Nejnovější modely praček toho umějí mnohem více než jen prát oblečení. Pravděpodobně jste vůbec netušili, co všechno v pračce lze vyčistit. Co tedy můžeme do bubnu bez obav vložit?
Polštáře
Polštáře by se údajně měly čistit každé tři až šest měsíců, aby se odstranily plísně, bakterie a pachy. Ať už to děláme, či neděláme, je důležité vědět, že většinu polštářů lze prát v pračce, a to jak z přírodních vláken (např. peří), tak ze syntetických materiálů (např. polyester).
Profesionální rada je použít pračku s předním plněním, protože v pračce s horním plněním mají polštáře tendenci plavat a zůstávají místy suché. Pro tento případ je vhodné použít k praní i dezinfekci, právě kvůli likvidaci zmíněných bakterií a dalších nežádoucích obyvatel vašich polštářů.
Pelíšky mazlíčků
I váš domácí mazlíček potřebuje čisté místo na spaní. Pokud štítek na zvířecím pelíšku praní v pračce povoluje, není důvod ho prát jinak. Látkovou podšívku i polštář ovšem raději vyperte zvlášť. Nejlepší je prát tyto dva kusy odděleně i od zbytku prádla, pokud se nejedná o prádlo podobných barev. Opět je namístě přidat k praní dezinfekci.
Tašky a batohy
Tato technika čištění nejlépe funguje u plátěných batohů. Pokud se chystáte prát školní batoh své ratolesti nebo svůj pracovní batůžek, nezapomeňte nejprve zkontrolovat, zda je na štítku uvedeno, že výrobek do pračky skutečně můžete dát. Vyprázdněte kapsy, otočte jej naruby a odstraňte klíčenky, nášivky, špendlíky a další ozdoby. Praní provádějte v teplé vodě na šetrný cyklus. Sušte na vzduchu.
Sportovní vybavení
Řeč je o chráničích holení, loktů, kolen a všech ostatních ochranných sportovních pomůckách s látkovou podšívkou. Před vložením těchto předmětů do pračky uzavřete pásky se suchým zipem i kovové zipy, aby se o sebe navzájem nezadrhávaly. Použijte vlažný prací cyklus, aby nedošlo k poškození struktury předmětů.
Tenisky
Víte, jak prát v pračce tenisky? Chcete-li vyčistit své běžecké boty nebo třeba synovy kopačky, vytáhněte tkaničky a vložte boty do pračky s několika ručníky. Měkké ručníky je budou chránit před nárazy do bubnu. Perte ve vlažné vodě a sušte na vzduchu. Tkaničky můžete zapnout do síťovaného sáčku a hodit je do bubnu také. Pokud jsou vaše boty opravdu špinavé, před praním je vydrhněte zubním kartáčkem namočeným v bílém octu a vodě. Až následně je vyperte.
Rohože a koberce
U vchodových dveří a na chodbě se vyskytuje nejvíce nečistot, i proto je nutné pravidelně čistit rohožky a koberce. Kromě sisalu a přírodních materiálů může jít většina z nich vyprat. Nejdříve vždy písek a větší špínu vyklepejte do vany, odpadkového koše nebo někam ven. Zkontrolujte opět štítek a poté vyperte ve studené nebo vlažné vodě a usušte na vzduchu. Pokud má výrobek gumový podklad, neperte ho příliš často, jinak ho můžete poškodit.
Podložky na jógu
Gumové podložky je dobré dát do cyklu s odstřeďováním, aby se hloubkově vyčistily a odstranila se z nich přebytečná voda. Pak je usušte na vzduchu v místnosti nebo na slunci. U ostatních materiálů se poraďte s výrobcem.
Sprchový závěs
I sprchový závěs potřebuje jednou za čas očistu. Vzhledem k tomu, že se nachází ve vlhkém prostředí, mohou na něm bujet plísně a bakterie. Vinylové, nylonové, bavlněné, konopné, a dokonce i plastové závěsy perte v teplé vodě. Chcete-li zničit plísně, namočte je nejprve na několik hodin do zředěného kyslíkového bělidla, jako alternativu můžete použít i bílý ocet. Poté závěs pověste zpět na tyč a nechte ve větrané koupelně uschnout.
Plyšové hračky
Vaše děti je mají rády a spí s nimi. Ale plyšové hračky vypadají v našich očích méně roztomile, když si je představíme pokryté bakteriemi a špínou. Zatímco prohánění extra jemných plyšových hraček pračkou se nedoporučuje, měkké látkové hračky můžete s klidem vyprat. Ovšem pokud nemají zvenku našité nadměrné ozdoby nebo hudební mašinky uvnitř výplně.
Zimní čepice a šály
V pokrývkách hlavy se hromadí tělesné oleje, které mohou znehodnotit tkaninu. Snažte se je proto prát po několika nošeních, stejně jako ostatní oblečení ve svém šatníku. Čepice a šály perte na šetrný prací cyklus a zapněte je do síťovaného sáčku.
Ubrusy a prostírání
Své milované ubrusy můžete rozhodně prát v pračce. Než tak ale učiníte, vetřete trochu jaru na nádobí do všech skvrn na ubrusech, prostírání nebo látkových ubrouscích. Nečistoty se tak lépe uvolní. Vyperte je v běžném pracím cyklu a usušte na vzduchu. Horký vzduch může totiž skvrny usazovat.
Chňapky na hrnce
Vhoďte je k ostatním věcem stejné barvy. Ovšem pouze v případě, že na chňapkách není neobvyklé množství kuchyňské mastnoty, například z ponoření do pánve s lasagnemi, když jste vyndávali večeři z trouby. V takovém případě je nejdříve postříkejte destilovaným bílým octem, poté opláchněte a vyperte jako obvykle.
Zdroj: vlasta.cz marthasteward.com Here's how to wash clothes in a washing machine - Croma Unboxed