Téma svobody

Dospívali za totality, jejich děti se narodily už ve svobodné zemi. Pro co tyto dvě generace hořely v podobném věku? Jak důležitá pro ně byla a je svoboda a možnost volby? K výročí 17. listopadu vám přinášíme zamyšlení známých osobností a jejich dětí, která vznikla exkluzivně pro Vlastu.

Rozhovor s Janou Bernáškovou

Známe ji z televizních seriálů, divadla i filmu. Jana Bernášková je ale i úspěšná spisovatelka, která napsala tři romány. Hned ten první s názvem Jak přežít svého muže se stal bestsellerem a následně předlohou pro stejnojmennou romantickou komedii, která momentálně putuje českými kiny. S Janou v hlavní roli...

Dívat se na sebe v kině nebo televizi mi dělá problém, jsem k sobě hodně kritická, ale tentokrát mi to nevadilo. Film jsem viděla už v hrubém sestřihu a líbil se mi. A stejně tak jsem to vnímala i na dalších projekcích a na premiéře. Nechci, aby to vyznělo nějak samožersky, ale vím, že jsme udělali maximum. Vytvořili jsme postavy a příběh přesně tak, jak měly být vytvořeny. V žánru romantické komedie je to správně natočené. A já jsem naprosto spokojená – jako herečka i jako autorka námětu," říká v rozhovoru.

Fyzické tresty - ano, nebo ne?

Bili vás rodiče? Bijete vy své děti? Pomohlo to? A co je to vlastně „bití“? Z velkého výzkumu, který provedl psycholog Radek Ptáček s kolegy, vyplynulo, že fyzické tresty používá až 35 procent rodičů, téměř 13 procent dokonce pravidelně. "I když vychovávat tři děti je celkem náročné, nikdy jsem neviděl důvod, proč bych měl něco takového dělat. Možná jsou mé děti tak moc hodné. I když každé dítě někdy zazlobí…", říká odborník, sám otec tří dětí.

Mateřská dovolená

Příchod potomka je jednou z největších událostí v životě žen i mužů. Obvykle ale změní hlavně život ženy, zatímco muž s menšími obměnami pokračuje dál svým směrem. Česko se často chlubí svou podporou matek: dá jim několikaletou dovolenou, a ještě je za to platí. Začíná se ale ozývat stále více kritických hlasů. Máloco má na ženské sebevědomí tak devastující účinek jako dlouhé „volno“.

Recepty, tipy, triky

Někdo játra miluje, jiný je nemusí. My v redakci je máme rádi pečená, smažená, v salátech, paštice i polévce. Vyzkoušejte naše oblíbené recepty a možná přesvědčíte i odpůrce, že se z nich dají vytvořit skvělé a navíc zdravé dobroty. Fakt!
V nové Vlastě s Janou Bernáškovou na titulu toho ale najdete ještě o moc víc!

Zdroj: vlasta.cz

Související články