Je zahradničení vaší vášní a přemýšlíte, co v těchto dnech můžete a nemůžete v pohodlí domova dělat? Velkou výhodou je samozřejmě veranda nebo krytý balkon, nicméně k nenáročnému pěstování skvěle poslouží i vnitřní parapet okna, pokud má dostatek denního světla. Co tedy pěstovat v zimě doma?
Microgreens – klíčky a výhonky
Jídelníček během chladných dnů určitě ozvláštní různé klíčky a výhonky, na které si můžete v hobby marketu koupit také nakličovací misky či rovnou celé sestavy. V domácím prostředí se navíc pěstují velmi jednoduše, v zimě to navíc platí dvojnásob, protože díky vytápění bývá doma teplota, ve které si malé rostlinky užívají jako v ráji. Nejjednodušší je pěstovat řeřichu, hořčici nebo rukolu, nebojte se ale ani hrachu.
Jak na to?
- Semena nejprve uložte na substrát či pěstební tkaninu. Klíčové je, aby bylo místo dostatečně provlhčené.
- Zakryjte semínka, aby se vytvořilo ideální mikroklima pro jejich klíčení. Roste je pouze dvakrát týdně.
- Sledujte, jak se malé rostlinky pomalu probouzejí k životu. Jakmile vyklíčí, odkryjte je, aby měly dostatek světla. Můžete jim klidně i přisvítit.
- Sklízejte v okamžiku, kdy dosáhnou prvních děložních či pravých lístků. Doporučuje se odstřihávat asi centimetr nad kořínky.
Bylinky, které dodají vašim dobrotám ještě lepší chuť
Každá hospodyně má svou sbírku sušeného koření a bylinek. Všechny kuchařky ale dobře vědí, že jídlo nejlépe chutná s čerstvými bylinkami. Právě ty můžete během zimních měsíců v teple domova také pěstovat. Ideální je bylinky pěstovat vysetím semínek, protože jsou pak rostliny mnohem odolnější a mají delší životnost. Pokud si koupíte rostlinku v supermarketu a pokusíte se ji přesadit, v drtivé většině případů se to nepodaří, protože jsou připraveny tak, aby posloužily jen aktuální potřebě.
Na co si dát pozor?
- Rostlinky potřebují dostatek slunečního svitu a teplotu okolo 17 °C.
- Kupte co nejlepší substrát, který má dobrou propustnost.
- Substrát se vyplatí smíchat s hrubším pískem či jemným štěrkem.
Milovníci salátu si přijdou na své
Polovina ledna je za námi a to je nejlepší období pro vysazení salátů. Pokud chcete pěstovat doma za oknem, zapomeňte na hlávkový, kterému se v tomto prostředí tolik nedaří. Doporučují se odrůdy jako Dubagold, Roden či Salanova. Samotné pěstování je pak velmi snadná záležitost – stačí si pořídit velký truhlík, do něj přidat vhodný substrát a vysít semínka. Za nějakých 5–7 týdnů si pak poprvé pochutnáte.
Rajčata jsou velká výzva
Pěstovat doma za oknem rajčata vyžaduje trpělivost a hlavně striktní pravidla. Potřebují totiž opravdu hodně světla, a to alespoň 14 hodin denně, a navíc jsou velmi citlivá na teplotu. Pokud chcete mít jistotu dobré úrody, pak je nejlepší rostlinkám poskytnout speciální místo nebo minimálně box s vhodnými podmínkami či ideálně regulovanou teplotou. Rajčata potřebují pro růst teplotu těsně pod 20 °C, květy ale vyžadují klidně i o 5–10°C více. Je jim také nutné pomoci s opylováním, prášek přenesete z květu na květ například vatovou tyčinkou.
Postup výsevu rajčat
- Připravte si květináče a do každého vyvrtejte asi 0,5 cm hlubokou jamku.
- Květináče rovnoměrně naplňte zeminou.
- Semena vysévejte jednotlivě a poté lehce zasypte pěstební zeminou.
- Půdu udržujte rovnoměrně vlhkou, ideálně roste pomocí rozprašovače, dbejte na to, aby půda nikdy nevyschla.
- Všechny květináče vyložte na světlé a teplé místo.
- Jakmile se asi po 10 dnech objeví první pravé listy, je třeba začít přesazovat – dejte jednotlivé rostliny rajčat do větších květináčů.
Zdroj: Vlasta.cz, ChicagoBotanic, Hornbach, Matgroup, Abecedazahrady