Klíčem k dobrému kompostu je vědět, co do něj můžete dávat. Pokud byste do něj přidávali nesprávné věci, bude to přitahovat nepříjemný hmyz, zpomalíte rozklad nebo se do něj dostanou škodlivé chemikálie.

O zelenině asi ví každý, že se dá použít do kompostu, ale existuje několik dalších nečekaných věcí, o nichž odborníci říkají, že je můžete přidat do své kompostové hromady. Co tam patří?

Zdroj: Youtube

1. Zátky na víno

Přírodní korkové zátky na víno mohou přispět ke struktuře a provzdušnění vašeho kompostu. Jak říká pěstitelka Misti Mathis, může ale trvat dlouho, než se rozloží, takže je vhodné je před přidáním do kompostu rozdrtit.

„Pozor na syntetické zátky, které mohou vypadat jako přírodní, ale nejsou. Ty nejsou kompostovatelné a do kompostu by se neměly přidávat,“ říká odbornice.

2. Kávová sedlina a filtry

Zatímco mnoho zahrádkářů už dávno ví, že kávová sedlina je kompostovatelná, pro některé může být překvapení, že kompostovat se dá také filtr. „Kávová sedlina dodává dusík pro zdravé rostliny, zatímco sedlina i filtry přitahují mikroby, které podporují rozklad ve vašem kompostu,“ říká Misti Mathis.

3. Vlasy a srst domácích mazlíčků

Až budete příště čistit kartáč, který používáte k péči o chlupaté domácí mazlíčky, raději chlupy hoďte do kompostu než do koše. „Vlasy a srst zvířat se pomalu rozpadají, přidávají dusík a zlepšují provzdušňování kompostu,“ říká Misti Mathis.

4. Použité ubrousky a papírové ručníky

Pokud na nich není mastnota nebo chemikálie, použité ubrousky a papírové ručníky jsou také kompostovatelné. Použité papírové ručníky se snadno v kompostu rozkládají a poskytují mu strukturu.

5. Staré bylinky a koření

Máte doma starší sušené bylinky a koření? Použijte je do kompostovací hromady. „Tyto přísady se rychle rozkládají, přidávají do kompostu živiny a přitahují do vašeho kompostu prospěšné rozkladače,“ říká Mathis.

6. Přírodní tkaniny

Přírodní tkaniny, jako je bavlna a vlna, přidávají dusík a zlepšují celkovou strukturu a provzdušňování vaší kompostové hromady, když se rozkládají. Jen se ujistěte, že jsou vyrobeny ze stoprocentně přírodních materiálů a neobsahují žádné syntetické látky.

7. Droždí

Máte zbytky kvásku z nedávného pečení a nevíte, co s ním? Nasypte ho do kompostu. „Kvasinky působí jako urychlovač rozkladu v kompostu a zavádějí do něj mikroby, které rychleji rozkládají organickou hmotu,“ říká Misti Mathis.

8. Akvarijní rostliny

Akvarijní rostliny ve vašem akváriu jsou zeleným materiálem bohatým na dusík, který je ideální pro vyvážení vaší kompostové hromady. Jen se ujistěte, že jsou zcela přirozené a nejsou smíchány s žádným plastovým materiálem.

9. Vaječné skořápky

I ty se dají kompostovat, ale před vhozením do kompostu je raději rozdrťte. Jinak se budou dlouho rozkládat. Obsahují ale vápník a pomáhají držet okyselení kompostu.

Co do kompostu nepatří

 • některé čajové sáčky (mohou obsahovat plast)
 • plast
 • sklo
 • kovy
 • sáčky z vysavače
 • odřezky masa a kůže (v kompostu není taková teplota, aby zničila původce chorob)
 • stolní oleje
 • popel z cigaret
 • exkrementy všežravců, zejména psů a koček (u býložravých problém není)
 • chemicky ošetřené materiály (i dřevo)
 • chléb – i když se rozloží, raději se mu vyhněte, protože může přitahovat škůdce, jako jsou hlodavci a plísně

Související články

Zdroj: vlasta.cz, marthastewart.com, sonnentor.com