Proč máme Modré pondělí, Škaredou středu a Zelený čtvrtek každý rok jindy? Co se peklo, jedlo, připravovalo a jak se slavily svátky jara za první republiky? A proč se všechny tehdejší divadelní a filmové hvězdy scházely o Velikonocích v kavárně Slavia?

Za Rakousko-Uherska na přání katolické církve o velikonočních svátcích nehrála divadla. Herci měli místo práce tzv. noremní dny. Psal o tom již Jan Neruda v roce 1885.

Tehdy se vytvořila Ústřední jednota herecká s cílem hájit stavovské a sociální zájmy svých členů – schůze měli v Měšťanské besedě ve Vladislavově ulici a scházeli se až do února 1948.

VIDEO: Jak slavily Velikonoce naše prababičky? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

S farářkou nejen o ženském světě

Největší superstar mezi farářkami je laskavá, citlivá a srozumitelná. A statečná. Ať už mluví o víře, lásce, nebo feminismu. S Martinou Viktorií Kopeckou jsme si povídali také o balancování na hraně vyhoření.

Jak těžké je najít rovnováhu mezi osobním životem a službou církvi a lidem? A jak jí v tom pomáhá její partnerka? "Změnil se mi život, v dobrém slova smyslu. Andrea je velmi citlivý člověk, který respektuje, že jsem farář od pondělí do neděle. Zároveň mi ale řekne: „Už dost, potřebuješ si odpočinout!“ To je něco, v čem jsem se dříve ztrácela," svěřila se.

Zdroj: Youtube

Ten pravý korektor

Najít ho je těžší než objevit pověstnou jehlu v kupce sena. Ale vždycky se hodí mít nějaké nové tipy, které zvyšují šanci. Věděly jste, že korekci pokožky je dobré zafixovat?

Hodí se k tomu bílé nebo žluté pudry, které po nanesení na tvář zprůhlední, takže na rozdíl od klasických pudrů nemění její barvu. Nanášejí se vmáčknutím do pleti labutěnkou. A už jste slyšely o BAKING metodě?

Velikonoce a jaro u vás doma

Na velikonoční stůl patří barvy a vejce. Jak to zařídit, aby výsledek byl přesně podle vašeho gusta? Snažili jsme se najít to nejlepší pro zastánce tradic i pro takové, kteří chtějí letos najít něco nového.

My letos v redakci rozhodně vyzkoušíme barvení bez chemie. Máme hned deset způsobů, jak mít různobarevné kraslice obarvené jen a jen kořením, zeleninou a ovocem.

A vajíček se týká i sekce receptů. Protože natvrdo uvařená vajíčka volají. Tak třeba slavné vejce mimóza s estragonem, ty jsou prostě nejlepší, jak nás všechny naučil už Louis de Funès. Ale víte, jak na ně?

Mít splněno?

Chtěly byste být organizovanější, mít víc času pro sebe, a přesto mít všechno hotové? Možná se vám bude hodit návod Anety Martinek, která ve své knize popisuje, jak sladit nabitý pracovní diář, domácí povinnosti i zábavu.

Zdroj: Vlasta.cz

Související články