Snila o tom, že bude žokejkou, nakonec emigrovala do Francie, kde hlídala děti, pekla palačinky nebo se starala o ovce. Pak se dostala k filmu, kde se seznámila se svým manželem, přesunula se za ním do Ameriky a objevila svět indiánů. Život malířky a spisovatelky Martiny Skala by vydal na hollywoodský biják, vlastně na několik. 

Příliš mladí na děti?

Jednou z příčin klesající plodnosti je rostoucí věk prvorodiček. V celé Evropské unii se průměrně pohybuje od 28 do 32 let a z různých důvodů ženy těhotenství odkládají třeba až ke čtyřicítce. Jak se ale žije rodinám z druhé strany spektra?

Mladé rodiny jsou i jednou ze skupin sledovaných projektem Neviditelní. Kvůli nízkému věku, který jim komplikuje život v mnoha ohledech. Pokud ve svém okolí mladou rodinu či mladou maminku máte, zkuste se zbavit předsudků a nabídnout pomocnou ruku.

Není nutné k tomu přistoupit jako k životnímu poslání a charitě, stačí i to, že je budete respektovat a brát na ně ohledy, byť by to mělo být jen odpuštění si nevhodných poznámek o nezodpovědnosti, nízké inteligenci, nepřizpůsobivosti a podobně.

Patrik Děrgel: Stačí si hlídat soukromí

Patrika Děrgela znáte z televize, filmu i divadla. V létě bude na Kampě hrát Miloše Formana. V rozhovoru mluví i o tom, proč se stal otcem ještě před třicítkou. O jeho manželství s herečkou Markétou Děrgelovou se říká, že jsou jeden z nejharmoničtějších párů českého showbyznysu.

Je podle něj těžké v tom prostředí harmonický vztah udržet? „Mně to těžké nepřipadá. Stačí si hlídat soukromí a mít jasné priority. My chceme žít pro sebe navzájem, a ne pro druhé, nepotřebujeme ukazovat ostatním, jak žijeme. Ale vztah samozřejmě je práce. Nejdřív se to veze na vlně, kdy jde všechno samo… Ale pan Halík moudře říká: ‚Ještě se milujete, nebo už je to láska?‘ A my máme obrovskou lásku. Díky tomu se můžu znovu a znovu zamilovat a to jsou krásné chvíle.“

Speciál o knížkách

Hlavním tématem aktuální literární přílohy jsou dětské knihy. Ty totiž dnes často skrývají kromě příběhu i zábavné hry či rébusy, které učí i baví. Do muzeí se už nechodíme jen dívat, ale chceme si expozice i vyzkoušet.

zoo už nechceme zvířata jen sledovat, ale chceme si je pohladit a třeba i nakrmit granulemi, které si koupíme na pokladně. A co knížky? Stačí nám stále jen papír a inkoust?

Bára Nesvadbová mezi knihami a charitou

Spisovatelka Bára Nesvadbová nám vyprávěla, jak se rodí její příběhy o lásce i jak se ocitla na cestě k filantropii. Je v ní moc dobrá! Nadační fond Be Charity, který založila před pár lety s několika přáteli, už rozdělil mezi nemocné a handicapované 65 milionů korun.

Je pro ni práce pro charitu jako droga? „Pro mě je droga spíš psaní. Když žiju příběhem, neumím poodstoupit od reality. Tohle je jiné. Asi vážně vyšší smysl. Mrzí mě, že jsem se líp neučila. Být doktor je kapku smysluplnější než psát novely o vztazích. Tak snad v dalším životě…“

Jahodová mánie startuje

Jahody jsou sice k dostání celoročně, ale přesto se každý rok těšíme, až nastane jejich sezona a my si užijeme ty pravé, sladké a sluncem vyzrálé. Teď nastává ten čas! Vyzkoušejte.

Zdroj: vlasta.cz

Související články