Jak zařídit, aby moderní socialistická žena měla dost času na to, řídit traktor? Dejme jí polotovar a osvoboďme ji od povinností u sporáku. A k MDŽ dostane i karafiát!

Ženu té doby netrápila ani tak povinnost vařit rodině: byla to právě ta druhá, neplacená směna, z níž nebylo úniku ani pomocí polotovarů. Zatímco muž nadále setrvával ve své hrdé roli živitele a čas po pracovní době byl jen jeho, bez ohledu na to, jak smysluplně jej využil, ženě k nové roli spoluživitelky rodiny, byť s nižším příjmem, zůstal i původní plný úvazek osoby poskytující kompletní domácí servis.

Skutečný důvod problému však vidím jinde: v centrálním plánování. Za současného nedostatku zdrojů je jednodušší vyrobit velké množství nekvalitních potravin v omezeném výběru a zaplavit jimi obchody.

Když do polic v Prameni, Včele nebo Jednotě narovnáte kilometry konzerv, polévek v pytlíku, kaší v prášku, knedlíků nebo předvařeného či zmraženého hotového jídla, zmizí možnost přemýšlet nad jídelníčkem samostatně.

A s tím zmizí i riziko, že lidé budou vyžadovat dostupnost základních surovin, z nichž by si mohli uvařit sami a podle svého. V obchodech sice „nic není“, zároveň se ale nedá říct, že by „nebylo co jíst“.

Soňa mi dala sílu se ozvat

Lucie Vondráčková moderovala pořad Marmeláda a byla děsně cool. Hrála a zpívala nejen u nás, ale i za hranicemi, do toho taky hodně studovala, četla, učila se různě po světě angličtinu, všude chodila pěšky a přišla mi správňácká.

Teď dostala roli Soni v seriálu Ulice – zpočátku působila rázně a přísně, teď se z ní ale stává pěkná intrikánka. Jaká byla první reakce na nabídku z Ulice? „Trochu jsem se lekla. Ale nabídku jsem dostala na základě několika rolí v minulosti a bylo mi řečeno, že to bude herecký oříšek a výzva. A na to jsem slyšela. Samozřejmě je i dost risk jít do tak negativní postavy, ale cítila jsem, že jsem navzdory všem rolím, co jsem v divadle odehrála, byla stále víc vnímána jako zpěvačka. Tak jsem do toho šla a myslím, že pro ty, kdo na seriál koukají, celá zpěvačka zmizela v dáli. Prostě už nesnášejí Soňu. A to je paradoxně fajn pocit. Herec má prostě hrát.“

VIDEO: Začátky Lucie Vondráčkové v pořadu Marmeláda. Pamatujete? Tohle video musíte vidět.

Zdroj: Youtube

Kde se vzal bakuchiol?

Aktivní látky na nás z TV reklam útočí ze všech stran. Podíváme se jim na zoubek. Už jste slyšeli o bakuchiolu, tedy bakučiolu? Ano, tak se čte nová látka, kterou adoptovala pro použití v pleťových krémech spousta kosmetických značek. Lucie Fendrychová hledala vysvětlení, proč bychom ji měli znát...

Žena ve stínu

Když 24. listopadu loňského roku zemřela Linda Wichterlová, bylo jí 106 let. Do poslední chvíle jí skvěle sloužila paměť, byla živoucí kronikou století prožitého mezi Prostějovem, Stražiskem, Zlínem a Prahou.

Svému manželovi byla oporou a doma v kuchyni mu pomohla vyrobit první čtyři tisíce kontaktních čoček, jejichž byl objevitelem. Sama vystudovala stomatologii, velkou kariéru však neplánovala.

Chodila do ordinace na pár hodin týdně a byla raději k ruce svému muži, jenž se pustil do vynálezu kontaktních čoček. Nijak jí nevadila role hospodyně, denně vařila, Otto chodil domů i na obědy.

Pro recepty na východ

Vydali jsme se pro recepty na labužnické putování do Asie. Rozehřáli jsme se v Indii, zastavili se ve Vietnamu a nakonec si pochutnali v Japonsku. Pojďte s námi ke stolu!

Ve Vlastě najdete i nápady na záhon na špalku. Respektive představíme způsob, jak si doma vypěstovat úrodu čerstvých hub. Připraveny máme první velikonoční dekorace i tip na výlet do Saského Švýcarska.

Zdroj: časopis Vlasta, Vlasta.cz

Související články