Níže najdete 10 námi vybraných cover songů v češtině a v originále, ale pojďte si ještě přečíst pár zajímavostí o historii coverů u nás.

Před rokem 1989 bylo v Československu prakticky jediné velké hudební vydavatelství, a to Supraphon. Zpěváci a především textaři si zde podávali dveře jak na běžícím pásu.

Praxe byla většinou taková, že se dostali k nahrávce zahraničního hitu od ABBA, Black Sabbath, Beatles nebo i od neznámých interpretů, vycítili potenciál a hned utíkali, aby v Supraphonu byli první.

Gott byl pomalejší a Vondráčková mu vyfoukla hit

Známý je například závod Karla Gotta a Heleny Vondráčkové v roce 1980 o píseň The Winner Takes It All od už zmíněné švédské skupiny ABBA. Nakonec byla rychlejší Vondráčková, mimochodem pouze jedinkrát vyhrála Slavíka (1965), a píseň A ty se ptáš, co já s textem Zdeňka Borovce se v rádiích hraje dodnes!

Takových případů byla spousta a kromě Gotta a Vondráčkové patří k největším českým „čórkám“ například také Václav Neckář, Waldemar Matuška, Hana Zagorová, Michal Tučný, Karel Zich, Marie Rottrová, Michal David nebo Lucie Bílá. A samozřejmě taky Těžkej Pokondr, který si ovšem z originálů dělal vyloženě srandu. Věděli jste, že cover odstartoval i kariéru Ewě Farné?

1. Karel Zich – Alenka v říši divů (Smokie – Living Next Door To Alice)

Píseň Alenka v říši divů byla nahrána v roce 1973 a český text napsal Zdeněk Rytíř. Originál od Smokie si poslechněte níže.

Zdroj: Youtube

2. Karel Gott – Stokrát chválím čas (Dan Hill – Sometimes When We Touch)

Píseň Stokrát chválím čas byla nahrána v roce 1978 a český text napsal Zdeněk Borovec. Originál od Dana Hilla s názvem Sometimes When We Touch je u nás o něco méně známý. Poslechněte si kliknutím na název.

3. Helena Vondráčková – A ty se ptáš, co já (ABBA – The Winner Takes It All)

Hit A ty se ptáš, co já byl nahrán v roce 1980 a český text napsal Zdeněk Borovec. Originál od Abby s názvem The Winner Takes It All je neméně známý.

4. Michal David – Kolu, pijeme kolu (Rosanna Fratello – Se t’amo t’amo)

Chytlavá píseň Kolu, pijeme kolu byla nahrána v roce 1983 a český text napsal František Řebíček. Originál od Rosanny Fratello s názvem Se t'amo t'amo u nás příliš rozšířený není.

5. Těžkej Pokondr – Mám rád šopák (Gazebo – I Like Chopin)

Píseň Mám rád šopák byla nahrána v roce 1996 a český text napsal Lou Fanánek Hagen. Originál od Gazeba s názvem I Like Chopin se v rádiích hraje dodnes.

6. Leona Machálková – Galaxie přání (Limahl – Never Ending Story)

Hitovka Leony Machálkové Galaxie přání byla nahrána v roce 1998 a český text napsal Václav Kopta. Originál od Limahla s názvem Never Ending Story, v překladu Nekonečný příběh, zazněl i ve stejnojmenném filmu.

7. Lucie Bílá – Esemes (Karina Battis – A sombra e a luz)

Ani song Esemes nemá český původ a jde o předělávku. Byl nahrán v roce 2003 a český text napsala Gabriela Osvaldová. Originál od Kariny Battis má název A sombra e a luz.

8. Ewa Farna – Měls mě vůbec rád (Kim-Lian – Teenage Superstar)

Kdo by neznal Ewu Farnou a její debutovou píseň Měls mě vůbec rád? Byla nahrána v roce 2006 a český text napsala Petra Glosr Cvrkalová. Originál od Kim-Lian se jmenuje Teenage Superstar.

9. Lucie Vondráčková – Láska umí víc (Carly Simon – Let The River Run)

Předělávek se nebojí ani Lucie Vondráčková. Její hit Láska umí víc byl nahrán v roce 2008 a český text napsala Hana Sorrosová. Originál od Carly Simon s názvem Let The River Run u nás příliš známý není.

10. Lenny – All My Love (Dallas Frasca – All My Love)

Malá výjimka. Tato píseň byla nahrána v roce 2013 a Lenny se ji rozhodla zpívat s originálním textem. Poslechněte si verzi od skupiny Dallas Frasca a posuďte, která je lepší.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, supraphonline.cz, cs.wikipedia.org