Ženy za volantem

Žena za volantem… Ano, takhle hloupě začíná řada vtipů i v 21. století. A co teprve před sto lety – i tehdy ženy chtěly řídit! Jenže ty předsudky… Ideální žena přece neusedá za volant a nejede sama na vyjížďku za město. Panoval názor, že se ženy za volant nehodí, protože nemají fyzické předpoklady, aby ho dokázaly ovládat. Lékaři dokonce tvrdili, že jízda a otřesy ohrožují ženské reprodukční zdraví. No a muži jim často nahlas dávali za pravdu: Ženská k řízení nemá psychické předpoklady, nedokáže se rozhodovat pod tlakem a podobně. I dnes si mnozí muži (a když ne nahlas, tak v duchu) myslí totéž. Statistiky BESIPu ale mluví jasně. Ženy si možná méně věří, ale rozhodně nejsou postrachem silnic. Jak se žije za volantem Kristině Kloubkové, Evě Leinweberové nebo Lucii Benešové? A která známá herečka má doma veterána?

Rozhovor s Andreou Sedláčkovou

Režisérka, střihačka, spisovatelka a nově i badatelka Andrea Sedláčková patří k lidem, o kterých se říká, že jejich typickou vlastností je houževnatost. Když se do tématu zakousne, už ji nic nevytrhne. A potká-li se taková tvůrčí energie s osudem nejslavnější české malířky Toyen, je jasné, že to bude velké. Andrea při pátrání prohledávala archivy, matriky, policejní fondy i bankovní archivy. Přečetla tisíce stran memoárů a autobiografií a pročetla stohy korespondence a zapůjčeny jí byly i deníky. Kniha už je na světě a brzy přijde i film.

Ladislav Hampl v novém filmu Úsvit

Ladislav Hampl si na herecké příležitosti nemůže stěžovat. Právě teď ho můžete vidět jako pana továrníka v novém filmu Úsvit. V rozhovoru prozradil, že mu vůbec nevadí, když se s ním dají do řeči cizí lidé. „Na večerním pivu po práci se naše povolání slévají, ať tam sedím s pokrývačem, člověkem, který dělá v gastru, nebo jakémkoliv jiném odvětví.“ Nejvíc nám ale vyrazil dech, když nám tvrdil, že „naučit se text role, to je jako pro fotbalistu zavázat si tkaničku“. Jak to myslel, se dočtete v rozhovoru.

Zatočte s kruhy pod očima

Trápí-li vás kruhy pod očima nebo nateklá víčka, popřípadě máte dojem, že vám na oči někdo dal závaží, pak má pro vás Lucie Fendrychová pár osvědčených vychytávek, které pracují jako profík v salonu.

Syndrom podvodníka

Zuzana Fryaufová alias Zuzeta není hvězda filmu, ale sociální sítě. Žena mnoha profesí, moře zájmů inspiruje desítky tisíc sledujících v přístupu k výchově dětí, k partnerskému vztahu i v módě. Je superúspěšná, a přesto trpí tzv. imposter syndromem, tedy syndromem podvodníka.

Yvetta Simonová oslaví 95. narozeniny

Na své publikum působila jako stálice. Nikdy nezměnila image ani repertoár, skoro třicet let tvořila tandem s Milanem Chladilem a jen výjimečně byla nevěrná orchestru Karla Vlacha. Už víte, o kom je řeč? Ano, je to Yvetta Simonová, hvězda, která 4. listopadu oslaví neuvěřitelné 95. narozeniny.

Zvěřinové recepty

Divočina talíři – sezona jeleního, daňčího i kančího budiž zahájena. Se šípkovou, nebo po burgundsku? S karlovarským knedlíkem, nebo s noky? Naučíme vás všechno!

Zdroj: vlasta.cz

Související články