Pilulku na spokojené stáří nám nikdo nepředepíše, ovšem jak ho prožijeme, záleží do jisté míry na nás. Nemusí být nudné a smutné, ale veselé a barevné. A s přípravami můžeme začít hned, ať je nám čtyřicet, nebo osmdesát.

„Abychom na stáří nahlíželi méně negativně, je dobré ho ukazovat v médiích takové, jaké je,“ říká Jiří Hrabě, ředitel neziskové organizace Elpida podporující seniory v aktivním životě a autor knihy Z nuly na sto, která předkládá reálné příběhy, jak dobře zestárnout.

„Je plno starších lidí, kteří jezdí na elektrokolech, ale nikde nemáte reklamy na elektrokola se seniory, ale s Jardou Jágrem. Obvykle jsou nám předkládány standardizované fotografie lidí z fotobank ve věku do pětašedesáti let s atraktivními těly a nezdravě vybělenými zuby, kteří nemají nic moc společného s reálnými seniory z běžné populace.

Jana Kirschner o práci, Miss i umění ocenit se

Koncem března vypustila do světa Jana Kirschner nové album Obyčajnosti, na kterém zpívá o každodenních radostech i starostech ze svého života coby mámy, ženy i umělkyně. V dubnu vyrazí na turné po Slovensku a Čechách.

Zpěvačka a skladatelka je ve svých pětačtyřiceti letech přesně tam, kde má být. Tvoří svobodně a v souladu sama se sebou.

„Co se týká partnerských vztahů, můžete nadávat a kritizovat anebo vzít všechna pozitiva a negativa a udělat z nich jeden poetický balíček. A to přesně dělám: já náš vztah s Ed­diem opravdu vnímám velmi poeticky. I ty chyby, hádky, různé krize, takové to nahoru dolů… Za každých okolností se z toho snažím něco naučit, o druhých i o sobě, a přijmout naši nedokonalost. Jasně že mě někdy můj muž vytočí, ono pracovat s vlastním partnerem není jednoduché. Když to klape, je to nádherné. Ale když máte každý jiný pohled, tak se střetnete. A pak si to odnesete domů. Tam ale na nás naštěstí čekají dcery, naši diplomaté, kteří řeší ‚mezinárodní konflikty‘ v naší domácnosti."

Zdroj: Youtube

Mýty o jídle

Jez špenát a budeš mít sílu. Nejez vajíčko, jinak budeš mít vysoký cholesterol. Jez 6x denně. Jez 2x denně. Nejez 16 hodin. Snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Také máte někdy pocit, že každý rok vyjde na světlo, že co se mělo za pravdu, je vlastně nesmysl?

V současné době se třeba reviduje i to, že tuky mohou za rozmach kardiovaskulárních onemocnění na západní části polokoule. Jak píše Tim Spector v Mýtech na talíři: „Podle představy ze 60. let může za choroby srdce cholesterol v jídle, který způsobuje zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a následné ucpání cév. Ta však byla vyvrácena a dnes jí nevěří žádný seriózní vědec. Vznikla na základě chybných studií, přičemž dnes už víme, že většinu cholesterolu v těle produkují přirozeně naše játra a cholesterol obsažený v jídle nemá na jeho hladinu v krvi vliv.“

A o pár řádek dál dodává: „Původní hypotézu o ‚špatném cholesterolu‘ kolem roku 1980 nahradila hypotéza, že ‚všechny tuky jsou špatné‘. Ta vycházela z toho, že tuk má vyšší kalorickou hodnotu než sacharidy a proteiny, a dále z představy, že tuk se v cévách ukládá do vrstev, které zapříčiňují infarkt.“ Jenže to je jen polovina pravdy.

Marian Roden nejen o nevěře

Marian Roden je velmi charismatický muž. Na filmovém plátně ztvárňuje strhujícím způsobem ty nejtemnější grázly a ví se o tom nejen u nás. Roli v Kosmonautovi z Čech, nejsledovanějším filmu na Netflixu, Marianovi telefonicky nabídl sám světoznámý režisér Johan Renck.

Povídali jsme si s ním o jeho slavné herecké rodině, která má hluboké kořeny, vnitřní disciplíně, o seznamování přes inzerát, vaření i o nevěře.

Výlety za krásou a další zajímavosti

Zkuste povolat do služby pečující olej. Po zimě je to nejlepší odměna pro vaši pokožku. To alespoň doporučuje Lucie Fendrychová, expertka na krásu a péči z redakce Vlasty.

Z podobného ranku, tedy jak to udělat, aby vám bylo lépe, jsou i recepty. Tentokrát jsme se rozhodli vytěžit klíčky. Jsou plné vitaminů a minerálů a jde o základní zdroj energie.
Vlasta, to je moře zajímavých informací a rad, vaše kamarádka a důvěrnice.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články