Obětavá a motivující mama Jágr. Pamatujete si na její příběh, který hltali fanoušci i v zámoří? Vzdala se načas svého života v Česku a odjela tvořit zázemí do Kanady svému úspěšnému synovi, hokejistovi.

Vnímala jeho výjimečný talent a chtěla, aby se mohl soustředit na výkony, zlepšovat kondici a být nejlepší. A takové jsou (skoro) všechny hokejové mámy. Několik z nich jsme našli a vyzpovídali je.

„Vždy mě bavil hokej a s manželem jsme chodili ještě jako bezdětní na zápasy Komety. Běžela tam reklama na sportovní školku Kometka a nábor do hokejového klubu a já si už tenkrát říkala, že když budeme mít kluky, přihlásím je. Že by bylo hezké, kdyby hráli hokej. A vyšlo to,“ vypráví maminka dvou malých hokejistů Pavla Toufarová. Její mladší syn hokej začal hrát už jako tříletý.

Mauréry: Už delší dobu nemám práci a nijak se tím nestresuji

Zuzana Mauréry je pro mnohé synonymem elegance, svým hereckým projevem zaujme vždycky, i když nedostane hlavní roli, a rozhovory s ní pokaždé pozornému čtenáři otevřou nové obzory. Zároveň si asertivně hlídá hranice a je jí blízký lehce satirický smysl pro humor.

„Po Učitelce jsem dva roky neměla práci. A přijala jsem tehdy roli v takzvaném nekonečném seriálu. A ten mě nakonec krásně přenesl přes covidové období. Není třeba mít nos nahoru… Teď je tu podobné období, zase prakticky a už delší dobu nemám práci. Ale nijak se z toho nestresuji. Vždy vidím cestu, co bych mohla dělat. Víte co, já už se docela ráda i jen tak nudím nebo dělám úplně obyčejné věci.“

Nová tvář Činoherního klubu Václav Šanda

Nějakou dobu koketoval Václav Šanda s medicínou, ale pak se rozhodl zkusit přijímačky na herectví, které ho přitahovalo snad odjakživa. Dnes je jednou z výrazných tváří pražského Činoherního klubu, kde ho můžeme aktuálně vidět v šesti inscenacích.

V jedné z nich dokonce v trojroli. Také moderuje každý týden s Halinou Pawlowskou pořad v rozhlase. Jak se stalo, že vzplanul vášní pro divadelní prkna?

Dopisy od krále Miroslava

Libuši Havelkovou, od jejíhož narození uplyne 11. května 100 let, si vybavíme především v rolích ustaraných maminek a pohádkových babiček a snad si ji ani neumíme představit jako energickou milovnici.

Byla to přitom žena plná života, která se věnovala naplno divadlu, filmu, výuce studentů a samozřejmě i své rodině. Její kariéru vždy sledovala Blanka Kovaříková, která její profil sepsala pro Vlastu. Jaké byly její herecké začátky?

Po skončení školy, z níž se mezitím stala DAMU, odešla Libuška do Státního divadla v Ostravě. To už měla za sebou svou první velkou lásku – vztah s o rok starším spolužákem Vladimírem Rážem, pozdějším králem Miroslavem z Pyšné princezny.

„Vladimírek byl báječný, milý, chytrý, chodili jsme spolu asi rok a půl a pak se to nějak začalo vytrácet. Ještě jsme se potkávali na zájezdech, které jsme jako parta mladých nadšenců podnikali na korbě náklaďáku – a pak až po letech v Národním divadle, kde jsme byli oba v angažmá,“ vyprávěla Libuše a ukázala mi od něj štůsek dopisů, které celý život schovávala.

Íránská dokumentaristka o legální prostituci

Status „dočasného manželství“ produkuje v Íránu nemanželské děti, které si jen těžko hledají místo na slunci. Českým divákům ho představuje dokument Nilin sen o životě v rajské zahradě.

Íránská dokumentaristka Niloufar Taghizadeh v něm ukazuje, jak se mladí Íránci snaží vzepřít všudypřítomné diktatuře: „Jako když mezi rozvalinami začíná rašit kvítí.“ Niloufar vysvětluje v rozhovoru pro Vlastu i nám nepochopitelné dočasné manželství.

„Je to v podstatě náboženskými autoritami posvěcená forma prostituce. Lidé v Íránu nemohou udržovat milostné vztahy, pokud nejsou sezdáni, a tak někdo vymyslel dočasné manželství, aby si muži přišli na své. Funguje to totiž jen pro muže. Ti mohou mít dočasných manželek, kolik chtějí, ale pro ženy recipročně neplatí, že by si ke svému manželovi ještě mohly vyhazovat z kopýtka s dočasnými manžely.“

Krásné oči i bylinkové recepty

V rubrice kosmetika jsme se zaměřili na oční okolí. Jestli si nějaká část ženského těla zaslouží pořádnou porci hýčkání, je to právě tohle místo.

Všechno mladé a rostoucí s sebou nese sílu a spoustu látek, které působí jako životabudič. Bylinky a jarní zelenina mají svěží energii, kterou můžeme získat i my. A ještě si při tom báječně pochutnat. Vyzkoušejte naše prověřené recepty!

Zdroj: časopis Vlasta, Vlasta.cz

Související články