Aby byl úklid efektivní a se žádoucím výsledkem, je nutné vyhnout se některým zásadním chybám. Na co dost často při uklízení zapomínáme?

Používáte špinavé úklidové potřeby

Utěrky, hadříky nebo třeba náhradní návleky mopů je třeba pravidelně prát nebo měnit za nové. Jinak si budete po domě roztírat bakterie a další nečistoty a úklid bude tak trochu zbytečný. Nezapomeňte také vyprazdňovat vysavače a čistit filtry, aby si zachovaly svůj výkon.

Nečistíte pračku a myčku

Tyto spotřebiče jsou určené k mytí, a tak by člověk řekl, že se během mycího programu umyjí samy. Jenže to tak úplně neplatí. Čas od času je potřeba vyčistit filtry od usazenin, omýt dávkovač pracího prostředku, vyčistit těsnění a podobně. V tomto ohledu se osvědčila kombinace bílého octa a jedlé sody, existují ale i speciální čisticí přípravky.

VIDEO: Jak čistit pračku, aby vám vydržela dlouhá léta? Podívejte se!

Zdroj: Youtube

Používáte nevhodné přípravky

Častou chybou je také použití čisticích přípravků na špatné povrchy a místa, která k tomu nejsou určena. I u takových přípravků na podlahu je většinou napsáno, na jaké typy podlah by se měly používat. Řiďte se pokyny na obale, jinak napácháte víc škody než užitku.

Nenamáčíte špinavé nádobí

Při vaření a pečení se často stává, že se jídlo připeče. Takové nádobí není dobré hned drhnout. Zaprvé vás to bude stát zbytečně mnoho času a také můžete nádobí nejrůznějšími drátěnkami pěkně poškodit. Proto po vaření nezapomeňte nádobí nejprve nechat odmočit pomocí teplé vody s přídavkem mycího prostředku.

Čisticí prostředky okamžitě otíráte

Některé prostředky na odstraňování vodního kamene nebo produkty určené k dezinfekci povrchů je potřeba nastříkat a nechat nějakou dobu působit, aby byly účinné. Chybou by bylo je okamžitě otírat. V těchto případech se nezapomeňte řídit pokyny na obale.

Při úklidu nepostupujete odshora dolů

Není důležité jen to, co uklízíte, ale také v jakém pořadí to uklízíte. Nejlepší je postupovat odshora dolů. To v praxi znamená nejprve utřít prach, který při stírání vždy popadá trochu dolů, a až na konec nechat vysávání a vytírání podlah. Pokud byste postupovali opačně, akorát byste si kazili už odvedenou práci.

Při nebo po úklidu nevětráte

Jestliže nepoužíváte ekologické čističe, při každém úklidu dýcháte chemikálie, jako je třeba amoniak, což může dráždit vaše dýchací cesty. Dýchací cesty si můžete při úklidu chránit například rouškou, a hlavně potom nezapomeňte řádně vyvětrat.

Zdroj: vlasta.cz, realsimple.com, southernliving.com, bhg.com

Související články