První pravidlo chovatelů psů zní: vybírat si psa, který se k nám hodí svým charakterem i velikostí. Pokud z loveckého psa uděláte gaučového mazlíčka, nebo naopak budete gaučáky nutit běhat po lese, budete z toho nešťastní oba. Vždy je tedy třeba respektovat povahu psa. A vyvarovat se některých chyb. Přinášíme pět z nich.

Zdroj: Youtube

Fyzické tresty

To je poněkud nadnesený výraz pro bití. Nebo třeba také máchání čumáku v něčem, co provedl, když jsme nebyli doma. A nebo přímo v jeho výkalech, které nám doma vytvořil. Jenže řada studií ukázala, že fyzické tresty nefungují – ani u dětí a ani u zvířat. Pes je jen zmatený a neví, proč se k němu chováme takhle špatně. Mají totiž krátkou paměť a nechápou, že tu loužičku neměl před půlhodinou dělat nebo že dnes ráno, když rozhrabal celou zahradu kvůli myši, trochu přestřelil. Jak tedy zvíře vychovávat? Zásadně pozitivně. Chválit, chválit, chválit. Za každou drobnost, kterou udělal správně. Hezky nahlas, upřímně a nadšeně. Přišel tentokrát hned na první zavolání nebo i na třetí? Vyčůral se konečně venku? To všechno je důvod k pochvale a klidně i odměně. To jej utvrdí v žádoucím chování lépe než bití. 

Příliš mnoho jídla

Hele, jak smutně kouká! Dej mu něco, určitě má hlad! Kdo by neznal smutné psí oči, které umí váš čtyřnohý miláček vykouzlit, a kdo by odolal a nedal by mu něco ze svého jídla. Vždyť mu chceme jen udělat radost… Jenže! Přejídání u psů vede, stejně jako u lidí, k nadváze. A nadváha vede – stejně jako u lidí – k nemocem a zvýšené zátěži na klouby. Pokud chcete, aby byl váš pes dlouho živ a zdráv, řiďte se doporučenými dávkami jídla pro tu kterou rasu a velikost. Stejně tak není dobré to přehánět s pamlsky za splněný úkol nebo uposlechnutí. Pokud si jej naučíte, že dostává mňamku za každý splněný povel, může se rychle stát, že bez odměn je už plnit nebude. 

Šup do auta!

Cestování autem je často nevyhnutelné i pro náš čtyřnohý doprovod. A my mu chceme přirozeně vytvořit co nejvíce pohodlí. Přece jej nezavřu do klece nebo do kufru. Přece ho nebudu poutat, vždyť si nebude moct pohodlně lehnout! Jenže v okamžiku nehody ho pásy nebo síť mezi kufrem a vnitřkem vozidla ochrání od závažných zranění či smrti. Pokud jej tak chcete mít na zadním sedadle, pořiďte mu speciální pásy. A co by mělo být samozřejmé, nenechávejte jej v létě ani na chvilku zavřeného v autě. Jeho organismus se může velmi rychle přehřát a zkolabovat. 

Na vodítku je v bezpečí

Možná ano. Na vodítku nic neprovede a zároveň, pokud by se něco dělo jemu, můžete hned zasáhnout. Pes ale není zvíře gaučové a nestačí mu jen poslušně chodit u nohy. Potřebuje pohyb. I v zástavbách se dají najít parky, kde můžete psa vypustit a nechat ho, aby se proběhl. Opět je to jako u lidí – kdo pravidelně nesportuje a tráví většinu času zavřený v malém bytě bez procházek na vzduchu, začne brzy strádat jak fyzicky, tak i psychicky.

Nejasná pravidla

Nesmí váš pes na gauč, ale když máte dobrou náladu, vezmete ho tam? Nesmí jíst z vašeho talíře, ale když přijde návštěva, dáte mu vylízat zbytky po jejich dětech? Je braní si jídla ze stolu zakázáno, ale když to občas udělá, tak se tomu i zasmějete, protože je to „roztomilé“? Takové chování psa mate a on nechápe, proč když udělá příště stejnou věc znovu, se zlobíte. Nakonec to může skončit i tak, že přestane poslouchat úplně, protože jednoduše netuší, jak se zorientovat v pravidlech, která jednou vyžadujete a jindy ne. 

Zdroj: vlasta.cz iheartdogs.com starsinsider.com  

Související články