Pro mnohé z nás se stalo tradicí obejít krmítka v okolí, vzít děti či vnoučata k vodě a nakrmit kachny a labutě, které na zimu zůstaly. Jenže často děláme chyby, kterými zvířatům spíše ubližujeme. 

Zdroj: Youtube

Pečivo nechte doma

Labutě i kachny milují pečivo. Voda je rychle rozmočí a ptáci se o ně perou. Co nestačí sezobnout, se potopí a užitek z toho mají i ryby. Pak ovšem nastává ono „ale“. I když je totiž mají tito ptáci rádi, jsou pro ně hrozbou. Pečivo totiž obsahuje jen kalorie, ale žádné výživné látky a minerály. A protože je mají ptáci rádi, pokud mají na výběr, dávají mu přednost před hodnotnou stravou. Výsledkem bohužel je, že trpí podvýživou. A z té pak plynou také takzvané růstové anomálie, například andělská křídla. Což sice zní až pohádkově, ale ve skutečnosti tato deformace labutím znemožňuje létat. 

Co dát labutím

Pro krmení vodních ptáků se doporučuje například kukuřice, obiloviny, jako je pšenice, žito či oves, rádi si ale dají také salát. Jestli jste právě dovařili, nemusíte tentokrát dávat odřezky zeleniny a slupky na kompost, ale místo toho je vzít k vodě. Záchranné stanice pro volně žijící zvířata však zároveň upozorňují, že sporné je i samotné krmení ptáků – ať už čímkoliv – na stojatých vodách: „Obecně se krmení ptáků na stojatých vodách nedoporučuje, neboť se z míst pak nechtějí přemístit a hrozí jim přimrzání a nedostatek přirozené potravy, pokud se plocha pokryje ledem. Nemějte obavy, hlady určitě nepojdou. Nanejvýš si přeletí za potravou jinam,“ varuje Český svaz ochránců přírody na webu Zvíře v nouzi. 

Směsi do krmítka

Jestli máte na zahradě krmítko pro drobné ptactvo, platí pro ně podobná pravidla. Sypat jim můžete obilí, luštěniny či kukuřici. Co mají však úplně nejraději, jsou slunečnicová semínka, ale také například ořechy či sušené šípky. Krásně vypadají stromy, na kterých jsou zavěšená jablíčka. Malým opeřencům můžete vytvořit i ozdoby z loje: stačí vybrat vhodnou formičku a naplnit ji lojem se směsí semen. Anebo z nich vytvořit jen jednoduchou kouli. Nadšené budou především sýkorky.

Zdroj: vlasta.cz, Záchranné stanice (zvirevnouzi.cz), Lesy hl. m. Prahy, Česká společnost ornitologická (birdlife.cz)

Související články