

Kouzlo fíglů

Úzké kalhoty, široké sukně, vypasovaná saka, kožené bundičky... Chtěla byste si pořídit něco módního, ale nejste si jistá, jestli se to na vás hodí? Rady zkušených stylistů výběr usnadní. Zkuste kontrasty!

Někdy stojí za to, se trochu odvázat. Pokud milujete rockerský styl a nějaký ten prvek chcete nosit i na obchodní jednání, zkuste tvrdé vyznění outfitu zjemnit. Pod kožený křivák s druky oblékněte bílou halenku s vázačkou a kalhoty s puky, ke šněrovacím martenskám si klidně vezměte šifonovou sukni po kotníky a lehké sáčko.

Mix stylů se nosí, chce to jen popřemýšlet o vhodném střihu, vaše kreace pak rozhodně dobře dopadne.

Moje práce: primářka patologie

Patologie je stále opředena mnoha mýty kolem pitev. Primářka patologického oddělení Zuzana Gattnarová z Městské nemocnice Ostrava se snaží svůj obor ukazovat ve správném světle.

Víte, že právě patologové určují typy nádorů, a rozhodují tak o našich diagnózách? Nebo že jim při „detektivní“ práci pomáhá fotografická paměť?

„Největší ‚nervy‘ má patolog hlavně při peroperačních vyšetřeních, která děláme de facto denně. Někdy jsou neočekávaná, byť mají být hlášena předem. Pacien­tovi uspanému na sále odeberou chirurgové kousíček tkáně, kterou musíme rychle zpracovat a říct jim, jestli se jedná o nádor a jaký, jestli můžou v operaci pokračovat a jakým směrem. Během dvaceti minut tak musíme být schopni udělat diagnózu, která ovlivní další život pacienta. V takových situa­cích si někdy nejsme stoprocentně jistí, ale rozhodnout musíme. Právě to bývají náročné a vnitřně nepříjemné chvíle.“

Speciál o čtení

Tradiční vlastí příloha o knížkách vás zavede do světa „lechtivé“ literatury. Připravili jsme pro čtenáře recenze na nový román Ivy Hadj Moussy a detektivku J. K. Rowling, tedy Roberta Galbraitha.

Jak tvořit ve dvou a nepřijít při tom o rozum se dozvíte od Camilly Läckberg a Henrika Fexeuse, kteří nám poskytli rozhovor. Koncem roku vyšla jejich série Mentalista: Kult česky a už se podle ní točí seriál.

„Když se ráno probudím, věřím v Boha, odpoledne začnu pochybovat, večer mám pocit, že nevěřím, ale večer, po čtvrtém panáku něčeho ostřejšího, jsem znovu hluboce věřící,“ říká spisovatel, autor nedávno vydané knihy Sudetenland a výrazná osobnost Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša.

Jak se pozná šmejd

Zvonek. Za dveřmi stojí dobře oblečený mladý muž, v ruce má desky a působí důležitě. „Dobrý den,“ říká s úsměvem. „Přišli jsme, abychom vám pomohli snížit účet za elektřinu a najít ten pravý tarif pro vás. Můžu vidět vaše vyúčtování?“ Jde o podvod? Nebo co když vám chce omámit srdce milovník na sociálních sítích, co se zabouchl do vaší profilovky? Chce vás připravit o úspory?

Když vám volá banka, že se vám chce někdo nabourat do účtu? Je vůbec možné takovou lest prohlédnout? Návodů může být spousta, dané organizace časem přijdou i s opatřeními, která zamezí tomu, aby se číslo dokázalo maskovat, nebo umožní speciální ověření zákazníků banky.

Nicméně brzy se objeví další šmejd s úplně jinou lstí. Všechny však budou mít jedno společné a podle toho se dají odhalit: podle psychologa Davida J. Liebermana obvykle šmejdi postupují podle jednoho vzorce.

A když víte, na co si dát pozor, nenalítnete jim. Stačí jen poslouchat a sledovat, jak se chovají a jak postupují. Pak jejich lež prokouknete. David J. Lieberman své taktiky učí i agenty elitní Jednotky behaviorální analýzy FBI i CIA.

Tedy ty, kteří pak ve výslechových místnostech musejí odhalit, zda podezřelý mluví pravdu, či lže. A často na tom záleží životy lidí.

Nová Vlasta vychází 20. března!

Zdroj: časopis Vlasta

Související články