Mnozí z nás v okamžiku, kdy z televize slyší hlas Ivety Bartošové a její píseň Dva roky prázdnin, tuší, co bude následovat. Komunistický seriál Chlapci a chlapi všem divákům ukázal, jak tvrdá uměla být za minulého režimu vojna.
Seriál má jedenáct epizod a natáčel se i ve skutečných interiérech či ateliérech. Objevilo se v něm mnoho hlavních, ale i vedlejších postav, nehledě na početný komparz. Na tu dobu se jednalo o neuvěřitelně nákladný projekt, jenže to nikdo neřešil. Když šlo o propagandu, peníze se vždy našly.
VIDEO: Hit Dva roky prázdnin byl ústřední skladbou seriálu. Poslechněte si ji v podání Ivety Bartošové.
Režisér Evžen Sokolovský potřeboval do seriálu obsadit neokoukané tváře, aby vše působilo co možná nejvíce autenticky. Nakonec ho napadlo využít své vlastní studenty. Nikoho k tomu navíc nemusel nutit, v seriálu chtěli hrát všichni.
„Celý ročník herectví přede mnou klečel, aby byl do této slátaniny obsazen, za odměnu totiž nemuseli na vojnu,“ citují Sokolovského Lidovky. Důvodem bylo, že existovala možnost se díky tomu povinné službě vyhnout.
Šikana už nebyla tajemstvím
Jedno pozitivum seriál určitě měl, protože právě až ten ukázal i stinné stránky povinné vojny. „Byli v něm mladí kluci se svými skutečnými problémy. A dokonce jako vůbec první ukázal, že na vojně existuje šikana,“ prozradil iDnesu Martin Zounar, kterému hraje v seriálu otce jeho skutečný tatínek.
Zounar hraje soustružníka Tomáše Soukupa, který prožívá lásku se svou dívkou Hanou. Do své role se tak ponořil, že se dokonce do její představitelky Evy Vejmělkové zamiloval. Ona mu ale okamžitě dala najevo, aby si nechal zajít chuť, protože byla v té době šťastně zadaná.
Kyslík je jeho prokletím
Natáčení asi nejvíce poznamenalo herce Vladimíra Javorského, který hrál v seriálu „mamánka“ Ctibora Voříška. Jakmile nastoupil na vojnu, nikdo mu neřekl jinak než „Kyslík“. „Je to tak neuvěřitelně stále živá věc a je mi to trochu záhadou, ta zvláštní nostalgie. Někdy jsem skutečně překvapen, jak je to možné, že tahle figura tak dlouho žije,“ kroutí hlavou herec.
Natáčelo se na mnoha místech
Nejenom že se v seriálu vystřídala spousta herců, ale jednotlivé obrazy se natáčely na mnoha místech. Děj se ve většině odehrával v kasárnách ve fiktivním Hrádku v Čechách. Natáčelo se ale také v Praze, Příbrami, Lešanech, ale dokonce i na Slovensku.
„Na natáčení vzpomínám velice rád, byla to má první role v televizi a hrál jsem zápornou postavu. Vtipné na tom celém bylo, že když jsem natáčel roli svobodníka, v reálu jsem již na vojně byl jako vojín,“ svěřil se po letech Petr Rychlý.
Drsné podmínky
Točilo se nejenom ve velkých parnech, ale také v extrémních mrazech. Herci se kvůli sněhu a chladnému počasí dokonce raději mazali krémem na ruce. Měli totiž obavy, aby se jim neudělaly omrzliny.
Mladí herci museli absolvovat složitou čtrnáctidenní vojenskou přípravu, během které je instruktoři rozhodně nešetřili. Armáda měla obavy, aby nakonec seriál nebyl negativní reklamou, a tak vše muselo mít svůj řád. Trapas si jednoduše komunisté nemohli dovolit.
Mnohdy šlo ale i o holý život, například dveře od bojového vozidla pěchoty vážily jednu tunu. Stačilo je zavřít špatně a klidně mohl někdo přijít o život.
Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, nasregion.cz, idnes.cz