Zatímco některé oděvy budou vždy vyžadovat odborné čištění, mnohým z nich můžete dát „nový život“ v pohodlí domova. Chemická péče, která se využívá v čistírnách, navíc ve skutečnosti není suchá metoda. Oblečení se totiž stejně musí namočit, používá se k tomu ale místo vody čisticí a odmašťovací rozpouštědlo. Oděvy, látky a všechny tkaniny pak projdou velkou pračkou, která je podobná té, kterou máme běžně doma. 

Přestože domácí chemické čištění není identické s procesem v čistírně, tato šetrná metoda je skvělým způsobem, jak vyřešit spoustu problémů s oděvy, které se jiným způsobem čistit nedají. Jakmile zjistíte, které oblečení je vhodné na domácí čištění, budete možná překvapeni, jak málo návštěv čistírny vás poté čeká.

Proč musejí některé oděvy do čistírny?

Existuje několik důvodů, proč je nutné některé oděvy čistit pouze chemicky a není možné je prát v pračce. Obvykle je to proto, že daný druh tkaniny by se mohl poškodit. „Jemné tkaniny, jako je hedvábí, samet, vlna či kašmír, mohou být snadno poškozeny praním ve vodě a v tradičních pracích prostředcích,“ říká Alicia Sokolowski, prezidentka a spoluvýkonná ředitelka společnosti Aspen Clean. „Při chemickém čistění je využíváno šetrného procesu, který funguje na bázi rozpouštědel, jež snižují riziko poškození na minimum.“ Chemické čištění je také šetrnější pro oděvy, které mají tendenci se při kontaktu s vodou srážet a ztrácet svůj původní tvar.

Zdroj: Youtube

Osvěžení oblečení v pohodlí domova

I když najdete v dnešní době čistírnu skoro na každém kroku, můžete si oblečení vyčistit i doma. Předem ale upozorňujeme, že tato metoda je účinná pouze na jemné pachy, drobné skvrny či pomačkání, ovšem pro odstranění odolných skvrn a pachů je přece jenom lepší využít čistírnu. Jak tedy na to? Připravte si jedlou sodu, čistý hadřík z mikrovlákna a pytel na oděvy.

Postup:

 1. Oděv pověste na dobře větraném místě, za slunečného dne můžete i venku.
 2. Posypte ho tenkou vrstvou jedlé sody, která pomáhá pohlcovat pachy.
 3.  Nyní ho nechte několik hodin nebo přes noc vyvětrat.
 4. Jedlou sodu z oblečení oklepte nebo vykartáčujte.
 5. Pomocí ručního napařovače oděvů jemně napařte celý oděv. Dávejte ale pozor, abyste jej příliš nenamočili, protože nadměrná vlhkost může poškodit některé látky.
 6. Oblečení nechte uschnout na vzduchu či v dobře větraném prostoru.
 7. Jakmile je zcela suchý, uložte jej do pytle na oděvy, aby byl chráněn před prachem a pachy.

Jak oděvy zbavit skvrn?

Pokud jsou na oblečení, které lze vyčistit pouze v čistírně, viditelné skvrny nebo fleky, je nejlepší se pokusit je ošetřit jednotlivě než rovnou čistit celý oděv. Potřebovat budete jen bílý ocet, vodu a čistý hadřík nebo houbičku.

 1. Smíchejte roztok z bílého octa a vody v poměru 1:1.
 2. Roztokem navlhčete čistý hadřík nebo houbičku.
 3. Jemně skvrnu rozetřete a potřete, postupujte od vnější strany směrem ke středu. Vyvarujte se drhnutí, protože by mohlo dojít k poškození tkaniny.
 4. Oděv s potřísněným místem nechte uschnout na vzduchu.

Jaké oděvy můžete a nemůžete ošetřit doma?

Nemusíte se bát ošetřit oblečení ze základních tkanin, jako jsou bavlna či len. Doma hravě vyčistíte a osvěžíte dokonce i obleky a saka, které jsou vyrobené z vlny nebo jiných pevných tkanin. Podobně jsou na tom také kabáty či bundy z lehčích materiálů, jako je bavlna nebo lehká vlna. Do čistírny nemusíte ani s kašmírovým svetrem, případně společenskými šaty. 

Tady raději vše přenechte profesionálům

I když bychom vám rádi řekli, že po přečtení tohoto článku budete moct zapomenout, že čistírna vůbec existuje, není to pravda. Přece jen některé kousky z vašeho šatníku potřebují ruce profesionálů. Určitě to platí pro kůži a semiš, kožešiny či kožešinové doplňky. Podobně je na tom také jemná krajka, obleky se strukturovanými rameny či ramenními vycpávkami. Doma raději nic nepokoušejte ani s cennými či starožitnými oděvy. Stejně tak využijte služeb čistírny, pokud máte oděv silně znečistěný. Do čistírny vyrazte i s velkými kusy, jsou jsou záclony či závěsy.

Zdroj: Vlasta.cz, MarthaStewart

Související články