Ucpaná toaleta? Pěkná nepříjemnost. Zvláště když víte, že si za to můžete tak trochu sami, kdy jste do ní během úklidu hodili něco, co tam nepatří. Někdy stačí toaletu „prošťouchnout“, jindy se bohužel nevyhnete drahé opravě nebo i vytopenému bytu. Jednou vám to možná projde, ale příště už nemusí. Které věci do záchodu nepatří?

Zdroj: Youtube

Tuk na smažení

Přepálený olej z pánve splachuje do toalety spousta lidí. To je ale chyba. Tuk ve spojení s vodou vytvoří hustou směs, která může ucpat odpadové potrubí. Nejlepší je nechat tuk vychladnout a vyhodit ho do speciálního kontejneru na olej.

Bělidlo

Bělidlo se používá na čištění oděvů. Ani to se ale nesmí dostat do toalety. Nejenže by ji zbarvilo natolik, že byste už ji nikdy nevyčistili, ale bělidlo ve spojení s vodou může vytvořit v kanalizaci velkou chemickou reakci, která poškodí potrubí.

Náplast nebo izolepa

Stejně jako izolepa a jiné lepivé materiály, ani lékařská náplast nepatří do toalety. Tento materiál není rozpustný a může se stát, že se toaleta ucpe. Raději udělejte dva kroky navíc a vhoďte náplast do odpadkového koše.

Kapesníky

Totéž se týká i papírových kapesníků. Na první pohled mezi toaletním papírem a kapesníkem nevidíte rozdíl. Omyl. Kapesníky jsou vyrobeny z jiného materiálu, který se nerozpouští ve vodě, a může to vést k ucpání toalety.

Polévky a omáčky

Přestože jsou tekuté potraviny jako polévky, omáčky a jiné jídlo na první pohled neškodné, do záchodové mísy nepatří. Obsahují totiž tuky a oleje, které mohou toaletu ucpat.

Podestýlka pro zvířata

V žádném případě nevhazujte do toalety ani podestýlku pro zvířata. Vždy ji po čištění dejte do igelitu a odneste do popelnice. Močí nasáklý kočkolit je těžký a může se usadit v odpadu, kde blokuje správný průchod.

Léky

Do toalety neházejte ani zbytky léků. Pokud se totiž tablety rozpustí, mohou skončit v podzemních vodách, kde pak budou škodit i široké veřejnosti. To se týká především antibiotik. Prošlé nebo nespotřebované léčivo vracejte do lékárny.

Vložky a dětské ubrousky

Divili byste se, kolik maminek splachuje do toalety dětské jednorázové ubrousky v domnění, že jsou splachovatelné. Některé možná ano, ale raději to nezkoušejte. Totéž platí o použitých menstruačních vložkách. Ty mají absorbovat vodu, nikoli se v ní rozkládat, což znamená, že když je vhodíte do toalety, ještě víc se nasáknou a ucpou potrubí.

Zdroj: Vlasta.cz, bhg.com, Bathroomcity.com wastewaterts.com

Související články